Renowacja bielskiego teatru doceniona
budynek Teatru Polskiego podoba się nie tylko bielszczanomPięknie odnowiony budynek Teatru Polskiego podoba się nie tylko bielszczanom. Za przeprowadzenie prac miasto otrzymało nagrodę Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego im. prof. Wiktora Zina.
Zaprojektowany przez wiedeńskiego architekta Emila Rittera von Foerstera zabytkowy budynek teatru z 1889 roku należy do najpiękniejszych w mieście. Nieremontowany przez dziesięciolecia gmach zaczął jednak podupadać, dlatego władze miasta kilka lat temu rozpoczęły jego renowację.
Najpierw do pierwotnego wyglądu udało się doprowadzić wnętrza. Potem samorząd zdobył 6 mln zł unijnej dotacji, co pozwoliło na odnowienie zewnętrznych murów. Elewacja, z której wcześniej sypał się tynk, otrzymała piaskowo-beżową kolorystykę, taką jak sto lat temu. Konserwatorzy odnowili też zdobiące ją rzeźby i zamontowali bardzo efektowne nocne podświetlenie. W środku zamontowano również obrotową scenę i zapadnię. Uporządkowano otoczenie budynku. Dzięki temu teatr jest prawdziwą ozdobą Bielska-Białej, a mieszkańcy są nim zachwyceni.
Teraz okazało się, że doceniono go nie tylko w mieście. Budynek otrzymał nagrodę specjalną w ramach ogólnopolskiego konkursu "Modernizacja Roku". Przyznało ją Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego im. prof. Wiktora Zina, zajmujące się promocją najlepszych realizacji odnowionych i zmodernizowanych obiektów w Polsce. Nagrodę przyznano za "fachowe przeprowadzenie renowacji elewacji budynku głównego teatru, będącej zwieńczeniem prowadzonej od kilku lat modernizacji całego kompleksu teatralnego".
- Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. To miłe, że renowacja teatru została dostrzeżona w kraju. To świetna promocja dla naszego miasta - mówi Piotr Kubańda, miejski konserwator zabytków w Bielsku-Białej