Przedpremierowe wydarzenia edukacyjne

Wrocławski Teatr Pantomimy

W związku z premierą Historii brzydoty w reżyserii Anny Piotrowskiej, Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza do udziału w wydarzeniach edukacyjnych, które mają na celu uwrażliwić widzów na tematy podjęte przez realizatorów przedstawienia: ciało, brzydota, piękno, anoreksja.

Przedstawienie Piotrowskiej powstaje z inspiracji Historią brzydoty Umberto Eco. Jedno z kanonicznych dzieł literatury, odnoszące się do teorii estetyki, w którym śledzimy różne, często zaskakujące oblicza brzydoty, dało impuls do postawienia pytania o dzisiejsze kobiece piękno. To piękno ma swoją boginię: Ana, która wykorzystuje słabości, pragnienia, zaciera różnicę pomiędzy iluzją a rzeczywistością, pociąga w krainę anoreksji – miejsce na granicy życia i śmierci.

Wśród proponowanych przez Pantomimę wydarzeń są:

1. Warsztaty mistrzowskie z Anną Piotrowską.

Warsztaty mistrzowskie to autorskie zajęcia realizowane przez reżyserów, choreografów, scenografów i kompozytorów, którzy aktualnie pracują we Wrocławskim Teatrze Pantomimy nad przygotowaniem premiery. Zajęcia są niezwykłą okazją do poznania różnych technik teatralnych, metod pracy w teatrze oraz rozwoju pod okiem uznanych artystów teatralnych.

Warsztaty kierujemy do osób, które chcą podnieść swoje kompetencje i umiejętności oraz nauczyć się nowych, innowacyjnych form pracy z ekspresją ciała.

Termin: 18-19 stycznia.

Miejsce: Wrocławski Teatr Pantomimy, Aleja Dębowa 16

2. Konkurs literacki pn. „Historia brzydoty".

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych!

Umberto Eco – włoski pisarz, filozof, eseista, felietonista, autor „Historii brzydoty". Opisuje w niej brzydotę na przestrzeni wszystkich epok, podając liczne przykłady, z niemalże trzech tysięcy lat, zarówno w malarstwie, jak i literaturze. Ostatni rozdział „Historii brzydoty" odnosi się do współczesności, ale tylko do roku 2007 (data wydania książki). Od tego czasu minęło prawie 7 lat. W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, 7 lat to prawie jak cała epoka. Wiemy bardzo dobrze, jak błyskawicznie zmieniają się gusta, moda, upodobania; tempo tych zmian jest przerażające. Czy aby na pewno to, co było kiedyś brzydkie i nieakceptowane, dzisiaj nadal budzi w nas wstręt i odrazę? Czy są jakieś stałe wyznaczniki piękna i brzydoty, czy zmieniają się one z każdą epoką? A może jednak pewne aspekty brzydoty są stałe? A może są takie „brzydoty", dla których czas okazał się łaskawy i włączył je do kanonu piękna?

Zachęcamy wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udział w konkursie literackim! Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu za pomocą jednej z wybranych form literackich* współczesnej brzydoty. Napisz o tym, co jest dzisiaj brzydkie, budzi nie tylko twoją, ale i powszechną odrazę i dezaprobatę. Wybierz odpowiednią dla siebie formę literacką, zabaw się językiem, tematem i wyślij pracę na adres agnieszka.charkot@gmail.com lub pantomima@pantomima.wroc.pl.

Każda praca powinna być opatrzona imieniem i nazwiskiem autora oraz mailowym adresem korespondencyjnym.

*Dopuszczone formy literackie: felietony, opowiadania, rozprawki, eseje, utwory poetyckie. Maksymalna objętość pracy konkursowej – 5 stron A4.

Termin: na prace czekamy do 24 stycznia 2014

Nagrody:

I miejsce – książka Umberto Eco „Historia brzydoty" ufundowana przez Dom Wydawniczy REBIS, dwuosobowe zaproszenie na premierę przedstawienia „Historia brzydoty" w reż. Anny Piotrowskiej, dyplom

II miejsce – książka Umberto Eco „Historia brzydoty" ufundowana przez Dom Wydawniczy REBIS, dyplom

III miejsce – zaproszenie na dowolnie wybrane przedstawienie we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (z wyjątkiem premier)

3. Konkurs fotograficzny.

Konkurs skierowany do wszystkich tych, którzy posiadają telefon komórkowy z aparatem i nie boją się go użyć.

Czekamy na zdjęcia, na których uchwycona zostanie granica pomiędzy pięknem i brzydotą. Granica subtelna, nieoczywista, a może właśnie karykaturalna. Znajdźcie coś, co jest brzydkie i piękne jednocześnie, sfotografujcie coś, co prawie mieściłoby się w kanonie piękna, ale ma małe „ale".

Wygrają trzy najlepsze zdjęcia, które najbardziej zaskoczą nasze jury.

Na wasze zdjęcia czekamy do 28 stycznia br. Każdy uczestnik może wysłać nieograniczoną ilość zdjęć.

Wysyłając zdjęcia na konkurs, wyrażasz zgodę na ich publikację na profilu WTP na Facebooku oraz oznaczeniu zdjęcia swoim imieniem i nazwiskiem.

Wyniki konkursu ogłosimy do 4 lutego 2014.

I miejsce – podwójne zaproszenie na premierę „Historii brzydoty"; podwójne zaproszenie na kolację w Restauracji Pieprz i Wanilia o wartości 100 zł

dwa równorzędne wyróżnienia – pakiet zaproszeń (podwójne zaproszenie na popremierowe przedstawienie „Historii brzydoty" i podwójne zaproszenie na jeden dowolny spektakl w WTP*)

*poza premierami, pokazami festiwalowymi i specjalnymi

Spektakl powstanie we współpracy z Laboratorium Ruchu działającym przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Partnerami strategicznymi są: Biuro Festiwalowe Impart 2016 oraz Instytut Muzyki i Tańca.

(-)
Materiał Teatru
17 stycznia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia