Robisz festiwal dla publiczności czy przeciwko niej?

18. Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne

"Czy zdarzyło ci się kiedyś zaprosić kogoś na festiwal tylko dlatego, że to twój przyjaciel? Czy miałeś kiedyś romans z zaproszonym przez siebie artystą? Ile godzin spędziłeś w tym roku w samolocie? Ile nocy w hotelu? Robisz festiwal dla publiczności czy przeciwko niej? Za jaką sztukę gotów byłbyś umrzeć? Kto jest dla ciebie ważniejszy - publiczność, artyści, ty sam?". Te pytania padają prosto na głowy kuratorów festiwali, wywołując najróżniejsze reakcje: napięcie, uśmiech, stres, zawstydzenie, entuzjazm, pasję, złość, kpinę.

Świetny, głośny w Europie spektakl"Curator's Piece: A Trial Against Art" został napisany i wyreżyserowany przez choreografkę i reżyserkę Petrę Zanki oraz dramaturżkę i reżyserkę Tea Tupajić - obie pracujące w Zagrzebiu. Artystki zaprosiły do współpracy kuratorów najważniejszych festiwali sztuk performatywnych, znaczących tak na gruncie lokalnym, jak i w kontekście międzynarodowym. W Lublinie wraz z nimi na scenie pojawią się kuratorzy tegorocznej edycji Konfrontacji: Marta Keil i Grzegorz Reske, by wobec lubelskiej publiczności odpowiedzieć na pytania o odpowiedzialność za festiwal.

Obok znakomitego zagranicznego programu czeka nas bardzo ciekawy przegląd polskiej sceny: pokażemy m.in. cztery znakomite remiksy Komuny Warszawa przygotowane przez jednych z najważniejszych polskich artystów sztuk performatywnych: Monikę Strzępkę i Pawła Demirskiego, Weronikę Szczawińską, Wojtka Ziemilskiego i Mikołaja Mikołajczyka. Pojawią się również: jeden z najgłośniejszych spektakli ostatnich dwóch sezonów "O dobru" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, uznany i doceniony na prestiżowych europejskich festiwalach spektakl Wojtka Ziemilskiego "Mała narracja",Teatr Ósmego Dnia z mocnym, interwencyjnym spektaklem "Do władzy wielkiej i sprawiedliwiej" oraz głośny spektakl z Teatru Polskiego w Bydgoszczy "Popiełuszko" w reżyserii Pawła Łysaka. I wreszcie najważniejsze: najnowszy spektakl Janusza Opryńskiego i Teatru Provisorium "Lód", będący adaptacją monumentalnej powieści Jacka Dukaja.

Szczegółowy program 18. Konfrontacji dostępny jest już na stronie http://18.konfrontacje.pl/program/. Sprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia rusza 23 września 2013 r.

Na stronie internetowej 18.konfrontacje.pl pojawiły się również materiały kontekstowe tegorocznego festiwalu: teksty samych artystów oraz badaczy komentujących ich pracę, eseje filozofów i socjologów, wywiady. Wiele z nich to materiały dotąd nie publikowane w Polsce, przełożone na język polski specjalnie dla festiwalu. Jesteśmy przekonani, że naświetlenie kontekstu jest niezbędne tak dla prezentacji wybranych artystów, jak i dla propozycji ciekawej rozmowy z naszymi widzami.

I na koniec: jesteśmy szczególnie dumni, że specjalnie dla nas Heiner Goebbels, gość festiwalu, wygłosi wykład "Nauczanie/Tworzenie: sztuki performatywne jako artystyczne poszukiwania". Wystąpienie to zainauguruje działalność Instytutu Performatywnego, programu edukacyjnego EEPAP i Centrum Kultury w Lublinie, który rozpocznie działalność badawczą oraz wykładowczą w roku 2014. Wykład odbędzie się po angielsku z polskim tłumaczeniem. Wstęp wolny.

(-)
Materiał Organizatora
19 września 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...