Propozycje online na weekend do obejrzenia w Warszawie.

Propozycje online na świąteczny weekend do obejrzenia w Warszawie.

W tym świątecznym i pandemicznym długim weekendzie coś się jednak zadzieje. Poniżej kilka teatralnych propozycji na ten czas.

„StabatMater" –  Krzysztof Garstka - Polska Opera Królewska
2 kwietnia, godz. 19:00
Wykonawcy:
Marta Boberska - sopran
Kacper Szelążek - kontratenor
Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella RegiaPolona
Krzysztof Garstka - pozytyw, dyrygent
Opis: Przejmujący tekst średniowiecznej sekwencji StabatMaterDolorosa od stuleci stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla przedstawicieli różnych dziedzin sztuki: malarzy, rzeźbiarzy, poetów, ale przede wszystkim kompozytorów. Dramatyczny opis cierpiącej Matki Bożej, patrzącej na męczeńską śmierć jedynego syna, jest stale obecny w dziełach takich twórców, jak Gioacchino Rossini i Giuseppe Verdi, zaś w XX wieku choćby Karol Szymanowski, ArvoPärt czy Krzysztof Penderecki. W StabatMater objawił się również w sposób szczególny geniusz przedwcześnie zmarłego mistrza epoki baroku Giovanniego Battisty Pergolesiego. Targany chorobą, przeczuwający swą rychłą śmierć zaledwie 25-letni kompozytor stworzył arcydzieło, które zadziwia sugestywnością muzycznej treści i klarownością konstrukcji.
Link: https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ

„Żaby" - reżyseria: Michał Borczuch - Teatr Studio
Obsada:
Dominika Biernat
Jan Dravnel
Monika Niemczyk
Monika Obara
Marcin Pempuś
Halina Rasiakówna
Jan Sobolewski
Andrzej Szeremeta
Rob Wasiewicz
Krzysztof Zarzecki
Ewelina Żak

Opis: "ŻABY", autorski spektakl Michała Borczucha inspirowany fragmentami komedii greckich Arystofanesa (Żaby, Chmury, Ptaki), powieścią Krzysztofa Niemczyka „Kurtyzana i pisklęta" oraz aktorskimi improwizacjami. Próba spojrzenia na nasze korzenie, na dziedzictwo greckie. Dwie kluczowe dla twórców idee to piękno i dobro rozumiane jako jedno słowo Kalokagathia. Słowo wyrażające koncepcję kompletnej osobowości człowieka, który rodzi się nieprzystosowany do życia i który, musi się nauczyć życia. Nieodłącznym elementem życia jest seksualność i intymność w relacji z drugim człowiekiem. Relacje te przedstawione są z perspektywy hetero- i homoseksualizmu. Przefiltrowany przez współczesną wrażliwość (klasyczne teksty zderzone z doświadczeniami własnymi aktorów i materiałami dokumentalnego researchu) obraz cywilizacji, seksualności i kultury antycznej.
Link: https://www.vod.teatrstudio.pl/wideo/68/publiczne

"Opowieści Wielkanocne" - aut. Tetiana Galitsyna - Teatr Piasku w Warszawie
4 i 5 kwietnia, godz. 17:00
Opis: Zapraszamy na premierę, jakiej jeszcze nie było!Bądź jednym z naszych pierwszych gości w Teatrze Piasku Online!Teatr Piasku TetianyGalitsyny zaprasza na rodzinne show pt.: „Opowieści Wielkanocne" malowane piaskiem i transmitowane na żywo w Twoim domu przez Internet!Zanurz się wygodnie w fotelu, zaparz swoją ulubioną herbatę i wraz z rodziną obejrzyj wzruszającą, świąteczną historię online.
Link: https://teatrpiasku.pl/online/opowiesci-wielkanocne

Teatr Dramatyczny
"Smutek I Melancholia"
Termin: 3-5 kwietnia
Autor: Bonn Park
Reżyser: Piotr Waligórski
Obsada: Zdzisław Wajdern, Waldemar Barwiński
Opis: Postawił stopę na ziemi i skończyła się epoka lodowcowa. Usiadł na łóżku - Rzym zbudowano, przeciągnął się - Rzym zniszczono. Zrobił jeden krok w stronę okna, urodził się Mozart, zrobił drugi krok, zaczęły się zdjęcia do "Amadeusza". Odsłonił firankę, skończył się kapitalizm. Spojrzał przez okno, lato, jesień, zima, wiosna. Koniec dnia, początek dnia. Koniec świata, początek świata.

Zdzisław Wardejn i Waldemar Barwiński w mistrzowskim duecie opowiadają o smutku i endorfinach, które zapadają w długi sen zimowy, nigdy nie słysząc dzwoniącego budzika.
Link: https://online.teatrdramatyczny.pl/?fbclid=IwAR0t5anFB5R1mCBWTnMMn2WsKXH1C7Ld2nsiGXERKfBIoASPop9Omcu_f6M

"Kapitan Żbik I żółty saturator" - reżyseria - Daniel Szyba - Teatr Syrena
3-5 kwietnia
Autor: Wojciech Kościelniak
Obsada: Maciej Maciejewski, Ada Szczepaniak, Barbara Garstka, Adrianna Dorociak, Krzysztof Żabka, Barbara Melzer, Grzegorz Pierczyński
Opis: Mistrz polskiego teatru muzycznego, Wojciech Kościelniak, powraca do Teatru Syrena z nową produkcją, która umiejętnie łączy realia lat 70. i nowoczesne środki wyrazu. Inspiracją i pierwowzorem bohaterów spektaklu są postacie z kultowej serii komiksów o kapitanie Janie Żbiku, pomysłu Władysława Krupki. Zawrotne tempo akcji, brawurowe wyścigi, potężna dawka humoru, błyskotliwe riposty i śledztwo w sprawie międzynarodowej afery - wszystko to znajdziecie w najnowszej produkcji Teatru Syrena.
Link: https://www.vod.teatrsyrena.pl/wideo/2/publiczne

Magdalena Kisielińska , Beata Zwierzyńska
Dziennik Teatralny Warszawa
2 kwietnia 2021
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia