Przygotowują śląski western

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Realizację westernu opartego na historii Ślązaków, którzy przed ponad 150 laty wyemigrowali do Teksasu zapowiada dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. Na katowickiej scenie rozpoczęły się też próby do sztuki na motywach "Czarnego ogrodu" Małgorzaty Szejnert

Premiera planowana jest na czerwiec 2015 roku. Nad koncepcją spektaklu, jak poinformował Teatr Śląski, prace trwają od listopada. - Tekst pisze dramaturg Artur Pałyga. Pierwszy akt dzieje się w Pannie Marii - wiosce w Teksasie, w której w dziewiętnastym wieku znaleźli się emigranci ze Śląska. Z kolei w drugim akcie przeniesiemy się w daleką przyszłość - do ruin Muzeum Śląskiego. Można powiedzieć, że to będzie western science fiction - powiedział Talarczyk.

Dyrektor teatru podkreśla, że historia Ślązaków, którzy wyemigrowali do USA, obrosła już w wiele mitów, ale nadal jest żywa, dlatego uznano, że warto ją wziąć na warsztat. - Potomkowie osadników, którzy przed ponad 150 laty znaleźli się w Teksasie zachowali do dzisiaj swoją mowę, oni nadal mówią gwarą śląską i kultywują ją - dodał Talarczyk.

O tym, że w Pannie Marii są jeszcze osoby, którą potrafią posługiwać się gwarą, świadczyć mogą m.in. dwie zorganizowane w Teksasie edycje konkursu gwary śląskiej "Po naszymu czyli po śląsku" (1998, 2004). Laureatkami konkursu zostały wówczas Sally Schaeffer i Adelina Ciumperlik.

Twórcą emigracji w Teksasie był zakonnik, ojciec Leopold Moczygemba, który znalazł się tam w latach 50. XIX wieku i zaczął sprowadzać tam emigrantów ze Śląska - Polaków, ale też obywateli niemieckich. W 1854 roku założył pierwszą polską osadę na tym terenie - Pannę Marię. Istnieje ona do dziś, podobnie jak inne polskie miejscowości w Teksasie z tego okresu - Cestohova czy Kosciuszko. Znajdują się one w rejonie miasta San Antonio.

Teatr Śląski przedstawił również inne plany na nadchodzący 2015 rok. Poinformowano, że rozpoczęły się próby m.in. do sztuki na motywach "Czarnego ogrodu" Małgorzaty Szejnert (premiera w kwietniu) - nagradzanej opowieści o kilku śląskich rodach z Giszowca na tle historii Śląska, Niemiec i Polski.

Na deskach katowickiego teatru zagości też w styczniu wydarzenie specjalne. Krakowski Teatr STU rozpocznie w Katowicach pokaz swojego najnowszego, jubileuszowego projektu "Wędrowanie". Jest to tryptyk, który powstał na podstawie dzieł Stanisława Wyspiańskiego - "Wesele", "Wyzwolenie", "Akropolis". "Tournee rozpoczynają od nas, bo jesteśmy jedynym w kraju teatrem, którego patronem jest Wyspiański" - dodał Talarczyk.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach powstał w 1907 roku. Spektakle prezentowane są na trzech scenach - Dużej Scenie, Scenie Kameralnej i Scenie w Malarni. Od stycznia 2014 roku spektakle obejrzało ok. 60 tys. widzów. Wpływy z biletów, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosły o ok. 500 tys. zł.

(-)
Materiał Teatru
19 grudnia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia