Przyjemne i nieprzyjemne mocne punkty

16. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych rozpocznie się w Łodzi już za trzy dni. I w tym roku możemy liczyć na różnorodność repertuaru. Bez względu na to, czy będą to dzieła klasyczne, czy bardziej eksperymentalne, komediowe, czy poważne, zostaną pokazane w Łodzi najlepsze, wyselekcjonowane z ostatniego roku spektakle.

Obok przedstawień rodzimych teatrów z Warszawy, Krakowa, Radomia i Łodzi zobaczymy koprodukcję Teatru Habima z Tel Avivu i berlińskiego Schaubühne, spektakle Teatru Mladinsko z Ljubliany oraz Teatru Katona z Budapesztu. 

- Festiwal jest dokładnie taki, jak sobie założyliśmy. Wszystkie przedstawienia udało się nam zrealizować - zapewnia Magdalena Stefańska z działu promocji Teatru Powszechnego.

Trudno mówić o najmocniejszym punkcie festiwalu. Doskonałe są: "Wymazywanie" T. Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Warszawie, "Trylogia" wg Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty, przygotowana przez aktorów Teatru Starego w Krakowie, "Fedra" w reż. Mai Kleczewskiej Teatru Narodowego w Warszawie. Na uwagę zasługuje też kontrowersyjna "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego Nowego Teatru w Warszawie. Większość dzieł podczas trwania festiwalu zobaczymy dwukrotnie.

Niezmiennie pokazom teatralnym będą towarzyszyć dyskusja o kondycji współczesnego teatru, spotkania z twórcami, koncerty muzyki teatralnej - Michała Jacaszka (27 marca, godz. 22) w Miejskiej Galerii Sztuki Willa (ul. Wólczańska 31) i Contemporary Noise Sextet (28 marca godz. 22) w Klubie Szafa (ul. Rewolucji 1905 r. 10). 

Nie obędzie się również bez przeglądu filmów w kinie Polonia i wystaw. Do 15 lutego możemy oglądać ekspozycję "Malarstwo. Bez ram" w Ośrodku Propagandy Sztuki (ul. Sienkiewicza 44), do 28 lutego "Bez farby" Piotra C. Kowalskiego w Miejskiej Galerii Sztuki Willa, a od 5 do 28 marca "Typokonstrukcję". Od 6 marca do 18 kwietnia można zwiedzać wystawę: "Mistrzowie plakatu" we foyer Teatru Powszechnego (ul. Legionów 21), a od 4 marca do 4 kwietnia: "Poziomo instalacje" w Ośrodku Propagandy Sztuki. 

Gościem tegorocznego festiwalu będzie Bartłomiej Sowa (fotografia teatralna) w Miejskiej Galerii Sztuki Willa. 

W kasach pozostały ostatnie bilety na festiwalowe spektakle. Ich ceny wahają się od 35 do 160 zł. Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp jest wolny.

Katarzyna Zawadzka
Polska Dziennik Łodzki
11 lutego 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia