Prolog konferencji tańca od czwartku

Prolog do Rozbark in Motion / 21. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Taneczne

Cztery dni z tańcem. Trzy sceny. Dwie premiery. Taniec, muzyka, film – Teatr ROZBARK zaprasza na Prolog do Rozbark in Motion // 21. Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej 26-30 czerwca, Bytom.

W ramach ROZBARK in MOTION 2015, będącym jednocześnie mocnym zwieńczeniem pierwszego, niepełnego sezonu artystycznego Teatru ROZBARK odbędą się takie wydarzenia jak: premiera tancerzy Teatru ROZBARK „This is not a love song" w choreografii Uriego Ivgi i Johana Grebena, pokaz spektaklu jednego z najważniejszych zespołów tańca współczesnego na świecie – „If It All" Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela, prapremiera projektu społecznego Rafała Urbackiego pt. „Gatunki chronione", a także koncert Orkiestry Muzyki Nowej pt. „Preludia taneczne" czy spektakl Teatru Rozrywki „Osobowość zaburzona", w reżyserii i realizacji: Macieja Cierzniaka.

Czym się zajmuje prezydent Chorwacji Ivo Josipović w swoim wolnym czasie? A co robi Berislav Šipuš jego minister kultury poza godzinami urzędowania? Czy muzyka Lutosławskiego jest przeznaczona dla wąskiego kręgu znawców i koneserów czy też w jego twórczości są dzieła napisane dla tzw „szerokiego kręgu odbiorców"? Na te wszystkie pytania postara się odpowiedzieć Orkiestra Muzyki Nowej podczas Prologu do ROZBARK in MOTION, koncert 26 czerwca, o godzinie 19.30.

28 czerwca o godzinie 19.30 na deskach teatru premierowy pokaz „This Is Not a Love Song", w choreografii Duetu izraelsko-holenderskiego Uri Ivgi i Johan Greben. Pierwsza wersja przedstawienia „This Is Not a Love Song" powstała w Rosji w 2010 roku z inspiracji rosyjską codziennością i zaobserwowanym dziedzictwem reżimu komunistycznego. Polska teraźniejszość mocno różni się od rosyjskiej współczesności, oba kraje łączy jednak wspólne, trudne dziedzictwo. Uri Ivgi i Johan Greben odnaleźli pewne zbieżności, które postanowili wyartykułować w nowej odsłonie przedstawienia, znacząco różnej od prapremierowej realizacji.

Uniwersalne, ekstremalnie różne stany emocjonalne, które dotyczyć mogą każdego z nas, są w przedstawieniu rozwijane i pogłębiane. Pozbawieni cech indywidualnych bohaterowie wrzuceni zostają w kocioł emocjonalny, walczą z własnymi obsesjami i lękami szukając ukojenia i pociechy. Jak twierdzą choreografowie, aby poznać treść przedstawienia i odpowiedzieć (choćby sobie samemu) na pytanie o czym ono jest – trzeba je zobaczyć. Na pewno jednak nie jest to pieśń o miłości...

30 czerwca (godzina 19.30) Bytom stanie się stolicą tańca współczesnego, na scenie zprezentuje się 16 tancerzy w choreografii wybitnego, uznanego na całym świecie choreografa Ramiego Be'er. Potężne, przesycone emocjami widowisko próbuje uchwycić niestałość relacji międzyludzkich, ich płynne przenikanie się i nieprzerwaną walkę, jaką toczymy sami ze sobą i z wszystkimi wokół. Wyrazisty, niekiedy agresywny gest sceniczny wsparty zostały precyzyjnie wyreżyserowanym światłem i różnorodną muzyką, które są dopełnieniem dramatyzmu sytuacji.

„If It All" jest efektem pięknej pracy zespołowej, jednocześnie zaś pozwala docenić indywidualne umiejętności każdego z szesnastu wykonawców. Zaskoczenie jakością ich pracy podkreślali krytycy na całym świecie. Ekscytujące, energetyczne i intensywne przedstawienie KCDC odwołuje się do wspólnego przeżycia, co sprawia, że spektakl jest doskonale odbierany na całym świecie po raz kolejny udowadniając, że wielka sztuka nie zna barier kulturowych czy językowych.

Karolina Staneczek - Pucher
Materiał Teatru
25 czerwca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...