Przeznaczenie, słowo szlachcica i... andrzejki z Andrzejem

Solenizant Andrzej Lampert, zaśpiewa w spektaklu „Romeo i Julia"

Repertuar listopadowy przygotowany przez Operę Śląską w Bytomiu to propozycje różnorodne, a wśród nich monumentalne dzieło Giuseppe Verdiego, premiera akademicka opery Stanisława Moniuszki oraz ostatnia w tym sezonie możliwość wzięcia udziału w spektaklu „Romeo i Julia" Charles'a Gounoda z tenorem Andrzejem Lampertem, kreującym rolę tytułową. Opera Śląska pokaże się też melomanom od kulis podczas 10. Nocy Teatrów Metropolii.

 

Pierwszy weekend listopada przypada na czas zadumy i refleksji. Spektakl wpisujący się w ten metafizyczny klimat będzie można zobaczyć na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu już 3 listopada o godzinie 18. To „Moc przeznaczenia" Giuseppe Verdiego, monumentalna opowieść o miłości i wojnie, przyjaźni i wierze w Boga . „La Forza del Destino" jest muzycznym arcydziełem pełnym barw i emocji. To historia, w której profanum walczy z sacrum. W spektaklu możemy odnaleźć rozterki samego kompozytora, próbującego zmierzyć się z tematem przeznaczenia, konfrontując je z wiarą w Boga, rolą religii, kwestią duchowych nawróceń. Dzieło ma w sobie głębię skupiającą uniwersalne i ponadczasowe wartości, pokazując cały wachlarz ludzkich rozterek i słabości. W podwójnej roli markiza Calatrava i ojca Gwardiana usłyszymy wspaniałego basa Aleksandra Teligę, który w tym roku świętuje jubileusz 35-lecia swojej pracy artystycznej, a jako Leonorę, solistkę Opery Śląskiej Annę Wiśniewską-Schoppę, która po rocznej przerwie powróciła na deski teatru. Spektakl także 25 listopada (w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach).

Tydzień później, 9 listopada, przypada jubileuszowa, 10. Noc Teatrów Metropolii. W ten wieczór zaprezentowane zostaną dwie opery komiczne w promocyjnych cenach – „La serva padrona - Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego (dla dzieci) oraz „Don Desiderio" Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Podczas tego wyjątkowego wieczoru będzie można zwiedzić budynek opery i... poszukać upiora. W pracowni krawieckiej widzowie zobaczą, jak powstają kostiumy, a w pracowni modelarskiej wykonają maskę teatralną. W programie także lekcje śpiewu operowego i tańca klasycznego, możliwość udziału w próbie chóru, gra na instrumentach operowych oraz przymiarka kostiumów, w których będzie można poczuć się Carmen czy Don Kichotem. Dla chętnych będzie też fotobudka. Wieczór rozpocznie się o godz. 17,00, a zakończy przed północą.

W połowie miesiąca na deskach teatru zaprezentowana zostanie opera Stanisława Moniuszki „Verbum nobile" pod batutą Tomasza Tokarczyka w reżyserii, inscenizacji i choreografii Henryka Konwińskiego. To premiera akademicka przygotowana w koprodukcji z Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W rolach solistów i chórzystów wystąpią studenci akademii. Spektakl zobaczymy 16, a także 17 i 21 listopada.

Ostatnia sobota w tym miesiącu, 30 listopada, to czas tradycyjnych andrzejek – w Operze Śląskiej będzie je można spędzić wspólnie z solenizantem, Andrzejem Lampertem, który zaśpiewa w ostatnim w tym sezonie na naszej scenie spektaklu „Romeo i Julia" Charles'a Gounoda. Tragiczna miłość kochanków z Werony od wieków stanowi natchnienie dla wielu artystów, w tym również twórców oper i baletów. Wersja reżyserska Michała Znanieckiego od początku premiery w 2017 roku nieodmiennie zachwyca publiczność. Spektakl został również doceniony przez krytyków, którzy nagrodzili ją aż trzema Złotymi Maskami : dla spektaklu, za scenografię Luigiego Scoglio i dla Andrzeja Lamperta za rolę Romea.

Link do pełnego repertuaru listopadowego na stronie internetowej Opery Śląskiej: 
https://opera-slaska.pl/repertuar/category/0/Wszystkie/month/2019-11

Magda Nowacka-Goik
Materiał Opery Śląskiej
25 października 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...