Repertuar internetowy

#TEATRŻYDOWSKIWDOMU przedstawia repertuar internetowy na nadchodzący tydzień.

Teatr Żydowski przygotował repertuar on-line na kolejny tydzień – 14-17 kwietnia 2020. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i można je obejrzeć na kanale YouTube oraz Vimeo teatru.

#TeatrZydowskiWDomu działa już ponad 3 tygodnie i budzi zainteresowanie ogromnej widowni. W tym tygodniu teatr zaprasza na transmisję oczekiwanego bardzo „Golema" Mai Kleczewskiej, czytanie performatywne „Kota rabina" wg komiksu Joann Sfar, literacką środą poświęconą poezji Malki Lee oraz na „Spotkanie z piosenką żydowską" i aktorami Teatru Żydowskiego

GOLEM

Poświąteczny tydzień #TeatrZydowskiWDomu rozpoczyna słynnym „Golemem", Mai Kleczewskiej. To kolejny już spektakl online tej wybitnej reżyserki, po „Berku" oraz powtarzanym na życzenie widzów „Dybuku". Spektakl będzie można zobaczyć 14 kwietnia o godz. 20.00 w transmisji na Facebooku, a także na platformie Vimeo oraz YouTube Teatru Żydowskiego

➡ transmisja na profilu FB Teatru żydowskiego
➡ na kanale YT Teatru Żydowskiego: https://youtu.be/ZLdxEed1ah8
➡ na Vimeo: https://vimeo.com/event/36543

„Golem", po „Dybuku" i „Malowanym Ptaku", jest trzecią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim.
Legenda o Golemie, sztucznym człowieku, jest jedną najstarszych z tradycji żydowskiej. Od lat przenika różne kultury i nadaje nowe sensy. Jak wiele figura sztucznego człowieka mówi o nas samych? Jak silnym jest elementem zbiorowej wyobraźni? Czy jest projektem marzeń
o dorównaniu Bogu? Golem jest figurą, która jednocześnie zwiastuje katastrofę i nadchodzące po niej oczyszczenie. Sztuczny człowiek jest lustrem, w którym przegląda się nasze człowieczeństwo i nasza pamięć.

„Pozostali, sam na sam ze swoimi wspomnieniami, które – choć tak trudno je dźwigać – pozostać musiały w nich na całe życie, często pod osłoną milczenia. W ich życiu nierzadko właśnie cień tych wspomnień pozostał najistotniejszy. Próbują wspierać się nawzajem, wspólnie szukać śladów, własnych korzeni..." (Jerzy Ficowski)

Legenda „Golema" będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu. Ocalonymi, osmalonymi, którzy na co dzień wciąż pozostają w ukryciu. Tu każde wypowiedziane słowo, działanie, wiąże się z przeżytym doświadczeniem odciśniętym w ciele.

„Golem" staje się Przestrzenią Pamięci. Pamięci, która trwa, nie ma końca i będzie przekazywana. Umowa na opowiedzenie tradycyjnej opowieści zostaje zawieszona. Widz
w sposób indywidualny poddaje się wpływom nowych mediów, muzyki współczesnej, wielości bodźców płynących z fragmentarycznego odbioru świata. W „Golemie" teraźniejszość nie istnieje, tylko widz jest tu i teraz, a postaci doświadczają przeszłości i przyszłości.

Scenografia, światło, video: Wojciech Puś
Muzyka: Cezary Duchnowski
Kostiumy: Konrad Parol
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Asystent reżysera: Damian Josef Neć
Produkcja: Monika Soszka
Montaż filmu: Przemysław Chruścielewski

Obsada: Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Gołda Tencer, Marek Węglarski, Jerzy Walczak, Michał Czachor, Małgorzata Gorol, Kaya Kołodziejczyk, a także Malga Kubiak, Caroline Lopatynski, Grzegorz Górecki, Krystian Prażuch

LITERACKIE ŚRODY

W środę, 15 kwietnia o godz. 18.00 kolejne już spotkanie z cyklu „Literackie środy", organizowane przez Centrum Kultury Jidysz wraz z Teatrem Żydowskim. W tym tygodniu środa poezji Malki Lee, którą w jidysz i po polsku czytać będą Joanna Lisek oraz Ewa Dąbrowska.

➡ transmisja na FB Centrum Kultury Jidysz
➡ na kanale YT CKJ: https://youtu.be/SnXZZ7GRb6I
➡ na Vimeo: https://vimeo.com/event/36543

Literackie środy to cykl spotkań z literaturą, w którym wybitne tłumaczki, specjalistki i aktorzy Teatru Żydowskiego, prezentują twórczość wybranych poetek i poetów języka jidysz.

Malka Lee (Malka Leopold-Rapoport, 1904–1976) urodziła się w miejscowości Monasterzyska (Galicja) w rodzinie chasydzkiej. Na początku swojej twórczej drogi, pisała po niemiecku, a od 1921 roku w jidysz. Zadebiutowała w 1922 roku. Wydała pięć zbiorów poezji oraz tom wspomnień. Jej poezja – często określana jako sentymentalna – cieszyła się dużą popularnością wśród żydowskich czytelników Ameryki. Malka była żoną pisarza Aarona Rapoporta.

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ ŻYDOWSKĄ

W czwartkowy wieczór, o godz. 19.00 #TeatrŻydowskiWDomu i jego aktorzy zaproszą na nowy cykl – „Spotkanie z piosenką żydowską".

▶ YT: https://youtu.be/jvP7I7T9bwM
▶ Vimeo: https://vimeo.com/event/36543

Artyści Teatru Żydowskiego zaprezentują bogaty repertuar, wypełniony szlagierami wybitnych twórców takich jak: E. Schlechter, J. Tuwim, W. Szlengel i J. Jurandot. Będzie więc refleksyjnie, żartobliwie, z sentymentem, z dystansem, ale też smutno i wesoło.

Wystąpią: Henryk Rajfer i Izabella Rzeszowska, przy akompaniamencie Teresy Wrońskiej.

KOT RABINA – CZYTANIE PERFORMATYWNE

Do stałego repertuaru #TeatrŻydowskiWDomu weszły już piątkowe czytania performatywne.
W tym tygodniu będzie to rzecz wyjątkowa – czytanie oparte na komiksie „Kot rabina" Joanna Sfara, słynnego rysownika francuskiego, którego komiks zdobył popularność na całym świecie.

Transmisje:
▶ YT: https://youtu.be/T04rPEXlec4
▶ Vimeo: https://vimeo.com/event/36543

Komiks francuskiego artysty, to nie tylko historia nadzwyczajnego kota, dorównującemu
w filozoficznych dysputach mądrości rabinów, ale również interesujący portret żydowskiej diaspory. Sfar zilustrował fundamentalne idee kabały i myśli żydowskiej, kontestując je jednocześnie, zgodnie z talmudyczną tradycją. Na przykładzie historii kota, chcącego przystąpić do bar micwy – kota arcyżydowskiego, została w ciekawy i niebanalny sposób wyjaśniona istota judaizmu.

Tłumaczenie: Grzegorz Przewłocki.
Reżyseria i adaptacja: Jacek Papis.
Obsada: Joanna Rzączyńska, Marcin Błaszak, David Szurmiej, Marek Węglarski.

Teatr Żydowski będzie na bieżąco informował o repertuarze #TeatrZydowskiWDomu i #JidyszBezKwarantanny na kolejne tygodnie.

Edyta Bach
Teatr Żydowski w Warszawie
16 kwietnia 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia