Przedsmak jesiennej premiery

"Mała Pastorałka" - Wrocławski Teatr Lalek

We Wrocławskim Teatrze Lalek trwają przygotowania do spektaklu "Mała Pastorałka", który od 22 stycznia będzie dla małych Widzów grany po spektaklu "Lata Muminków". Na jesień teatr planuje wielką premierę "Pastorałki" Leona Schillera, ale widzowie już teraz mogą poczuć przedsmak tego listopadowego widowiska o wielki rozmachu inscenizacyjnym

Sam pomysł napisania „Pastorałki” narodził się w głowie Schillera wiele lat przed I wojną światową, ukształtował się natomiast już w osterwiańskiej Reducie, gdzie przedstawienie było grane (w roli Adama występował Stefan Jaracz). Było to widowisko o charakterze obrzędowo-misteryjnym, mające niewiele wspólnego z popularną tradycją kolędniczą czy jasełkowo-szopkową, wywodzącą się z folkloru ludowego. Schillerowska „Pastorałka” powstała jako spektakl dla inteligencji i artystów. Sam Schiller pisał o nim: „...zdecydowałem się uwypuklić wszystkie momenty misteryjne, a folklor przedstawić, że tak się wyrażę, «na surowo», bez kunsztownych wymysłów i przejaskrawień”.

„Mała Pastorałka” - z tekstem Leona Schillera i graną na żywo muzyką Jana Maklakiewicza – to dla Wrocławskiego Teatru Lalek potrójna inauguracja. Jest to nie tylko premierowa zapowiedź jesiennego przedstawienia, ale także pierwszy spektakl Teatru Piccolo – najmniejszego teatru na świecie. Już wkrótce rozpocznie on cykl spektakli, granych w przepięknej miniaturowej scenografii nawiązującej do tradycji włoskiego teatru salonowego. Będzie to również pierwszy publiczny występ Chóru Wrocławskiego Teatru Lalek – dziecięcej grupy wokalnej, która od kilku miesięcy pracuje pod opieką prof. Ewy Grygar.

Poza wokalistami z dziecięcego Chóru Wrocławskiego Teatru Lalek i aktorami Wrocławskiego Teatru Lalek w przedstawieniu wezmą udział także wokaliści z chóru Cantores Minores Vratislaviensis. Mało tego - specjalnie na potrzeby "Pastorałki" Wrocławski Teatr Lalek powołał do życia własną kapelę folkową – Kwartet Staromiejski.

„Pastorałka” to z całą pewnością sztuka wyjątkowa. Tekst, który powinno poznać każde polskie dziecko - składa się bowiem ze starannie wybranych najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Pisząc go, Schiller odwołał się do tego, co w polskiej tradycji piękne i cenne. Potwierdzał to między innymi Czesław Miłosz, który nazywał "Pastorałkę" dziełem równie sięgającym w rdzeń polszczyzny jak "Pan Tadeusz". O związkach „Pastorałki” z polskością mówił zresztą sam Schiller, określając postacie sceniczne "Pastorałki" jako "rzeźby o zapachu chleba" („Muszą więc te rzeźby posiadać zapach wiejskiego chleba. Oto cały sekret” - Leon Schiller).

Anna Hejno
Materiały Teatru
17 stycznia 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia