Pusta forma, która staje się tym, co do niej włożymy

XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Tanecznego Warsaw CI Flow Festiwal

Warsaw CI Flow to międzynarodowy festiwal taneczny, który rozwijał się i ewoluował pod wpływem nurtów kształtujących technikę „Kontakt Improwizacji” (KI), jako zjawiska kulturotwórczego i społecznego. Technika ta jest system komunikacji, narzędziem samopoznania i zmiany na poziomie percepcji. To przestrzeń nauki, badania i eksperymentu, zarówno w obszarze samej techniki tańca, jak i w szerszym kontekście.

11. Edycja Festiwalu jest organizowana w atmosferze rozbudzonej wrażliwości i gotowości, co jest konsekwencją niepewności i nieustannych zmian. Pomimo nadzwyczajnego czasu oraz w odpowiedzi na potrzebę odnajdywania nowych kanałów komunikacji staramy się stworzyć możliwość tańca, niezależnie od zaistniałych trudności spowodowanych globalną pandemią.

Jak? Poprzez wielopłaszczyznowe, swobodne odkrywanie ruchu i kreatywności, podporządkowanie intuicji, zwiększenie samoświadomości i pogłębienie percepcji zmysłowej. Dzięki tym narzędziom artystycznego wyrazu technika KI umożliwia transformację zarówno indywidualną, jak i grupową.

W tańcu opartym na fizycznych zasadach dotyku pędu i dzielenia masy dwie lub więcej osób (mas) spotykają się poprzez wspólny punkt kontaktu i razem badają odczucia i impulsy, wykorzystując intuicję, własne zainteresowania i potrzeby, a przede wszystkim granice. KI uczy wrażliwości, otwartości, uważności na „tu i teraz". Każdy partner jest elementem zmiennego krajobrazu, który ewoluuje pod wpływem indywidualnego poczucia czasu, przestrzeni i energii.

Festiwal odbędzie się w samym sercu Warszawy - Centrum Sztuki Współczesnej, przy Zamku Ujazdowskim, w okolicy którego znajduje się Park Ujazdowski i Łazienki Królewskie, gdzie odbędą się niektóre działania festiwalu. Piękne okolice pozwolą na odpoczynek w zaciszu, a lokalizacja w centrum Warszawy, umożliwi zarówno łatwą komunikację, jak i skorzystanie z różnorodnej oferty miasta. Liczba uczestników festiwalu będzie ograniczona w celu utrzymania bezpieczeństwa i z powodu wprowadzonych regulacji. Uczestnicy mieć będą wybór i szansę tańczyć solo jak i w duecie, w małych lub większych grupach, na zewnątrz i wewnątrz.

W celu dotarcia do tych, którzy nie będą w stanie uczestniczyć fizycznie, program festiwalu poszerzony został o działania w przestrzeni internetu. Aby umożliwić wszystkim spotkanie i praktykę pomimo dzielących kilometrów i reżimu sanitarnego, niektóre z warsztatów i wydarzeń będą dostępne online.

Festiwal jest otwarty na wszystkie poziomy doświadczenia. Zajęcia mają charakter włączający i inkluzywny. Szczegółowy znajdziecie tutaj.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Wioleta Rosłoniec
Materiał nadesłany
15 lipca 2020

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia