Rdzenny rytuał po raz pierwszy w Polsce

10. Brave Festival - przeciw wypędzeniom z kultury

Za kilka godzin na Wyspie Słodowej będzie można zobaczyć autentyczną kulturę Indii i doświadczyć obyczajów, które rzadko wychodzą poza granice swojej ojczyzny. Mudijettu to rytualny teatr ze świątyń Kerali. Dziś ostatnia szansa, by zobaczyć go w ramach Brave Festival.

Widzowie Brave Festival, którzy przyszli w poniedziałek na Wyspę Słodową, by obejrzeć mudijettu, nie oglądali jedynie spektaklu, ale przede wszystkim uczestniczyli w rdzennym rytuale. Mudijettu ma wyraźnie teatralną formę. Występujący używają precyzyjnych gestów, a wygrywana na bębnach rytmiczna muzyka oraz kolorowe stroje potrafią zahipnotyzować oglądających.

Rytuał ma na celu oddać hołd Bhadrakali. W Indiach ta bogini płodności i urodzaju opiekuje się mieszkańcami wiosek. W czasie Brave Festival jej błogosławieństwo otrzymała publiczność, a także mieszkańcy całej Polski. Pod koniec występu jeden z mistrzów mudijettu zwrócił się do widowni z podziękowaniami dodając, że modlił się za uczestników festiwalu, którzy wezwali indyjskich artystów do Polski, oraz za wszystkich mieszkańców kraju. Publiczność przyjęła błogosławieństwo i nagrodziła artystów długimi brawami.

Tradycję mudijettu zazwyczaj można zobaczyć tylko w świątyniach Indii, w Polsce jako pierwsi mogli ją poznać widzowie 10. edycji Brave Festival. Ten obyczaj, którego korzenie sięgają IX wieku, jest zupełnie obcy kulturze europejskiej.
- Miejsce, w którym pokazywane jest mudijettu, zamienia się na ten czas w świątynię. Można powiedzieć, że taką świątynią na chwilę stała się Wyspa Słodowa, a widzowie wzięli udział w jednej z najstarszych na świecie tradycji - mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival. - To było wyjątkowe wydarzenie, a nasz festiwal służy właśnie temu, żeby nieznane i ginące tradycje pokazywać, a nawet odzyskiwać dla współczesnych.

Mudijettu w 2010 roku zostało wpisane na listę światowego niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. W trakcie występu artyści przedstawiają walkę bogini Bhadrakali - symbolu sił witalnych, płodności i urodzaju - z demonem Dariką. Rytuał oparty jest na precyzyjnych gestach i mimice twarzy. Oddanie bogini czci ma sprawić, że zaopiekuje się ona ludźmi mieszkającymi w wiosce przez kolejny rok.

Dzisiejszy spektakl mudijettu na Wyspie Słodowej zaplanowany jest na godz. 21:30, wejście na teren wydarzenia znajduje się obok Hotelu Tumskiego. Bilety do kupienia w Centrum Festiwalowym w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej na Rynku oraz przed spektaklem.

Tegoroczny Brave Festival potrwa do 17 lipca. Przed nami wciąż spotkanie z Sarpam Thullal - uchodzącą za najstarszą na świecie praktykę religijną oraz Ramą Vaidyanathan - cenioną za unikalny styl mistrzynię hinduskiego tańca Bharatanatjam.

(-)
Materiał Teatru
16 lipca 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia