Remont w Teatrze Powszechnym

Teatr Powszechny w Warszawie przygotowuje się do remontu

Teatr Powszechny przygotowuje się do remontu. Mimo przebudowy teatr nie przestanie grać.

18 maja nastąpi otwarcie ofert w przetargu na wykonanie remontu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. Po podpisaniu umów najprawdopodobniej w lipcu rozpoczną się prace. Dyrektor Teatru Powszechnego Jan Buchwald mówi, że powinny one potrwać osiem miesięcy. - Teatr nie był remontowany od 35 lat, więc planujemy przebudowę i modernizację budynku - zapowiada.

Budynek Powszechnego zostanie powiększony od strony al. Zielenieckiej. Największe zmiany przejdzie Mała Scena. - Powstanie przestrzeń przystosowana do potrzeb komunikacji między aktorami i widzami we współczesnym teatrze, z dowolną konfiguracją planu gry i widowni. Wielkość pomieszczenia po remoncie to 260 m kw., a wysokość - 6 m. Będzie to najnowocześniejsza scena w Warszawie, odpowiednio wyposażona technicznie, z własnym zapleczem, szatnią - wylicza Jan Buchwald. Jej widownia pomieści około 200 widzów, stąd nowa nazwa: Scena 200. Nazwy zmienią wszystkie sceny. Duża - będzie Sceną 300, a obecna 3Scena - Sceną 100. Duża nie przejdzie zasadniczych zmian, najmniejsza powiększy się prawie dwukrotnie. Każda będzie miała osobne wejście. - Do tej pory proszono widzów w holu o zachowanie ciszy, bo akurat na innej scenie był grany spektakl, teraz nie będzie tego problemu - dodaje Jan Buchwald.

W planach jest także wymiana instalacji przeciwpożarowej, ocieplenie budynku, naprawa poszycia dachowego, wymiana centralnego ogrzewania, klimatyzacji, poprawienie foyer i klatek schodowych oraz bufetów, montaż windy dla osób niepełnosprawnych.

Teatr przejdzie metamorfozę także z zewnątrz. Ulegnie zmianie elewacja, będzie nowy neon z logo i nazwą teatru, a na ścianie od ul. Zamoyskiego będzie zamieszczony ekran, na którym zobaczymy fragmenty nagrań spektakli. Remont w imieniu miasta przeprowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, który ma na ten cel zarezerwowane środki finansowe w wysokości ok. 10 mln zł.

W czasie remontu budynek pozostawiony będzie do dyspozycji ekipy budowlanej, więc spektakle będą grane w Warszawie w zastępczym miejscu. - Nie będzie to inny teatr, tylko miejsce zaadaptowane na potrzeby teatru. Mamy także wiele zaproszeń, aby występować w innych miastach. To dobra okazja, żeby z nich skorzystać - mówi Jan Buchwald. Dodaje: - Będziemy także pracować nad kolejnymi spektaklami. Mamy nadzieję, że w marcu 2010 r. zaprosimy widzów do odnowionego Teatru Powszechnego na trzy premiery.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
22 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Bioteatr Agnieszki Przepiórskiej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Katarzyna Flader-Rzeszowska

Trailer tygodnia