RE//MIX w komunie//warszawa

performatywny wykład Leszka Bzdyla

14 kwietnia o godz. 19.00 komuna// warszawa zaprasza na performatywny wykład Leszka Bzdyla w cylu re// mix, realizowanym we wspołpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

Rozpoczynamy kolejną edycję cyklu RE//MIX w komunie//warszawa. W 2012 odbędzie się 10 wydarzeń (remiksować będą m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Weronika Szczawińska, Wojtek Ziemilski oraz Mikołaj Mikołajczyk). Pierwsze już 14 kwietnia - performing lecture Leszka Bzdyla "Tomaszewski - przyczynek do remiksu".

Przed wykładem odbędzie się spotkanie Henryk Tomaszewski - sylwetka twórcy i zarys koncepcji teatru, prowadzone przez Agnieszkę Charkot, sekretarza literackiego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, połączone z projekcją fragmentów spektakli.

Leszek Bzdyl mówi:

Setki stron zachowanych wywiadów. Słowa mistrza. Pytania dziennikarzy uznających wielkość wybitnego reżysera(?)/choreografa(?). Rozmowy o kolejnych "programach" jego Teatru, które idą przy pełnych salach w kraju, a które tak dobrze eksportują się w świat. Rozmowy o pantomimie, o jej realizmie i poezji. Rozmowy, w których On wie, że większość pytających nie słyszy tego, co mówi, lub też nie chce zrozumieć tego, co mówi. Ale przy lekturze tych wywiadów uderza ostatecznie coś osobliwego. Odnosi się wrażenie, że zarówno ON, jak i dziennikarze kopiowali przez 45 lat to samo nagranie, te same zapiski. Replikujące się pytania i podobne odpowiedzi: o pierwszych latach Teatru Pantomimy; dlaczego pantomima, a nie teatr słowa; o otwartości na interpretacje; o ruchu jako emanacji życia; o literaturze, która stała za większością przedstawień; o różnicy między baletem a pantomimą. Dziesiątki bliźniaczo podobnych wypowiedzi brzmiących jak wyznanie wiary, lub też łaszących się o tej wiary zrozumienie. A tylko w jednym słowa: "Każdy z nas robi to, co już kiedyś robiono."

Powielany od lat biogram, potwierdzający moje profesjonalne predyspozycje, zaczyna się od słów: "na początku był Teatr Henryka Tomaszewskiego". Biogram Henryka Tomaszewskiego, tak jak i każda opowiastka z wywiadów o początkach jego kariery, zaczynają się od frazy: "na początku było Studio Dramatyczne Iwo Galla". Byłem w jego Teatrze ledwie 2 lata i 9 miesięcy. Studium Iwo Galla w Krakowie działało trochę ponad sezon. Co takiego włożył Iwo Gall, współpracownik Osterwy, w trakcie rocznej edukacji do głowy młodego Tomaszewskiego, że ten do końca życia wymieniał go jako swojego nauczyciela? Co takiego Tomaszewski włożył do mojej, że od ponad dwudziestu lat, niczym mantrę wymieniam jego nazwisko?

Ja - Tomaszewski - Gall - Osterwa Ten ostatni, w nieustającym poszukiwaniu tego jedynego/świętego teatru wspominał coś o "tańczącym aktorze".

Pracowałem 2 lata i 9 miesięcy w jego Teatrze. Nie lubiłem tego zespołu, nie wierzyłem w przedstawienia, w których ostatecznie, po roku edukacji w studium pantomimy, występowałem w roli "piątej halabardy". Byłem młody i gówniarsko zapatrzony w swój pępek. Nie uwierzyłem, a tego oczekiwał ode mnie, od wszystkich. Podziwiałem, kiedy wstawał ze swojego krzesła w trakcie prób i improwizował postaci, kiedy grał ten swój cały "osobny" teatr. Kiedy mówił - słuchałem nieuważnie. Ale mówił chyba jakimś diabelskim dialektem. Wczytując się w setki stron wywiadów z Mistrzem zauważam, że to, co mam do powiedzenia teraz o teatrze jest bezpośrednio z niego, nim jest napiętnowane. Przetwarzam tylko to, co włożył mi do głowy. "Każdy z nas robi to, co już kiedyś robiono, odwołując się do czegoś, co istniało wcześniej."

Leszek Bzdyl na zawodowej scenie teatralnej jest obecny od 1987 roku (Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego 1987-1990; Teatr Ekspresji Wojciecha Misiuro 1990-1992). W 1993 roku założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Jako choreograf i twórca ruchu scenicznego współpracuje również z wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce. Brał udział w licznych projektach międzynarodowych, prowadzi warsztaty teatralne i lekcje tańca w Polsce i za granicą, jest też laureatem wielu nagród za działalność artystyczną.

(-)
Materiały Teatru
11 kwietnia 2012
Portrety
Leszek Bzdyl

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...