Przypowieść o wielkich marzeniach

"Psie serce" - reż. Krzysztof Rekowski - Teatr Miejski w Gliwicach

„Psie serce" Bułhakowa to , przekraczaniu granic nauki i tworzeniu nowego, lepszego świata. Premiera spektaklu w adaptacji Krzysztofa Rekowskiego odbędzie się 7 kwietnia 2017 r na Dużej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach. Kolejne prezentacje 8, 9, 28, 29, 30 kwietnia w ramach Wiosennego Maratonu Premier.

Piątą premierą Teatru Miejskiego w Gliwicach będzie adaptacja znakomitego opowiadania Michała Bułhakowa, w którym odnajdziemy charakterystyczne dla autora „Mistrza i Małgorzaty" poczucie humoru oraz połączenie wątków fantastycznych z wnikliwym portretem psychologicznym bohaterów wykreowanych przez aktorów znanych z poprzednich produkcji naszego teatru. Wystąpią: Mariusz Galilejczyk, Łukasz Kucharzewski, Michał Wolny, Alina Czyżewska, Aleksandra Maj, Karolina Burek i Łukasz Kabus.

Inscenizacja oparta została na intrygującym pomyśle scenograficznym, którego elementem jest widownia umiejscowiona na Dużej Scenie, w bliskości miejsca gry aktorów.

Powstały w latach 20 ubiegłego wieku tekst „Psiego serca" zaskakująco współcześnie brzmi w dzisiejszych czasach. Szarikow, staje się ofiarą eksperymentu naukowego profesora Preobrażeńskiego, rezultat okazuję się zaskakujący... Jak w znanym motywie z historii o Frankensteinie eksperyment wymyka się spod kontroli.

Bułhakow, choć operuje językiem dowcipnym i groteskowym, pyta na ile nasza kultura podszyta jest pogardą dla innych, na ile usprawiedliwia przemoc. Być może idea równości na zawsze pozostanie utopią?

Dziś, w czasach klonowania, hodowania narządów na przeszczepy, terapii genowej, która może trwale zmienić kod genetyczny, przypomnienie tego tekstu Bułhakowa, przypomnienie wątków rodem z Fausta i pytanie o granice eksperymentu, wydaje mi się niezwykle istotne. – Krzysztof Rekowski, reżyser spektakluDoświadczony zespół realizatorów: reżyser Krzysztof Rekowski, scenograf Jan Kozikowski, kompozytor Sławomir Kupczak gwarantuje przeżycia teatralne na najwyższym poziomie.

Krzysztof Rekowski to absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie sięga zarówno po dramaturgię współczesną jak i po klasykę. Współpracował m.in. z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Dramatyczny w Warszawie. Jest laureatem nagrody Loży Przyjaciół Teatru Powszechnego dla przedstawienia „Dialogi o zwierzętach" Aleksandra Żelezcowa przyznanej na XI Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, laureatem XII Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje", wyróżnionym za przedstawienie „Panny z Wilka".

Scenograf Jan Kozikowski jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie i studentem Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Debiutował scenografią do „Świętego Mikołaja" w reż. A. Glińskiej w Teatrze Ateneum w Warszawie, z którą współpracował także przy „Testosteronie" A. Saramonowicza w Teatrze Montownia. Przygotował scenografię do spektakli m.in. P. Kruszczyńskiego, M. Fiedora, P. Cieplaka, I. Gorzkowskiego, A. Nalepy, P. Jędrzejasa, A. Figury.

Jego projekty były częścią polskich ekspozycji na praskim Quadriennale Scenografii w 2004 i 2008 roku, a scenografia ze spektaklu „Wszystkim Zygmuntom między oczy!!!" z Teatru Polskiego we Wrocławiu została nagrodzona na 12.Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

(-)
Materiał Teatru
31 marca 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia