Przyznano nagrody

„Melchiory 2016" – nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

Znamy laureatów konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego – Melchiorów, Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory oraz Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Najważniejsze nagrody zdobyli: Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok, Kinga Filińska z Radia Żak Politechniki Łódzkiej oraz Henryk Dedo i Waldemar Kasperczak z Fundacji Głos Ewangelii. Uroczysta Gala Reportażystów Polskich „Melchiory 2016" odbyła się 15 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Otwierając uroczystość Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła powiedziała: - Choć jako prezes Polskiego Radia i redaktor naczelna dbam o to, by na antenie wybrzmiały wszystkie gatunki dziennikarskie, to sercem jestem w reportażu, który jest najpiękniejszą, ale też najtrudniejszą ze sztuk dziennikarskich. Jeśli dziennikarstwo jest drogą i metodą szukania prawdy o człowieku i świecie, to właśnie reportaż potrafi tę prawdę wydobyć najgłębiej. Melchiory – wielka gala reportażystów polskich, to długa tradycja odnosząca się do najlepszych wzorców już samą nazwą. Mistrz Wańkowicz byłby pewnie dumny i z pewnością patrzy z radością na naszych dzisiejszych laureatów. Serdecznie im gratuluję i życzę by podążali drogą artystycznych odkryć w świecie sztuki dziennikarskiej.

Jury w konkursie „Melchiory" obradowało w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Lidia Duda, Anna Sekudewicz-Rączaszek, Maciej Drygas, Arkadiusz Gołębiewski. Nagrodę w kategorii Radiowy Reportażysta Roku otrzymała Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za mistrzowskie opisy różnych światów, za błyskotliwe pomysły formalne, wrażliwość społeczną i pasję dokumentalisty. W kategorii Premiera Roku Jury przyznało dwie nagrody Srebrnego Melchiora: Aleksandrze Łapkiewicz-Kalinowskiej z Programu 2 Polskiego Radia, autorce reportażu „O obrazach i innych takich" za malowany dźwiękiem, piękny i głęboki portret ekscentrycznego artysty; za przejmującą opowieść o przemijaniu, odchodzeniu i pamięci oraz Hannie Bogoryja-Zakrzewskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorce dokumentu „Siedemdziesiąt lat nadziei" za pełen emocji, przejmujący, znakomity warsztatowo dokument, w którym poprzez intymną relację z bohaterkami autorka przybliża bezmiar tragedii ofiar okresu komunizmu i ich rodzin do dziś poszukujących szczątków swoich bliskich. Nagrodę Specjalną Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, która od 2005 roku honoruje działania na rzecz rozwoju reportażu lub jego promocji wręczono Małgorzacie Kownackiej – Niezawodnemu Przyjacielowi i Propagatorowi Reportażu.

W XXII edycji Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory decyzją jury w składzie: Irena Piłatowska-Mądry (przewodnicząca), Anna Dudzińska, Janina Jankowska, Katarzyna Michalak, Olga Mickiewicz-Adamowicz, Agnieszka Pacho-Jocek nagrodę główną – stypendium przyznano Kindze Filińskiej z Radia Żak Politechniki Łódzkiej, autorce reportażu „Każda wioska ma plac zabaw", za reporterski temperament, wyczucie dramaturgii i świadome operowanie dźwiękiem. Natomiast wyróżnieniem uhonorowano Kamilę Litman z Radia Łódź, autorkę reportażu „Wujek z Brazylii".

Jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie: Andrzej Sabatowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Irena Piłatowska-Mądry, Cezary Galek i Waldemar Modestowicz, przyznało główną nagrodę Henrykowi Dedo i Waldemarowi Kasperczakowi z Fundacji Głos Ewangelii, autorom reportażu pt. „Pieśń Spartakusa" zgłoszonego do konkursu przez Program 1 Polskiego Radia. Ponadto jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody specjalne: Alicji Grembowicz, autorce reportażu pt. „Ekstaza św. Franciszka" zgłoszonego przez Program 1 Polskiego Radia oraz Marcie Rebzdzie za reportaż pt. „Pogrom" zgłoszony przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Podczas Gali Reportażystów Polskich „Melchiory 2016" wystąpił Leszek Długosz z zespołem (Kwintet Mozartowski im. Józefiny Duszek). Uroczystość poprowadzili Irena Piłatowska-Mądry i Wojciech Markiewicz.

Honorowy patronat nad Galą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Patronat medialny: TVP Info oraz dziennik Gazeta Polska Codziennie, tygodnik Gazeta Polska oraz portal niezalezna.pl.

Magdalena Buczek
Materiały Polskiego Radia
16 listopada 2016
Teatry
Polskie Radio
Wątki
Melchiory

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia