Promocja monografii Edwarda Krasińskiego o Arnoldzie Szyfmanie

"Arnold Szyfman. Portret dyrektora w labiryncie teatru" - aut. Edward Krasiński - Teatr Polski w Warszawie

23 listopada o godz. 16.00, w dniu 131. rocznicy urodzin Arnolda Szyfmana - założyciela i wieloletniego dyrektora Teatru Polskiego w Warszawie, odbędzie się na scenie przy Karasia promocja książki prof. Edwarda Krasińskiego "Arnold Szyfman. Portret dyrektora w labiryncie teatru".

Książka pt. "Arnold Szyfman. Portret dyrektora w labiryncie teatru" to pierwsze w historii całościowe, przekrojowe opracowanie życia oraz dorobku artystycznego i zawodowego Arnolda Szyfmana - założyciela Teatru Polskiego, koordynatora przebudowy gmachu mieszczącego dziś Teatr Narodowy i Operę Narodową, założyciela Muzeum Teatralnego przy Teatrze Wielkim w Warszawie, członka PEN-Clubu i Członka Zasłużonego ZASP-u, odznaczonego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i francuską Legią Honorową. Autorem opracowania jest profesor Edward Krasiński. Publikację graficznie opracował profesor Maciej Buszewicz. Wydanie książki zbiega się w czasie ze 131. rocznicą urodzin Szyfmana oraz 100-leciem otwarcia Teatru Polskiego.

W spotkaniu, oprócz autora książki, udział wezmą aktorzy: Halina Łabonarska, Jarosław Gajewski, Krystian Modzelewski i Marcin Jędrzejewski. Całość poprowadzi dramaturg Teatru Polskiego - Janusz Majcherek.

Prof. Edward Krasiński - znakomity historyk teatru, autor książki odpowiedzialny za część merytoryczną oraz wybór materiału fotograficznego. Jest pracownikiem naukowym Zakładu Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, jest też redaktorem naczelnym kwartalnika naukowego poświęconego historii i krytyce teatru pt. "Pamiętnik Teatralny". Był członkiem zespołów redakcyjnych następujących wydawnictw: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (1959 - 1964), Państwowy Instytut Wydawniczy (1964 - 1970, 1975 - 1982), Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe (1970 - 1975). W latach 1967 - 1979 był kustoszem Muzeum Teatralnego przy Teatrze Wielkim w Warszawie.

Zakres jego badań naukowych obejmuje: dzieje teatru i dramatu polskiego w XX wieku, monografie syntetyczne teatrów warszawskich, edycje korespondencji, materiałów dokumentalnych i źródeł archiwalnych.

Prof. Maciej Buszewicz - jest jednym z najbardziej znanych polskich grafików, specjalizuje się w projektowaniu książek. W latach 1980-1984 kierował wydawnictwami Iskry i Poljazz. Od 1984 roku uczył liternictwa na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Praktykę dydaktyczną kontynuował także w Holandii, Niemczech, Turcji, Stanach Zjednoczonych oraz w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie. Współpracował m.in. z Ryszardem Kapuścińskim, Andrzejem Wajdą, Christianem Boltanskim i Frankiem Gehry.

Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), doradcą do spraw artystycznych w wydawnictwie Arkady. Sędziował w licznych konkursach, m.in.: Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (był także członkiem Rady Programowej) i konkursach na plakat AMS. Projektuje również plakaty - jest autorem m.in. plakatu Zachodźże czerwone słoneczko z okresu kampanii przed wyborami w czerwcu 1989 roku.

Obecnie jest kierownikiem Katedry Książki i Ilustracji na wydziale grafiki warszawskiej ASP. Prowadzi własne studio projektowe i jest autorem opracowania graficznego kilkuset książek i albumów.

Spotkanie odbędzie się w Cafe Teatr. Wejście przez Dużą Scenę Teatru Polskiego, od ul. Karasia 2. Wstęp wolny.

(-)
Materiał nadesłany
22 listopada 2013
Portrety
Arnold Szyfman

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...