Prywatność: Redefinicja
Festiwal PrzemianyZa co jesteś gotów przehandlować wiedzę o sobie: za wygodę, poczucie bezpieczeństwa, darmowe aplikacje, akceptację społeczną, aplauz wirtualnych przyjaciół? Czy wiesz, jak wiele inni wiedzą o tobie? Czy warto bronić prywatności, czy jest ona tylko reliktem przeszłości, na który nie ma miejsca w cyfrowym świecie? Przesuwanie się granic prywatności jest jednym z najważniejszych procesów społecznych ostatnich lat. Tegoroczna edycja Festiwalu Przemiany (4-7 września br.), organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, pozwoli przyjrzeć się tym zmianom z wielu punktów widzenia.
Celem Festiwalu Przemiany jest uchwycenie najważniejszych zmian zachodzących we współczesnym świecie. Takich, które w przyszłości w znaczący sposób wpłyną na nasze życie. – Konfrontować będziemy nie tylko idee, ale i sposoby prezentacji tematu. Uczestnicy festiwalu będą mogli między innymi wziąć aktywny udział w akcjach artystycznych na granicy performance'u, zabrać głos w debatach, czy też po prostu bawić się na koncertach. – mówi Anna Piekarska z Centrum Nauki Kopernik, koordynatorka festiwalu. – Każde z wydarzeń w inny sposób dotyka redefinicji pojęcia prywatność. Chcemy o tym nie tylko rozmawiać. Chcemy by odbiorca doświadczył różnych wymiarów tego procesu.
PO RAZ CZWARTY W „KOPERNIKU"
W Centrum Nauki Kopernik można odkrywać, próbować zrozumieć świat, poznawać osiągnięcia nauki i techniki. Jednak każda zmiana technologiczna niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia. Tylko dobrze poinformowani, aktywni i zaangażowani obywatele mogą wziąć odpowiedzialność za siebie i społeczeństwo, za zmiany zachodzące wokół nas. Stąd potrzeba stworzenia Festiwalu koncentrującego się na przyszłości, którą dostajemy w teraźniejszości. Interesuje nas szeroko rozumiany rozwój oraz zmiana, jaką wywołuje. Uczestnicy Festiwalu Przemiany są przecież autorami przyszłości. Oni ją ukształtują. Warto by sprawdzili, czy taki rozwój im odpowiada, czy chcą być jego twórcami.
REFLEKSJA, AKTYWNOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Przemiany są festiwalem zawierającym krytyczną refleksję o zmianach wokół nas. Czy rozwój technologii czyni nasze życie łatwiejszym? Czy dostęp do osiągnięć cywilizacyjnych decyduje o wartości człowieka? Czy zawsze jest nam potrzebne to, co dają nam twórcy, innowatorzy? Jakie problemy społeczne niesie ze sobą postęp technologiczny? Gdzie są szanse, a gdzie zagrożenia?
Platformą do dyskusji na ten temat jest Festiwal Przemiany, w którym uczestniczy każdego roku ponad 10 000 osób.
Wybrane elementy programu Festiwalu Przemiany 2014:
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Na niektóre wymagana będzie wcześniejsza rejestracja.
Szczegółowe informacje nt. programu Festiwalu:
www.przemiany.kopernik.org.pl,
www.facebook.com/PrzemianyFestiwal
WYKŁADY
Spór o dostęp do informacji w XXI wieku, Andrew Rasiej
Nic do ukrycia – rewizja, Marek Tuszyński
Życie w czasie ciągłej wojny informacji, Smari McCarthy
O pożytkach ograniczenia prywatności, Piotr Płoszajski
WARSZTATY
Jak uciec z mediów społecznościowych?
Podstawy ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci
Kto ma kontrolę nad naszymi danymi?
Podstawy ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci
Co wie o tobie twój telefon?
Doświadczenie prywatności, metody jej ochrony (w tym podstawy wiedzy prawnej).
OPOWIEDZ TO SAM
Wystawa interaktywnych form opowiadania
Dokumenty interaktywne to projekty pozwalające widzowi na jego własny, prywatny seans filmowy. Odbiorca wybiera bohaterów, których losy chce śledzić albo decyduje o kolejności fragmentów opowiadania. Prezentowane i-doki zapraszają widza w wirtualną podróży po mieszkaniach w kilku miejscach świata i wejścia na chwilę w skórę niedźwiedzicy grizzly; pokazują świat, który dawno temu odszedł i współczesną mozaikę miliarda profili na Facebooku, w końcu pozwalają przekonać się, czy światu grozi cyfrowa wojna.
PRZECHWYCENIE
Instalacja audiowizualna
Przechwycone w przestrzeni publicznej kamery przemysłowe skierowane zostaną na festiwalową publiczność. Obrazy zazwyczaj niewidoczne dla zwykłego odbiorcy będą udostępnione na dużym ekranie, a podglądający samych siebie widzowie przejmą na moment rolę obserwującego.
Roch Forowicz w swojej praktyce artystycznej interesuje się problemem miejskiej inwigilacji – nieustającej obserwacji przez systemy monitoringu i przetwarzania danych. Jego działalność jest radykalna, często określana mianem nielegalnych „hacktywistycznych" interwencji, opierających się na przechwyceniu i wykorzystywaniu urządzeń służących inwigilacji wbrew woli ich twórców.
MUZEUM SPOŁECZNE
Wystawa
Nie żyjemy samotnie. Wokół nas są ludzie, z którymi dzielimy przestrzeń. Razem tworzymy wspólnotę, która ma szansę rozwijać się i dawać jej członkom poczucie bezpieczeństwa, swojskości, tożsamości lokalnej. Jednak aby te wartości mogły się realizować, ludzie muszą się na siebie otworzyć, dać sobie coś nawzajem, podzielić się czymś. Tak rodzi się życzliwość i wzajemna tolerancja.
Do dzielenia się z innymi swoją prywatnością zachęca twórca Muzeum Społecznego Krzysztof Żwirblis. Przez kilkanaście dni Autor będzie poznawał Powiśle oraz jego mieszkańców. Będzie ich namawiał do udziału w filmie dokumentalnym, którego tematem są ich małe, osobiste historie, kreatywność oraz pasje nadające sens ich życiu; będzie też zachęcał do zaprezentowania osobistych przedmiotów, cennych, bo związanych z istotnymi wydarzeniami w ich życiu.
Dokument oraz kolekcja wypożyczonych przedmiotów stworzą Muzeum Społeczne.
LUNAPARK PRYWATNOŚCI.
Akcja teatralna
Jak widzimy prywatność w przyszłości? W Lunaparku Prywatności artyści przedstawiają futurologiczną wizję świata. Rzeczywistość, w której to, co intymne staje się towarem na sprzedaż, a zdarzenia osobiste są trudno dostępne lub reglamentowane. Widzowie akcji teatralnej zaproszeni do publicznego dzielenia się swoim życiem i najskrytszymi myślami, otrzymują w zamian... prywatność kogoś innego.
NA FALI DŹWIĘKU
Na fali dźwięku to przegląd najciekawszych zjawisk sceny elektronicznej łączący field recording, easy listening oraz minimal z tanecznymi rytmami. W piątkowy wieczór wystąpią: Mika Vainio, Jan Jelinek, Thomas Köner, Jacek Sienkiewicz i We will fail.
ŚNIADANIE NAD RZEKĄ
Przez całą niedzielę w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik trwa leniwe śniadanie. Swoje specjały w przystępnych cenach udostępniają Mistrzowie Kuchni, dla których gotowanie to pasja. Oprócz posiłków zaoferują prywatne przepisy, największe skarby każdego smakosza. Dla wszystkich, którzy chcą się dzielić swoimi pysznościami powstanie specjalna Strefa Wymiany, gdzie przynosząc coś od siebie, można skosztować dań innych osób. Podczas Śniadania nad Rzeką odbędą się także otwarte spotkania z ekspertkami żywieniowymi.
KRÓTKA HISTORIA PRZEMIAN
Dotychczasowe edycje Festiwalu Przemiany były wydarzeniami o charakterze artystycznym, łączącymi różne formy realizacyjne: spektakle, koncerty, warsztaty, działania z zakresu nowych technologii. Powołany do życia w 2009 r. przez Miasto Stołeczne Festiwal stanowił próbę stworzenia przestrzeni dla wprowadzenia w życie pomysłów różnych instytucji, którym nie był obojętny los warszawskich nadbrzeży Wisły.
W 2011 r. o organizatorem Festiwalu zostało Centrum Nauki Kopernik. Na program Festiwalu złożyły się wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. Wydarzenia festiwalowe odbywały się jednocześnie po obu stronach Wisły: w Centrum Nauki Kopernik, Cudzie nad Wisłą, na nadwiślańskim nabrzeżu i w starej części Pragi Północ.
W 2012 roku Przemiany koncentrowały się na człowieku funkcjonującym w dynamicznie rozwijającym się mieście, który jest zarówno obserwatorem, jak i inicjatorem ciągłych zmian zachodzących w kulturze. Główne hasła Przemian 2012 to: miasto, lokalność, sąsiedztwo, komunikacja między ludźmi i ich wzajemne, zmieniające się relacje. Podczas drugiej edycji Festiwalu, Kopernik silnie współdziałał z otoczeniem, z którego wyrosły Przemiany: z Powiślem i jego mieszkańcami, z lokalnymi organizacjami i społecznymi inicjatywami.
W 2013 roku tematem Festiwalu była siła sprawcza człowieka, która – wsparta nowymi technologiami – może zmieniać świat. Nowe metody cyfrowej produkcji, w tym druk 3D, nie są już zarezerwowane tylko dla specjalistów. Bohaterowie ubiegłorocznej edycji Przemian działają w różnych dziedzinach życia. Ich projekty są wyrazem pasji i chęci zmiany zastanej rzeczywistości. Przy pomocy dostępnej każdemu technologii, wiedzy i wrażliwości, rozwiązują konkretne problemy społeczne, wpływając na kształt nauki, sztuki, medycyny czy sposoby produkcji jedzenia.
W każdej z dotychczasowych edycji Festiwalu uczestniczyło ponad 10 000 osób.