Przemoc. Stop!

18. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje

Problem przemocy będzie głównym motywem tegorocznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje", który rozpocznie się 5 listopada w Katowicach. Widzowie obejrzą m.in. pięć spektakli w konkursie głównym i cztery przedstawienia młodych twórców.

Szczegóły programu festiwalu, który w tym roku odbędzie się już po raz 18. organizatorzy przedstawili podczas czwartkowej konferencji prasowej. Przewodnim hasłem tegorocznego festiwalu jest "Przemoc. Stop!".

- Wątek przemocy, agresji, brutalizacji życia społecznego, politycznego, ale też osobistego był dominujący w spektaklach, które obejrzeliśmy - powiedziała dyrektor artystyczna festiwalu Katarzyna Janowska. Dodała, że spektakle konkursowe opowiadają o przemocy w związkach, przemocy wobec kobiet, przemocy ekonomicznej lub nawiązują do kontekstu dramatycznej historii XX wieku.

O główną nagrodę festiwalu - Laur Konrada - powalczy pięcioro reżyserów. W pierwszym dniu festiwalu widzowie obejrzą spektakl "Biała siła, czarna pamięć" w reżyserii Piotra Ratajczaka, przygotowany przez Teatr Dramatyczny w Białymstoku. To przedstawienie oparte na zbiorze reportaży Marcina Kąckiego, przedstawiających problem neofaszyzmu na Podlasiu.

Drugi spektakl konkursowy - "Punkt zero: Łaskawe" wyreżyserowany przez Janusza Opryńskiego w Teatrze Provisorium w Lublinie - inspirowany jest książką Jonathana Littella, opowiadającej o zbrodniach II wojny światowej oczyma niemieckiego oficera.

"Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła" - to kolejne przedstawienie konkursowe, w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spektakl, wystawiony przez Teatr Muzyczny w Gdyni, odwołuje się do średniowiecznej legendy o dziewczynie, która pod wpływem nieszczęśliwej miłości i innych rozczarowań postanawia zostać świętą.

Losy czwórki bohaterów, których drogi przecinają się w Nowym Jorku, przedstawia kolejny spektakl konkursowy "Nieznośnie długie objęcia" w reżyserii Iwana Wyrypajewa (Teatr Powszechny w Warszawie).

Bohaterowie usłyszą głos wszechświata podpowiadający jak zmienić dotychczasowe życie i osiągnąć wewnętrzną harmonię.

Ostatni spektakl konkursowy to "Wróg ludu" w reżyserii Jana Klaty, zrealizowany przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Przedstawienie rozgrywa się w uzdrowisku, w którym dochodzi do konfliktu, gdy okazuje się, że woda w kąpielisku przynoszącym dochód miastu okazuje się skażona. Jeden z bohaterów chce zamknięcia dostępu do wód, drugi - zatuszowania sprawy.

Spektakle konkursowe oceni jury, w skład którego wejdą: krytyk teatralny Roman Dołżański, aktor Adam Ferency, reżyserka Agnieszka Glińska, reżyser Lech Majewski oraz kompozytor Paweł Mykietyn.

- Zestaw jest silny, to są bardzo mocne osobowości i mam nadzieję, że werdykt w związku z tym też będzie mocny - powiedziała Janowska. Ci sami jurorzy ocenią też spektakle młodych reżyserów.

Zwycięzca Młodych Interpretacji otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

"Interpretacje" to jednak nie tylko konkursy. Na otwarcie festiwalu widzowie obejrzą spektakl Eweliny Marciniak pt. "Leni Riefenstahl: epizody niepamięci", a 13 listopada, na zakończenie - spektakl mistrzowski pt. "Podopieczni" w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Od kilku lat "Interpretacjom" towarzyszy "Reaktor" - projekt społeczno-artystyczny, na który składają się spektakle, spotkania, koncerty i warsztaty w różnych dzielnicach Katowic.

"Interpretacje" zajmują szczególne miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych w Polsce. Podczas tego festiwalu swoje spektakle wystawiali najwybitniejsi polscy twórcy teatralni. Dotychczasowi laureaci Lauru Konrada to: Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik, Marcin Liber i Monika Strzępka.

Festiwal "Interpretacje" organizują: Urząd Miasta Katowice oraz Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek. Patronat nad imprezą sprawuje prezydent Katowic Marcin Krupa, a patronat honorowy - minister kultury Piotr Gliński i marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

(-)
(PAP)
7 października 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia