Rekordowa liczba nagród dla "Zielnika"
Exeter Dance International FIlm FestivalPodczas Exeter Dance International FIlm Festival, choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej zatriumfował w 3 kategoriach - „Film Festiwalu", „Najlepszy pomysł" i „Choreografia". W kategorii „najlepszy kostium" i „kategorii ogólnej" otrzymał wyróżnienia, co łącznie daje produkcji niespotykaną liczbę aż 5 nagród w ramach jednego festiwalu.
Exeter Dance International Film Festival jest międzynarodowym festiwalem filmów tańca adresowanym do publiczności południowo-zachodniej części Wielkiej Brytanii. Gościnni kuratorzy przyznają po jednej nagrodzie głównej w każdej z kategorii oraz honorowe wyróżnienia, a także dodatkowe nagrody za choreografię, wykonanie, lokalizację, montaż, zdjęcia, kostium, muzykę, pomysł i „Film Festiwalu". Festiwal wyróżnia zarówno wysoka jakość prezentowanych obrazów filmowych, jak i różnorodność stylów tańca, z jakich czerpią filmy choreograficzne, od tańca towarzyskiego przez hip hop, taniec współczesny i taniec Bollywood.
Jest to kolejne znaczące osiągniecie „Zielnika" w Wielkiej Brytanii. 12 października tego roku, projekt był prezentowany w ramach London International Screen Dance Festival, w sali teatralnej Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance, jednego z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych konserwatoriów muzyki i tańca na świecie. W Wielkiej Brytanii, mieli okazję obejrzeć go widzowie Aesthetica Short Film Festival (York, Wielka Brytania, 1-6 listopada 2022) oraz Leeds International Film Festival (3-17 listopada 2022). Został też opublikowany - wraz z 5 innymi produkcjami filmowymi PTT - na brytyjskiej platformie streamingowej SVOD The Arts Channel, na której można znaleźć spektakle i filmy dokumentalne, wyselekcjonowane przez kuratorów z myślą o brytyjskiej publiczności.
To jedynie drobny wycinek z długiej już historii sukcesów „Zielnika", który miał premierę w 2022 roku. Nagrody przyznane w Exeter to 17., 18. i 19. na liście wyróżnień projektu na całym świecie. Został doceniony m.in. w Dżakarcie (Indonezja), San Cristóbal (Wenezuela), Queensland (Australia), Bejrucie (Liban), Salt Lake City (USA), Quebec i Toronto (Kanada). Otrzymał też aż 4 Nagrody Publiczności - na Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym w Blois (2022, Francja), Portland Dance Film Fest (2022, USA), Classical Arts Film Festival w Napa (2022, USA) oraz Moving Body Festival w Warnie (2022, Bułgaria).
Przypomnijmy, że piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca „Zielnik" w reżyserii Iwony Pasińskiej prowadzi widzów w świat flory. Baśniowy epizod, tryskający Bergsonowską élan vital, pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od przebudzenia poprzez rozkwit aż po pełen cieplej nostalgii koniec. Jest niezwykłym przykładem "ruchomego obrazu" nierozdzielnie scalonego z muzyką. Tancerze sprawiają wrażenie, jakby unosili się nad malarskim płótnem, posuwistymi ruchami kreśląc na płaszczyźnie mikrohistorie miłosne. Emanujący ciepłem obraz filmowy, po mistrzowsku operujący zmianami nastroju, zachęca do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, sugerując nieoczywistą analogię między cyklem życia rośliny i człowieka.
Link do filmu
Lista laureatów Exeter Dance International Film Festival
fot. Andrzej Grabowski