Remonty w Powszechnym

wygodniej i cieplej

Radomski teatr powoli zmienia swoje oblicze. Niedawno zamontowano nowe fotele w sali kameralnej, do końca roku wymienionych zostanie 95 okien. A w dalszych planach remont elewacji

Statystyki potwierdzają, że w teatrze bywamy coraz chętniej. W ubiegłym roku na spektakle sprzedano niemal 63 tys. biletów. Skoro widzów jest coraz więcej w Powszechnym, chcą też poprawić warunki, w jakich przedstawienia są wystawiane.

Niedawno wymieniono wszystkie fotele na Scenie Kameralnej im. Bieniasza. Stare zdemontowano już wiosną, nowe miały być już w czerwcu, ale z powodu przedłużających się procedur przetargowych można je było zamontować dopiero jesienią.

- Krzesła, które do tej pory się tam znajdowały, przeszkadzały aktorom w czasie spektaklu bo bardzo skrzypiały, a do tego nie spełniały wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego - mówi Małgorzata Szwed, zastępczyni dyrektora teatru.

Na scenie kameralnej jest teraz 188 nowych foteli (wcześniej było ich tylko sto). 102 po jednej stronie sali i 86 po drugiej. Pozwała to na aranżowanie przedstawień, w których publiczność znajduje się po obu stronach sceny. Można tak oglądać m.in. "Króla Edypa".

W teatrze zamontowano też nowe podświetlone gabloty reklamowe, wymieniono wykładziny, przeprowadzono też generalny remont dwóch sal, gdzie aktorzy mają próby czytane, oraz dwóch mieszkań przy ul. Osiedlowej. - To mieszkania, z których korzystają pracownicy oraz aktorzy przyjeżdżający do nas na gościnne przedstawienia. Łącznie teatr ma czternaście takich lokali - tłumaczy Szwed.

Niedawno Powszechny ogłosił przetarg na remont trzech kolejnych pomieszczeń oraz zakup 95 nowych okien. Zamontowane mają być na parterze i czwartym piętrze. - Wymiana jest konieczna, te które są obecnie, nie nadają się do użytku. Nowe pozwolą nam zaś sporo zaoszczędzić na energii cieplnej - wyjaśnia zastępczyni dyrektora.

W planach jest też wykorzystanie wewnętrznego podwórza, na którym obecnie parkują samochody. Miałaby tam powstać galeria oraz dodatkowa scena. Aby uzyskać pieniądze na ten cel, placówka złożyła wniosek o dofinansowanie 4 mln zł do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, pieniędzy z tego źródła nie udało się uzyskać.- Nie ustajemy w próbach i nadal będziemy szukać sposobu na sfinansowanie tego przedsięwzięcia - zapewnia Szwed. - Mam nadzieję, że w 2010 r. uda się już zrobić projekt - dodaje.

W dalszych planach jest też odnowienie całej elewacji teatru.

Karolina Stasiak
Gazeta Wyborcza Radom
31 października 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia