Projekt dla śląskiej młodzieży

Bobrek Dance - Śląski Teatr Tańca w Bytomiu

Śląski Teatr Tańca rozpoczyna realizację projektu ,,Bobrek Dance". Inicjatywa jest skierowana do grupy młodzieży w wieku 13-18 lat wychowującej się w dzielnicy Bobrek (Bytom). Celem projektu jest stworzenie pełnowartościowego spektaklu przez grupę młodych kreatywnych ludzi, chcących poznać różnorodne formy sztuki tanecznej

Pierwsze zajęcia odbędą się we wtorek 22 marca o godzinie 15:30 w Szkole Podstawowej nr 16 w Bytomiu (ul. Macieja Rataja 3). Zapisy przyjmowane są w Punkcie Pomocy Koleżeńskiej przy Parafii pw. Świętej Rodziny w Bytomiu (ul. Konstytucji 24).

Śląski Teatr Tańca realizując swoje założenia programowe po raz kolejny zaangażował się w roczny projekt taneczny skierowany do młodzieży wychowującej się w dzielnicy Bobrek. Uczestnicy projektu będą mogli bezpłatnie rozwijać swoje umiejętności i zainteresowanie tańcem pod okiem wykwalifikowanej kadry ze Śląskiego Teatru Tańca i innych doskonałych tancerzy zaproszonych do współpracy. W projekcie planowane są zajęcia z zakresu tańca współczesnego i tańców ulicznych: Break Dance, Dancehall, Funky, Hip Hop/New Style, Modern Jazz, Locking, Popping. Dodatkowo zorganizowane zostaną zajęcia przybliżające sztuki walki typu Taekwon-do oraz Capoeira. Przewidziany jest także warsztat mający na celu zapoznanie się z technikami parkur, flow, freerun. Oprócz tego w ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty fotograficzne oraz spotkanie z Didżejem i poznanie specyfiki pracy DJ klubowego oraz Skreczera. Powstały w ramach projektu spektakl będzie miał premierę na przełomie czerwca i lipca podczas XVIII Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej (26.06-9.07.2011).

Inspiracją do powstania projektu „Bobrek Dance” były wcześniejsze działania Śląskiego Teatru Tańca skierowane do dzieci i młodzieży z dzielnicy Bobrek, a mianowicie projekt „Bliżej Sztuki” (rok 2000). Działania teatru na tym polu odbiły się szerokim echem, a w rezultacie doprowadziły do powstania wielokrotnie nagradzanego dokumentu zrealizowanego przez Dagmarę Drzazgę zatytułowanego „Bobrek Dance”. Pomimo, iż projekt został zakończony to nadal  w Szkole Podstawowej nr 16 prowadzone są raz w tygodniu zajęcia z zakresu tańca break – dance i hip – hop, których efektem jest udział grup w różnych przeglądach i festiwalach.

Ponadto z dziećmi i  młodzieżą z dzielnicy Bobrek zrealizowane zostały przez Śląski Teatr Tańca oraz zaproszonych gości następujące projekty:
•    „Bobrek Umfundalai”, 2003 USA/Polska prowadzenie: Kemal Nance
•    „Młodzi Gniewni” – grupa młodych tancerzy z dzielnicy Bytom – Bobrek. Od stycznia 2005 roku rozwija swoje umiejętności taneczne pod kierunkiem Magdaleny Szymik z zakresu tańca współczesnego i nowoczesnego (break dance, funky, hip – hop).
•    „Generacje”, 2005 opierał się on na współpracy Marii Kopeć – założycielki
i dyrektorki artystycznej zespołu Piekarskie Klachule i Magdaleny Szymik – choreografa zespołu Młodzi Gniewni. Celem projektu było stworzenie wspólnej płaszczyzny artystycznego dialogu dzieci i młodzieży ze środowisk marginalnych
z przedstawicielami tradycji artystycznej Śląska. Spotkanie pokoleń umożliwiło zdobycie wiedzy o sobie oraz zbudowanie porozumienia opartego na wzajemnym szacunku do obu kultur.

BOBREK DANCE (nazwa projektu nawiązuje do dokumentu Dagmary Drzazgi pod tym samym tytułem) jest inicjatywą skierowaną do grupy młodzieży wychowującej się w dzielnicy Bytomia jaką jest Bobrek. Celem projektu jest ukazanie znaczenia tańca jako formy aktywizacji społecznej i uniwersalnego środka komunikacji w różnych środowiskach. Projekt zakłada stworzenie kreatywnej alternatywy spędzania czasu dla młodzieży systematycznie pracującej w grupie tańca, poznającej różnorodne formy sztuki tanecznej, dążącej do wypracowania pełnowartościowego widowiska. Projekt ma na celu umożliwienie młodzieży rozwoju psychoruchowego i artystycznego. Poprzez nasze działania pragniemy rozwijać zainteresowania i umiejętności wśród młodzieży charakteryzującej się brakiem pozytywnych wzorców osobowych.

ŚLĄSKI TEATR TAŃCA jest unikatową na skalę kraju instytucją kultury, specjalizującą się w tańcu współczesnym. Podstawową aktywnością teatru jest działalność artystyczna, doceniana przez znawców tańca w kraju i za granicą. Śląski Teatr Tańca współpracuje z wieloma instytucjami rządowymi i pozarządowymi w Niemczech, Holandii, Danii, Portugalii, Austrii, Serbii, Kolumbii, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Jednak obok działalności artystycznej, Teatr oferuje również zajęcia edukacyjne oraz liczne programy społeczne, aby nieustannie kształcić przyszłych tancerzy i świadomych odbiorców sztuki tanecznej. Celem tych programów jest m.in. przedstawienie społeczeństwu wielu nieuświadomionych wartości sztuki w opiece społecznej, wychowaniu dzieci i młodzieży. Zajęcia taneczne prowadzone są przez wysoce wykwalifikowanych tancerzy specjalizujących się w tańcu współczesnych oraz choreografii, akrobatyce sportowej, improwizacji ruchowej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Karolina Staneczek-Pucher
Materiały Organizatora
12 marca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...