Projekt Klaty w radiowym komiksie

"Nietoty" - Słuchowisko Jana Klaty - Radio Kraków

"Nietoty" to drugi projekt realizowany w Radiu Kraków przez Jana Klatę. Po wielkim radiowym eksperymencie - słuchowisku "Dumanowski. Dokumenty z odnalezionej biografii", dyrektor Narodowego Starego Teatru sięga po tekst Sebastiana Majewskiego, inspirowany wstydliwą historią zdrady - Goralenvolk.

Goralenvolk to jeden z najbardziej zaskakujących, wciąż niechętnie wspominanych epizodów z czasów II wojny światowej na ziemiach polskich, nazywany czasem "hańbą Podhala". To temat - zdaniem reżysera - fascynujący, który do tej pory nie został opowiedziany za pomocą spektaklu teatralnego czy radiowego.

Punktem wyjścia naszego słuchowiska są fakty, natomiast jest to forma artystycznie przetworzona. - mówi Jan Klata - Sebastian, zwłaszcza w drugiej części słuchowiska, popuszcza wodzę wyobraźni i zastanawia się nad uniwersalną figurą zdrajcy - zdrajcy bez twarzy i tego, jak w różnych miejscach, w różnych narodach i różnych państwach może on być wykorzystywany.

Nie chciałbym opowiadać o kolaboracji górali z punktu widzenia roku 1945, bo nie mam prawa oceniać tych wydarzeń - podkreśla z kolei autor tekstu Sebastian Majewski - Dlatego wybrałem formę groteskową, trochę baśniową. Różne formy zarzutów o kolaborację są bardzo istotną częścią naszej historii i towarzyszą nam od dawna. Spotkać je można i dziś, w 2013 roku.

Słuchowisko Radia Kraków, choć zostało zainspirowane faktami historycznymi, nie jest dokumentem, To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, momentami surrealistycznej opowieści.

Zależało mi, żeby dotknąć tego tematu w sposób trochę nierzeczywisty, z pozycji sztuki, która daje duże możliwości - mówi Majewski.

Bohaterami słuchowiska są Witalis Wieder (Roman Gancarczyk), najmniej znany z inicjatorów i ideologów Goralenvolk, Włodzimierz Ilicz Lenin (Adam Nawojczyk) oraz tajemnicza Wolna Elektrona (Katarzyna Krzanowska), która umożliwi bohaterom swobodne przemieszczanie się w czasie i przestrzeni.

Fakty są dla nas trampoliną, żeby troszkę artystycznie sobie zaszaleć i pofolgować. Mam nadzieję ku radości najpierw aktorów a następnie, aby bawić i dawać do myślenia naszym słuchaczom. - dodaje reżyser.

Cieszymy się, że antena Radia Kraków jest miejscem swobodnej wypowiedzi artystycznej na ważne, często kontrowersyjne i bolesne tematy - mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Świadczy o tym drugi już projekt Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego realizowany właśnie w Radiu Kraków. W ten sposób konsekwentnie pokazujemy jaka powinna być rola publicznego radia.

Premiera słuchowiska "Nietoty" w reżyserii Jana Klaty na antenie Radia Kraków 16 grudnia 2013 roku.

Niezwykła będzie także oprawa graficzna projektu Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego. Autorski komiks i identyfikację wizualną słuchowiska przygotowuje Kuba Woynarowski - artysta, który wraz z Instytutem Architektury wygrał właśnie konkurs na Polski Pawilon na przyszłorocznym Biennale Architektury w Wenecji. Komiks, który poprzedzi premierę słuchowiska, zostanie w kolejnych odsłonach zaprezentowany na stronie www.radiokrakow.pl, a potem wydany.

Zaplanowana na 16 grudnia premiera będzie także artystycznym podsumowaniem redakcyjnej akcji Radia Kraków pod hasłem "Koniec sezonu na Podhale?". Od 2 grudnia na antenie Radia Kraków i na stronie www.tradiokrakow.pl toczyć się będzie dyskusja - tym razem dotycząca największych problemów Podhala: chaos budowlany, tandetna cepeliada, niewystarczająca infrastruktura, korki, drożyzna, zła jakość powietrza i rosnąca konkurencja za południową granicą. Czy to już koniec sezonu na Podhale?

Równocześnie Podhale będzie także literackim bohaterem na antenie Radia Kraków - od 2 do 16 grudnia w cyklu "Z radiowej biblioteki" prezentowane będą fragmenty książki "Kruca fuks. Alfabet góralski" Pawła Smoleńskiego i Bartłomieja Kurasia. Opisy podhalańskich krajobrazów i najdziwniejszych gatunków roślin, opowieści o słynnych mieszkańcach Podhala i o góralskim temperamencie, od "a" do "z", w 11 odcinkach o 11.45 i 22.50 od poniedziałku do piątku. Teksty czytać będzie urodzony w Nowym Targu Piotr Cyrwus, aktor Teatru Polskiego w Warszawie.

Partnerem głównym słuchowiska jest Województwo Małopolskie.

(-)
Materiał redakcji
13 grudnia 2013
Portrety
Jan Klata

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...