Relacja matki i córki

"Córka" - reż. Natalia Fijewska-Zdanowska - Teatr Młyn w Warszawie

Barbara - artystka i była hippiska traci pamięć w nagłym wypadku. Do szpitala przyjeżdża jej dorosła córka. Lekarz każe im rozmawiać, to jedyny sposób, na powrót Barbary do zdrowia. Pamięć jest jednak zawodna, a z poszczególnych wspomnień wyłaniają się dwa zupełnie inne obrazy ich wspólnego życia. Początkowo zabawne dialogi, odsłaniają powoli kryjącą się pod spodem tajemnicę.

Intymna opowieść o przepaści pomiędzy PRL'em, a współczesnością, o dwóch różnych pokoleniach – tym urodzonym w latach 50-tych - zbuntowanym i pragnącym wolności i tym z przełomu epok, które w tej wolności zagubiło spokój i szczęście.

Spektakl o tęsknocie, której nie da się zaspokoić, o winie, karze i przebaczeniu. A przede wszystkim o relacji między matką a córką, być może najważniejszej i najbardziej skomplikowanej relacji w życiu kobiety.

Teatr MŁYN jest niezależną sceną autorską, założoną przez Siostry Fijewskie. Działa od 2007 r. w Warszawie. Realizuje kameralne sztuki, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość.

Natalia Fijewska-Zdanowska – reżyser i dramaturg. Jest magistrem filozofii UW. Powołała do życia i prowadzi wraz z siostrami własną, autorską scenę niezależną Teatr MŁYN. Stypendystka MKiDN w 2007r., oraz stypendystka PISF w 2014r. Realizuje kameralne spektakle autorskie, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość: monodram „Głuchoniemoc" (2004) „Różowa skarpetka"(2006), „De-naturat"(2007), „Siostry"(2008), „Piąta rano"(2009), „Gabinet"(2010), „Facet mojej żony" 2011), „Niunia"(2012), "Draka"(2013), „Naga Praga"(2014). Spektakle są wystawiane na Scenie Staromiejskiej SCEK, były także grane gościnnie miedzy innymi w warszawskim Teatrze Powszechnym, Teatrze Polskim, Teatrze Ochoty.

Joanna Żółkowska - aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała rolą Zosi w „Dziadach" w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Zagrała także w „Procesie" Franza Kafki w reżyserii Jerzego Jarockiego, w „Biesach" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy i ponownie u Swinarskiego w „Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego. Przez wiele lat związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie grała miedzy innymi w spektaklach Aleksandra Bardiniego („Barbarzyńcy" Maksima Gorkiego), Zygmunta Hübnera („Lot nad kukułczym gniazdem" Dale'a Wassermana; „Zemsta" Aleksandra hr . Fredry; „Spiskowcy" Josepha Conrada Korzeniowskiego; Wrogowie" Maksyma Gorkiego,), Andrzeja Wajdy („Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej; „Romeo i Julia" Williama Shakespeare'a) oraz w „Ławeczce" Aleksandra Gelmana w reżyserii Macieja Wojtyszki, w „Tutam" Bogusława Schaeffera w reżyserii Marka Sikory, „Ożenku" Nikołaja Gogola w reżyserii Andrzeja Domalika, czy „Weselu" Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Nazara. Praca w zespole Teatru Narodowego w Warszawie zaowocowała między innymi rolą Mani w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Występuje gościnnie w stołecznym Teatrze Scena Prezentacje oraz w Teatrze 6 piętro. Stworzyła wiele kreacji w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie zagrała m.in. Mary Warren w „Czarownicach z Salem" Arthura Millera w reżyserii Zygmunta Hübnera, Sonię w „Wujaszku Wani" Antona Czechowa w reżyserii Antoniego Bardiniego i królową Elżbietę w „Marii Stuart" Friedricha Schillera w reżyserii Roberta Glińskiego. Na swoim koncie ma także wiele ról filmowych, m.in. w „Szklanej kuli" Stanisława Różewicza, „Strachu" Antoniego Krauzego, „Matce swojej matki" Glińskiego, „Na koniec świata" Magdaleny Łazarkiewicz. Widzom znana także z seriali telewizyjnych m.in. "Klan". Wyróżniona licznymi nagrodami aktorskimi, m.in: Nagrodą im. Leona Schillera (1979), Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2002) oraz nagrodami aktorskimi na festiwalach teatralnych w Kaliszu, Opolu i Olsztynie.

Zuzanna Fijewska-Malesza - aktorka, wielokrotna laureatka nagród aktorskich na festiwalach teatralnych. Ukończyła filozofię na UW. Zagrała m.in. w spektaklach: "Paw królowej. Opera praska." (reż. Jacek Papis, 2005) oraz „Siostry". Do dziś można ją oglądać w spektaklach Teatru MŁYN „De-naturat" (od 2007), „Głuchoniemoc" (od 2004). W 2008 roku zdała egzamin eksternistyczny na aktora dramatu. Od 2009r. gra w spektaklu „Kubuś Fatalista i jego Pan" (reż. Krzysztof Stelmaszyk) w Och-Teatrze w Warszawie. Jest laureatką VIII edycji programu stypendialnego "Młoda Polska" organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i przyznawanego decyzją Mi¬ni¬stra Kul¬tu¬ry i Dzie¬dzic¬twa Na¬ro¬do¬we¬go. Jej najnowszy spektakl to monodram na podstawie tekstu Aliny Margolis-Edelman "Ala z Elemantarza" w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Jest współzałożycielką Fundacji Artystycznej „MŁYN", mającej obecnie siedzibę na Scenie Staromiejskiej SCEK w Warszawie i wielokrotną organizatorką przedsięwzięć kulturalnych z ramienia Fundacji.

12 grudnia, sobota, godz. 19:00 /pokaz przedpremierowy/
13 grudnia, niedziela, godz. 19:00 - PREMIERA
15 grudnia, wtorek, godz. 19:00
Scena Staromiejska SCEK /Stare Miasto, Jezuicka 4/.

Info:
www.mlyn.org

Produkcja:
Fundacja Artystyczna MŁYN dzięki wsparciu Miasta St. Warszawy

Promocja:
Katarzyna Binkiewicz
promocja@fundacjamlyn.pl

Bilety:
30, 35zł, po uprzednim dokonaniu rezerwacji
rezerwacje@fundacjamlyn.pl tel. 519 672 356
Ilość miejsc ograniczona!

(-)
Materiał Teatru
27 listopada 2015

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia