Przepis na szczęście

"Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego" - reż. Natalia Babińska - Opera na Zamku w Szczecinie

Rossini i jego kulinarne arcydzieła to główni bohaterowie spektaklu "Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego", który w szczecińskiej Operze na Zamku wyreżyserowała Natalia Babińska.

Spektakl miał swoją premierę 14 lipca 2018 r. W tym roku został zarejestrowany w wersji wideo.

"Śmiej się, Widownio, śmiej!" – mówi Natalia Babińska, autorka widowiska o magicznej kuchni jednego z największych kompozytorów świata, Gioacchino Rossiniego.

Mistrz Rossini już zrezygnował z operowej kariery i zaszył się w swojej kuchni. Wciąż jednak jest sławny, dlatego ciągle pukają do niego różni goście, którzy chcą zwierzyć się ze swoich problemów. W swoim piecu wyczarowuje cudowny napój. Eliksir ten czyni cuda – przywraca śpiewaczce głos, leczy rany nieszczęśliwie zakochanego mężczyzny. Ale nad cudami nawet najlepszy szaman nie zapanuje. Gdy mistrz Rossini, zdając już sobie sprawę z nadprzyrodzonych mocy swoich potraw, przygotowuje posiłek spełniający marzenia i tajemniczy deser „na pociechę", zaczyna się istny potok niezręcznych sytuacji...

Ta historia jest punktem wyjściowym spektaklu, w którym możemy podziwiać słynne arie i fragmenty muzyczne z oper wielkiego mistrza. Ze względu na pandemię nie mogła zabrzmieć pełna orkiestra, ale świetnie się sprawdza Olga Bila grająca na fortepianie. Nad wszystkim czuwa dyrygent Jerzy Wołosiuk.

W spektaklu możemy usłyszeć sześć głosów w wydaniu lirycznym i popisowym, słynne i mniej słynne utwory z „Cyrulika sewilskiego", „Podróży do Reims", „Turka we Włoszech", „Duet Kotów", a także popisy orkiestry: uwertura do „Cyrulika sewilskiego" oraz uwertura do „Wilhelma Tella".

Soliści świetnie dają sobie radę na scenie - są zabawni, świetni aktorsko i perfekcyjni wokalnie. Soliści się przebierają i kreują kilka różnych postaci: Tomasz Rak jako Rossini, Lucyna Boguszewska jako jego dawna miłość, Szymon Rona w roli przyjaciela, Tomek Łuczak jako tajemniczy kociak, Viktoria Vatutina jako zdradzana żona (i nie tylko) i Rafał Pawnuk jako Turek i Diabeł.

Oprócz partii wokalnych w spektaklu występuje też tajemnicza kawiarka w roli tanecznej - Stephanie Nabet.

Spektakl jest wykwintnym daniem muzycznym, którego powinni skosztować zarówno ci, którzy doskonale znają opery Rossiniego, bo dzięki niemu przypomną sobie ulubione fragmenty, jak i ci, którzy rzadko chadzają do opery, bo dzięki niemu mogą w końcu zacząć do niej chodzić.

Oprócz muzyki dużym walorem speklaklu jest warstwa wizualna. Martyna Kander nie pierwszy raz w szczecińskiej Operze na Zamku zaprezentowała swoje wizje, które tworzą piękne przestrzenie. W tym przypadku jest przede wszystkim bogactwo kolorów no i ... świetnie wyposażona kuchnia. Potrawy przygotowywane przez mistrza Rossiniego u niejednego widza spowodują ssanie w żołądku, bo wyglądają smakowicie i kuszą zapachem, który czujemy tylko w wyobraźni, ale niewątpliwie czujemy.

Ten spektakl pokazuje też nam, o ile piękniej mogłoby być, gdybyśmy mogli zobaczyć go na żywo. Ale wierzymy, że wkrótce tak się stanie.

Scenariusz i reżyseria: Natalia Babińska, kierownictwo muzyczne Jerzy Wołosiuk, scenografia i kostiumy Martyna Kander, reżyseria świateł, projekcje - Dawid Karolak, Paweł Kois, fortepian - Olga Bila.

Obsada: Rossini - Tomasz Rak, Przyjaciel / Młodzieniec / Pan z teczką - Szymon Rona, Primadonna - Lucyna Boguszewska, Zdradzana żona / Dulcynea- Victoria Vatutina, Zdradzany mąż / Diabeł - Rafał Pawnuk, Młodzieniec / Pan z teczką - Tomasz Łuczak, Ukochana kawiarka - Stephanie Nabet.

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 maja 2021

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...