Przedłużenie kontraktu z Ewą Pilawską

Władze miasta chcą aby Ewa Pilawska nadal kierowała Teatrem Powszechnym

Władze Łodzi postanowiły po raz kolejny powierzyć kierownictwo Teatru Powszechnego jego dotychczasowej dyrektorce Ewie Pilawskiej, która sprawuje tę funkcję od 1995 roku. O podjęciu tej decyzji poinformowała w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.


- Organizowanie konkursów na dyrektorów instytucji kultury to istotne i właściwe podejście, ale jeśli jesteśmy przekonani, że instytucja, którą kieruje obecny dyrektor jest zarządzana prawidłowo, odpowiada na zapotrzebowanie publiczności i realizuje nowe zadania, to uważamy, że nie warto podejmować tego typu kroków. Dlatego postanowiliśmy bez konkursu przedłużyć kontrakt z panią Ewą Pilawską, dyrektor Teatru Powszechnego - poinformowała na konferencji prasowej w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak dodała, przed wprowadzeniem w życie, decyzja władz Łodzi wymaga jeszcze akceptacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Ewa Pilawska, z wykształcenia teatrolog, jest dyrektorem Teatru Powszechnego w Łodzi od 1995 roku. Zarządzanie sceną przejęła w bardzo trudnej sytuacji.

- Była ona katastroficzna pod względem artystycznym i ekonomicznym, ale nie z winy poprzedniego dyrektora - taki był czas w Polsce. Teatry skategoryzowano na A, B i C - Powszechny dostał ostatnią kategorię C, czyli "do likwidacji, w przyszłości scena impresaryjna". (...) Trochę na przekór postanowiłam zawalczyć o niekochane i nielubiane dziecko, jakim był Powszechny - podkreśliła.

Obecnie najbardziej znaną marką Powszechnego jest organizowany z inicjatywy Pilawskiej od 1994 r. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, będący jednym z najstarszych w Łodzi i najważniejszych w kraju wydarzeń teatralnych. Podczas tegorocznej inauguracji Festiwalu Pilawska została uhonorowana Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznanym za zasługi dla teatru przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Jej pomysłem było także utworzenie w Teatrze Polskiego Centrum Komedii z odbywającym się od pięciu lat konkursem "Komediopisanie", którego celem jest tworzenie nowego kanonu polskiej komedii. Innym projektem Pilawskiej jest Teatr dla Niewidomych i Słabo Widzących jedyna tego typu forma teatralna w Polsce, w której nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. W 2013 roku dzięki jej staraniom w Teatrze otwarto Małą Scenę, współfinansowaną ze środków unijnych.

Odpowiedzialna za łódzką kulturę wiceprezydent Małgorzata Moskwa Wodnicka zapowiedziała, że w tym roku magistrat ma do rozstrzygnięcia kwestię kierownictwa sześciu instytucji kultury. Oprócz Teatru Powszechnego będzie to Poleski Ośrodek Kultury i Biblioteka Miejska - gdzie konkursy na dyrektora placówki nie będą organizowane oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Miejska Galeria Sztuki i Muzeum Miasta Łodzi, gdzie konkursy są planowane.

- Jako organ prowadzący możemy dokonać wyboru - albo ogłosimy konkurs, albo kontynuujemy współpracę z dotychczasowym dyrektorem. Jeśli instytucja jest dobrze postrzegana, rozwija się, to chcemy tę współpracę kontynuować. Jednym z kryteriów jest odbiór publiczności, ale mamy też na uwadze zarządzanie finansami, pozyskiwanie środków unijnych i współpracę z Urzędem Miasta Łodzi - dodała Moskwa-Wodnicka.

Jak wyjaśniła wiceprezydent, która objęła stanowisko pod koniec ubiegłego roku, ogłoszenie konkursu nie oznacza negatywnej oceny dotychczasowej pracy dyrektora.

- Wiem, że mój poprzednik dokonywał rocznej oceny pracy dyrektorów. Ja planuję takie spotkania co pół roku. Będziemy się przyglądać, m.in. czy realizują oni swoje programy autorskie, składane podczas konkursów - zapowiedziała Moskwa-Wodnicka.

Agnieszka Grzelak-Michałowska
Kurier PAP
27 lutego 2020
Portrety
Ewa Pilawska

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia