Przedstawienia i spotkania

5. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych

Już po raz piąty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. To rzadka okazja, aby zobaczyć spektakle dyplomowe młodych aktorów m.in. z Budapesztu, Bukaresztu, Wiednia czy Teheranu

Festiwal odbywa się co dwa lata, a organizuje go Akademia Teatralna. Twórcy tegorocznej edycji marzą, aby nie była to impreza dla zamkniętego środowiska studentów z Miodowej, ale stała się wreszcie jednym z ważnych festiwali Warszawy.

Zarówno rektor Andrzej Strzelecki, jak i przygotowujący program przewodniczący rady artystycznej Cezary Morawski mówią, że główną ideą tego festiwalu jest spotkanie. - Chcemy pokazać, jak teatry na świecie różnią się od siebie i co mają wspólnego - mówi Andrzej Strzelecki.

Widzowie muszą jednak wziąć pod uwagę to, że spektakle nie będą tłumaczone. O ile poradzimy sobie z "Weselem" po łotewsku, to już trudniej może być z przedstawieniem "Boli" według "Zeszytu" Ágoty Kristóf - zagranym po węgiersku.

- Napisy odciągają wzrok od sceny i przeszkadzają - twierdzi rektor Andrzej Strzelecki. - W teatrze chodzi o to, żeby spektakl wciągał emocjonalnie. To jest sztuka, która komunikuje się poza językiem, w którym grane jest przedstawienie. Nie ma konieczności, by go tłumaczyć - dodaje.

Tegoroczną edycję imprezy miał przygotowywać dyrektor szkolnej sceny Teatru Collegium Nobilium Piotr Cieślak. Chciał wykorzystać swoje doświadczenia z pracy nad Festiwalem Festiwali Teatralnych "Spotkania", który organizował w Teatrze Dramatycznym: międzynarodowe kontakty i pomysły na promocję - zamierzał m.in. wyjść ze spektaklami na Krakowskie Przedmieście.

Jednak w trakcie roku akademickiego nowe władze szkoły zmieniły pomysł na organizację festiwalu. Program ułożyła dziewięcioosobowa rada artystyczna, w której skład weszli przedstawiciele studentów i wykładowców z trzech wydziałów oraz rektor. Wybrano 15 spektakli, które zostaną pokazane w konkursie. Studenci z Wiednia przedstawią "Tango" według "Dzienników" Witolda Gombrowicza wyreżyserowane przez Mikołaja Grabowskiego, z Bukaresztu - "Elżbietę I" Paula Fostera, z Teheranu - "Drugą twarz" Amira Pakzada, z Madrytu - "Przebudzenie wiosny" Franka Wedekinda.

Festiwal rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 22 czerwca. Spektakle będzie oceniać jury, w którego skład wchodzą m.in.: Joanna Szczepkowska, Antoni Libera, Maciej Nowak, Anna B. Sheppard, polska kostiumolog dwukrotnie nominowana do Oscara - za kostiumy do "Listy Schindlera" i "Pianisty" - oraz Shai Bar Yaakov, izraelski teatrolog i reżyser. Oprócz przedstawień będą odbywały się spotkania z twórcami w Instytucie Teatralnym, a wieczorami imprezy w Klubie Festiwalowym w Fortach Legionów przy Nowym Mieście.

Szczegółowe informacje: www.festiwal.at.edu.pl

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
13 czerwca 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...