"Prymas w Komańczy" kręcony na Jasnej Górze

nowy spektakl Teatru Telewizji

Prosto z Bieszczad zjechała wczoraj do Częstochowy ekipa filmowa Pawła Woldana. W jasnogórskim wieczerniku, refektarzu, ogrodach i przedsionkach Sali Rycerskiej kręciła ujęcia do spektaklu "Prymas w Komańczy".

Spektakl realizowany jest dla Sceny Faktu Teatru Telewizji. Paweł Woldan jest jego reżyserem i scenarzystą. Filmowiec już wcześniej robił dokumenty o kardynale Wyszyńskim, takie jak "Non Possumus" czy "Uwięziony Prymas". Był też autorem spektaklu Teatru Telewizji "Złodziej w sutannie", który pokazywany był premierowo również na Jasnej Górze. W klasztorze widzieliśmy go również w 2007 r., kiedy kręcił serial dokumentalny o sanktuarium. "Tutaj zawsze byliśmy wolni" - jego wspólne dzieło z Tadeuszem Szymą pokazane zostało w niedzielę w ramach III Światowego Kongresu Częstochowian.

W Komańczy - miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia - do 14 września zrealizowano dziewięć scen powstającego spektaklu. Ekipa zjechała do Częstochowy, bowiem teatralno-filmowa opowieść o kardynale Wyszyńskim toczy się również na Jasnej Górze. Premierę spektaklu zaplanowano na grudzień.

Kiedy przyszliśmy na Jasną Górę, zdjęcia odbywały się właśnie w klasztornym ogrodzie, do którego wchodzi się z wieczernika, z którego oglądaliśmy filmowców. Towarzystwo mieliśmy wyjątkowe: zastaliśmy tam bowiem Magdalenę Różczkę (gra Marię Okońską, założycielkę tzw. Ósemki) czekającą na kolejne ujęcia z jej udziałem oraz Artura Barcisia, który ubrany w pauliński habit rozmawiał przez telefon komórkowy, korzystając z przerwy w zdjęciach. Dla "Gazety" zrobił jednak przerwę.

- Niestety, nie udało się połączyć tej realizacji z Kongresem Częstochowian, na którym nie mogłem być - powiedział aktor urodzony w podczęstochowskich Rudnikach. - W realizacji Pawła Woldana po raz kolejny wcielam się w zakonnika. Niedawno przecież grałem franciszkanina "Braciszka" w filmie Andrzeja Barańskiego. Tutaj gram autentyczną postać, co więcej - żyjącą: paulina o. Jerzego, który jest postacią historyczną; uczestniczył w wydarzeniach związanych z prymasem Wyszyńskim.

O. Jerzy wspomniany przez aktora, to powszechnie szanowany Jerzy Tomziński, jasnogórski nestor i wieloletni przeor, jedyny w Polsce żyjący uczestnik Soboru Watykańskiego II. To właśnie on zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie prymasa, dając początek tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. To za jego sprawą Jasnogórskie Śluby Narodu w 1956 r. zgromadziły ponad milion wiernych, on zainicjował wędrówkę kopii Cudownego Obrazu po kraju. Znający go, widząc Artura Barcisia w białym habicie - podziwiali trafność obsadzenia roli.

W Alejach spotkaliśmy z kolei Henryka Talara, znakomitego aktora i - w przeszłości - dyrektora częstochowskiego Teatru im. Mickiewicza. Również zmierzał na Jasną Górę. Jego kreacja w "Złodzieju w sutannie" uznana została przez recenzenta za najciekawszą w tamtym spektaklu. Co gra w nowej realizacji Woldana, nie zdążyliśmy nawet ustalić - najpierw były częstochowskie wspominki, zaraz po nich telefon wezwał aktora pilnie na plan.

Tadeusz Piersiak
Gazeta Wyborcza Częstochowa
17 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia