Rezydencje w Gnieźnie

„Spowiedź masochisty", reż. Aline Negra Silva - Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieznie

Teatr Fredry otwiera kolejny rozdział w swojej historii, rozpoczynając cykl Rezydencji artystycznych. Program rezydencji artystycznych współpracuje z lokalnymi organizacjami i instytucjami artystycznymi i edukacyjnymi, stwarzając warunki dla kreatywnej współpracy, wymiany poglądów, doświadczeń i dzielenia się umiejętnościami. Platformą działań są zarówno wykłady, seminaria, warsztaty, spektakle, jak i mniej formalne spotkania z lokalnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki.

 Ta formuła, z powodzeniem funkcjonująca w kulturze wielu krajów świata, nie tylko w dziedzinie teatru, ale również szeroko pojętych sztuk wizualnych, muzyki, tańca itp., jest inicjatywą pionierska na gruncie polskiej sceny repertuarowej. Otwieramy się na nową, zróżnicowaną ekspresję sceniczną, odmienną wrażliwość, poszukiwania twórcze, na młodych, debiutujących artystów z całego świata. Chcemy, aby nasz Teatr stając się swoistym laboratorium sztuki, miejscem transkulturowego dialogu bez ograniczeń etnicznych i geograficznych, wyraźnie zaistniał nie tylko w perspektywie ogólnopolskiej, ale również międzynarodowej. Aby młodzi, „wschodzący" twórcy mogli właśnie w Gnieźnie znaleźć swoją szansę opowiedzenia o tym, co ich interesuje w teatrze, co ich interesuje w życiu, a wymiana doświadczeń, myśli, idei i umiejętności pozwoliła na rozwój, którego efektem będzie zwiększanie kreatywności i wrażliwości zarówno twórców, jak i widzów gnieźnieńskiego Teatru.
Tegoroczne rezydencje poświęcamy NIEWIDZIALNYM. Ludziom żyjącym wśród nas – niedostrzeganym, przezroczystym, pozornie nikomu niepotrzebnym i... bardzo samotnym. Tęskniącym za tym, aby być dla kogoś, być po coś. Wycofującym się z aktywności życiowej z powodu biedy, starości, dysfunkcji psychofizycznych. Albo wprost przeciwnie – zatracających się w szaleńczej, katorżniczej pracy, za którą nierzadko zapłatą jest wyzysk i poniżenie.
Rozejrzyjmy się wokół siebie – na pewno spotykamy ich na co dzień. A może sami nimi jesteśmy?
Na kanwie lokalnej średniowiecznej legendy powstaje w naszym Teatrze niezwykły spektakl/koncert, będący zwieńczeniem realizowanego przez poznańskie Stowarzyszenie Edukacyjne MCA projektu „5 zmysłów. Ekspresja".
„5 zmysłów" to największy w Polsce projekt kulturalno-edukacyjny adresowany do osób niepełnosprawnych. Tegoroczna, czwarta już edycja projektu, realizowana jest z myślą o osobach mających, z racji swej alternatywnej motoryki i sensoryki, utrudniony dostęp do wydarzeń związanych z teatrem i tańcem.
Spektakl „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" realizuje na gnieźnieńskiej scenie Rafał Urbacki, sam niegdyś zmagający się z problemem niepełnosprawności, przy współpracy ukraińskiego rezydenta - Vołodymyra Vorobiova. Wybór artysty pochodzącego z kraju, który w ostatnim czasie dobrze poznał smak porzucenia i wykluczenia, nie jest bynajmniej przypadkowy.
Tekst scenariusza będący plonem wspólnych poszukiwań twórczych realizatorów spektaklu, opracowuje literacko Artur Pałyga, scenografia jest dziełem Maryny Wyszomirskiej, autorem muzyki jest Piotr Bajzel Piasecki. Na scenie zobaczymy zarówno aktorów Teatru Fredry, jak i artystów niepełnosprawnych ruchowo oraz uczestników warsztatów twórczych organizowanych w ramach projektu „5 zmysłów" w całej Wielkopolsce.
Chcemy, aby w wyniku wspólnej pracy powstała nowa jakość kulturowa, mająca na celu budowanie postaw społeczeństwa przyczyniających się do eliminacji z życia społecznego i kulturalnego wszelkich objawów dyskryminacji i wykluczenia.
Premiera – 28 listopada 2014 r.

Kolejną rezydencją realizowaną na scenie Teatru Fredry będzie projekt powstały we współpracy ze szkołą teatralną w São Paulo (São Paulo Escola De Teatro. Centro De Formaçáo Das Artes Do Palco). Nasza inicjatywa wpisała się w realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego Budzik Kulturalny i rozpoczęła od wizyty studyjnej w Gnieźnie i Teatrze Fredry grupy brazylijskich kuratorów sztuki.
Zaproszeni przez nas brazylijscy artyści: Aline Negra Silva - reżyser i Felipe de Oliveira – scenograf, przez dwa miesiące pracować będą wraz z aktorami, zapoznając ich z oryginalnym operowaniem przestrzenią sceniczną, subiektywnym pojmowaniem roli poszczególnych komponentów dzieła teatralnego w procesie twórczym oraz nowymi metodami pracy z aktorem,
Efektem tej laboratoryjnej pracy będzie multimedialny spektakl wg dramatu Romana Sikory „Spowiedź masochisty", w przekładzie Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Elżbiety Zimnej,
Przejmująca, ale też groteskowo-ironiczna i nieodparcie śmieszna opowieść o współczesnych niewolnikach, pariasach czasu globalizacji, o kryzysie jednostki i społeczeństwa w rozkwitającym kapitalizmie.

Premiera 19 grudnia 2014 r.

(-)
Materiał Teatru
19 listopada 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...