Przyszedł czas na TIM

1. Festiwal Otwarcia Teatralnego Instytutu Młodych w Krakowie: 24.11 - 03.12.2023 r.

Teatralny Instytut Młodych to nowe miejsce na krakowskiej mapie kulturalnej. Obiekt pod opieką Teatru Ludowego jest przestrzenią dla dzieci, nastolatków i młodych dorosłych oraz wszystkich młodych duchem. Choć TIM działa już od września, właśnie przyszedł czas na Festiwal Otwarcia.

Miejsce dla młodych twórców, którego hasłem jest młodość. Tak jednym zdaniem można opisać Teatralny Instytut Młodych, bezpieczny azyl dla tych, którzy już od najmłodszych lat wykazują zainteresowanie teatrem.

- Szczególnie ważne jest dla nas stworzenie repertuaru dla młodych ludzi w wieku 11-16 lat. To widzowie, którzy wyrośli już z bajek, ale nie są jeszcze gotowi na spektakle dla dorosłych. Nie zamierzamy adaptować lektur czy przygotowywać widowisk, a tworzyć spektakle wychodzące naprzeciw temu, czym żyją nastolatkowie. Otwarcie mówić o ich problemach, świecie, życiu i prezentować treści, które w sposób krytyczny poruszają to, co dla młodych ludzi najważniejsze - podkreśla w wywiadzie z "Wyborczą" Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego, pod którego egidą działa TIM.

Zaopiekować się emocjami

Nowa przestrzeń zapewnia zatem opiekę nie tylko nastolatkom, ale też ich emocjom. W czasach pogłębiającego się kryzysu psychicznego wśród młodzieży to bardzo słuszny trop.

- Teatr ma dużo większą moc niż obejrzany film czy przeczytana książka. Kiedy młody człowiek ogląda spektakl i widzi, że sytuacja bohatera w jakiś sposób koresponduje z jego życiem, domem czy szkołą, a on sam przeżywa podobne emocje, to siła takiego doświadczenia jest bezcenna. Poruszając tematy dotykające młodzież, możemy zachęcić ich do rozmowy, oddać im głos oraz sprawić, że poczują się ważni i słuchani. Dlatego spektaklom będą towarzyszyły warsztaty prowadzone przez psychologów i psychiatrów. Z doświadczenia wiem, że takie spotkania są bardzo dobrze odbierane przez młodzież - mówi dyrektorka.

Niech dzieje się teatr!

TIM działa od września - pierwszą premierą sceny dla młodych był "Kruk z Tower" w reżyserii Darii Kopiec. Teraz zespół Teatru Ludowego i TIM postanowił zaprosić krakowską publiczność na kilkudniowe świętowanie otwarcia. W programie spektakle gościnne, m.in. "Blaski i cienie" w reżyserii Przemysława Jaszczaka Teatru Maska w Rzeszowie, "Skłodowska. Radium Girl" Agaty Biziuk Teatru Papahema i "niezgoda.jpg" w reżyserii Justyny Łagowskiej powstała na deskach Teatru Zagłębia.

Ostatniego dnia festiwalu (3 grudnia) Teatr Ludowy zaprosi młodych widzów na własną premierę, "Tajemnicę góry" w reżyserii Łukasza Zaleskiego. Młodzież ma też zaproszenie na dyskusję "Teatr uczestnictwa" (26 listopada).

Festiwal Otwarcia TIM od piątku do niedzieli oraz 3 grudnia. Szczegółowy program na stronie ludowy.pl.

Marta Gruszecka
Gazeta Wyborcza Kraków
24 listopada 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia