Przedwakacyjny e-repertuar Teatru Żydowskiego

Repertuar #TEATRŻYDOWSKIWDOMU

To ostatni tydzień, od 16 do 19 czerwca, #TeatrŻydowskiWDomu przed przerwą. W ostatniej przedwakacyjnej odsłonie pokaże zróżnicowany repertuar: znajdą się w nim spektakle archiwalne, kolejne spotkanie z piosenką żydowską, czytanie Szwejka w języku jidysz,
a także film podsumowujący działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku Centrum Kultury Jidysz. Na wielki finał sezonu #TeatrŻydowskiWDomu pokaże benefis Szymona Szurmieja.

Przedwakacyjny tydzień rozpocznie we wtorek, 16 czerwca o godz. 20.00 transmisja „W nocy na starym rynku", spektaklu archiwalnego w reżyserii Szymona Szurmieja. To jeden z najwybitniejszych dramatów w literaturze żydowskiej. Autor, Icchak Lejb Perec, porównywany do Stanisława Wyspiańskiego, kreuje na scenie monumentalne widowisko, na poły metafizyczne, na poły symboliczno-mistyczne. Wyłania się z niego świat ucieleśnionych duchów prowadzących dialog z żywymi, a jednocześnie będących orędownikami ideałów solidarności, wolności i sprawiedliwości społecznej. Akcja spektaklu rozgrywa się w nocy, na starym rynku w Zamościu. Bohaterem „Nocy..." Perec uczynił żydowską społeczność. Wątki profetyczne zwiastują nadchodzącą Zagładę. Autor, czerpiąc z kultury ludowej i wierzeń religijnych, stworzył symboliczny obraz sztetla - żydowskiego miasteczka. Na scenie pojawiają się duchy jego mieszkańców, które się kochają, radują, ale też przeżywają chwile smutku i lęku. Nie wiadomo, kto jest człowiekiem, kto zjawą, co jest rzeczywiste, a co magiczne.

W środę 17 czerwca o godz. 20.00 #TEATRŻYDOWSKIWDOMU zaprosi na kolejne spotkanie
z piosenką żydowską. Utwory Ben-Ziona Witlera, Peysacha Bursteina, Sholoma Secundy, Naomi Shemer i Leopolda Kozłowskiego, a także poezję pochodzące z żydowskiej kultury ludowej, zaprezentują: Monika Chrząstowska, Alina Świdowska, Henryk Rajfer i Genady Iskhakov. W ich interpretacji twórczość anonimowych poetów żydowskich nabierze nowego blasku i skłoni do refleksji nad przemijalnością natury oraz człowieczego losu. Wiersze urzekają ekspresją, naturalizmem, humorem i ludową mądrością. Będzie żartobliwie, smutno i wesoło.

18 czerwca 2020 o godz. 20.00, z okazji 97. rocznicy urodzin Szymona Szurmieja Teatr Żydowski przypomni benefis wybitnego artysty i dyrektora Teatru Żydowskiego zarejestrowany w 1998 roku. Scena Teatru Żydowskiego zamienia się w tajemniczą pozytywkę, przenoszącą publiczność w czasie i grającą utwory, pochodzące z różnych kultur. Piosenki, monologi, wiersze w językach jidysz, rosyjskim, romskim. Na scenie przyjaciele Szymona Szurmieja, m. in. Michał Bajor, Artur Barciś, Juliusz Berger, Tadeusz Drozda, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Wojciech Malajkat, Wiesław Michnikowski i Wojciech Młynarski. Jubilat zaprosił swoich gości w podróż po Polsce i swoim życiu. Kiedy miał sześć lat, założył się z bileterem kina, że skoczy z mostu Krasińskich o darmowy wstęp do kina. W gimnazjum pod auspicjami profesora Szlajfera, nauczyciela matematyki, Szurmiej stawiał pierwsze kroki na scenie. Na Kołymie umilał czas towarzyszom niedoli, recytując im wiersze. W Ałma-Acie zdobywał pierwsze poważne doświadczenia sceniczne. We Wrocławiu i Opolu pełnił kolejne funkcje asystenta, reżysera, kierownika artystycznego, a także kierownika estrady dolnośląskiej. Tu Szurmiej spędził swoją młodość, w rytmach rock'n'rolla i spotkaniach w oparach SPATIF-u.

Występują:
Maryla Rodowicz, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Krystyna Tkacz, Michał Bajor, Artur Barciś, Juliusz Berger, Andrzej Blumenfeld, Tadeusz Drozda, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Wojciech Malajkat, Wiesław Michnikowski, Wojciech Młynarski, Piotr Polk, Marian Opania, Jan Wołek, Zbigniew Zamachowski, Kapela Staśka Wielanka, Tercet Egzotyczny, Trubadurzy.

Zespół Teatru Żydowskiego w składzie:
Ewa Dąbrowska, Edyta Jurecka, Joanna Przybyłowska, Dorota Salamon, Wanda Siemaszko, Monika Soszka, Alina Świdowska, Barbara Szeliga, Juliusz Berger, Waldemar Gawlik, Włodzimierz Izban, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Piotr Wiszniowski

Reżyseria: Krzysztof Jasiński
Scenografia: Ewa Łaniecka
Kierownictwo muzyczne: Janusz Tylman
Realizacja tv: Dariusz Goczał
Produkcja: Program 2 TVP S.A. 1998

#TeatrŻydowskiWDomu to również wydarzenia Centrum Kultury Jidysz. W tym tygodniu, w środę o 18.00 czytanie „Reb Szwejk", przygody dobrego wojaka Szwejka w jidysz, a w piątek o 12.00 projekcja filmu podsumowującego rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

We wszystkich wydarzeniach #TeatrZydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego.

Edyta Bach
Materiał nadesłany
17 czerwca 2020
Portrety
Szymon Szurmiej

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia