Przygotowania do jesiennego festiwalu

3. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Prywatnych Sztuka plus komercja

W Centrum Kultury i Sztuki od 20 czerwca można już rezerwować bilety na spektakle rozpoczynającego się 28 września 3. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Prywatnych "Sztuka plus komercja".

W ramach festiwalu zostanie wystawionych 8 spektakli konkursowych (z serii:"Sztuka plus komercja" i "Uczty teatralne"). 0 główne trofea będą walczyć spektakle: "Małżeński rajd Dakar"(28 września), "Złodziej"(13 października), "Tamta pani"(14 listopada) i "Intryga"(5 grudnia). Z serii "Uczty teatralne" widzowie zobaczą spektakle: "Bóg mordu"(w obsadzie m.in. Anna Dereszowska i Cezary Pazura, przedstawienie zaplanowano na 20.10), premierowego "Skąpca" (30.10), musical "Skrzypek na dachu"(10.10) i hit ostatnich sezonów teatralnych "Danuta W." (spektakl z Krystyną Jandą w roli głównej, przedstawienie zaplanowano na 29.10).

W ramach festiwalu odbędą się recitale i koncerty: Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza (25.10), Hanny Banaszak (22.11), Marka Torzewskiego (13.12). Zobaczymy też Kabaret Moralnego Niepokoju (11.12).

W bloku dla dzieci i młodzieży zapowiadane są trzy premiery:"Kopciuszek" (5.10), "Romeo i Julia" (19.10), "Jarmark bajek"(9.11). W programie festiwalu znalazły się także wystawiane już spektakle: "Dziadek do orzechów" (23.11) i "Opowieść wigilijna" (7.12).

Dyrektor Centrum Kultury Mariusz Orzełowski zapowiada zmiany w programie.

- Ubiegłoroczne spektakle były do siebie bardzo podobne. W tym roku postawiliśmy na różnorodność i na dobrą grę aktorską. Chcemy przyciągnąć widzów nie tylko nazwiskami, ale też formą i tytułem spektaklu - mówi.

Podczas konferencji prasowej promującej festiwal dyrektor zaproponował dziennikarzom udział we wszystkich spektaklach festiwalu i wspólne przyznawanie nagrody dziennikarzy dla najlepszego spektaklu i dla najlepszego aktora. Czy ten pomysł "kupią" lokalne redakcje?

- Wracamy do pomysłu z pierwszego festiwalu. Mamy już kilku darczyńców, którzy ufundują nagrody. Zwycięzcy przeznaczą je na cele charytatywne - mówi M. Orzełowski.

Do obejrzenia wszystkich festiwalowych spektakli i późniejszego ich recenzowania zachęcał dziennikarzy także aktor Waldemar Obłoza. - Recenzja jest ważna i cenna dla aktorów, szczególnie recenzja analityczna. To jest interesujące zadanie, bo człowiek zagłębiając się w spektakl musi dotrzeć do literatury, do interpretacji - wyjaśniał.

jp
Tygodnik Siedlecki
3 lipca 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...