Rok 2010 w WTL-u

120 tysięcy widzów Wrocławskiego Teatru Lalek

W tym czasie odbyło 9 premier, zagraliśmy łącznie 556 spektakli. Bilety na nasze widowiska kupiła rekordowa liczba widzów - 98.100! Doliczając do tego publiczność spektakli niebiletowanych otrzymujemy zawrotną ilość widzów - ponad 120.000

Za największe artystyczne wydarzenia w naszym Teatrze poczytać należy przedsięwzięcia, do których realizacji udało nam się pozyskać najwybitniejszych polskich artystów – czego znakomitym przykładem była styczniowa premiera „Statku błaznów” w reż. Piotra Tomaszuka. Premierze towarzyszyła spektakularna wystawa  strojów karnawałowych, międzynarodowa sesja naukowa oraz promocja wydanej z naszej inicjatywy pierwszej polskiej edycji „Statku błaznów” S. Brandta. W lutym udało nam się podbić zupełnie nową dla teatru przestrzeń – spektakl „Rekiny w basenie” grany we Wrocławskim Parku Wodnym okazał się niebywałym sukcesem. Ale w niezwykłych miejscach można grać nie tylko dla dzieci – przekonał nas o tym sukces monodramu naszej znakomitej aktorki – Anny Skubik, pod tytułem „Obejmij mnie”. Spektakl grany był na Scenie RENOMA – w jednym w naszym mieście profesjonalnym teatrze mięszącym się w centrum handlowym. Wiosną na Wrocławskie ulice powrócił Bajkobus z nowymi widowiskami – najpierw uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka w Rynku premierą spektaklu „Powrót Mamuta”, który wkrótce został uzupełniony o specjalną cześć, zatytułowaną „Przygoda w parku” graną w Parku Staszica, w której uczyliśmy dzieci utrzymania czystości w miejscach publicznych.  W czerwcu zaś rozpoczęliśmy wspólne, bajkobusowe spacery z Beatą Maciejwską – „Spacerownik na  Ostrowie Tumskim”. Teatr nie miał w tym roku wakacyjnej przerwy –w sierpniu porwaliśmy Wrocławian w Rejsy Staromiejskie, które stały się znakomitą okazją do poznania naszego miasta z perspektywy rzeki. Nowy sezon przywitaliśmy brawurowym musicalem dla dzieci – „Latem Muminków” w reż. Mariusza Kiljana – spektakl zagrany został od premiery już 76 razy i wciąż cieszy się niesłabnącym powodzeniem!

Za szczególne sukcesy poczytujemy sobie wyróżnienie w Konkursie na Inscenizację Polskiej Sztuki Współczesnej spektaklu „Co w trawie piszczy” autorstwa Lidii Amejko i Marcina Czuba w opracowaniu dramaturgicznym Mateusza Pakuły.

Zauważono też naszego znakomitego aktora – Grzegorz Mazoń został nominowany do nagrody WARTO.

W nadchodzącym roku czekają nas kolejne niezwykłe przedsięwzięcia.

Już 05. marca 2011 na deskach naszego Teatru odbędzie się premiera spektaklu „Wroniec” w reż. Jana Peszka. Spektakl oparty będzie na uznanej przez krytykę (nominowanej m. in. Do nagrody Angelusa) i czytelników bestsellerowej powieści Jacka Dukaja „Wroniec”. Adaptacji scenicznej dokonał Mateusz Pakuła, znakomity dramaturg młodego pokolenia. Inscenizacja utrzymana będzie w konwencji teatru lalkowego łączonego z planem żywym. Spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa prac Jakuba Jabłońskiego (ilustratora książki), happeningi nawiązujące do działalności opozycji demokratycznej utrzymane w baśniowej konwencji prozy Dukaja, w których dzieci i młodzież biorące udział w spektaklu odegrają rolę opozycjonistów i przedstawicieli ówczesnych władz.

Również w marcu specjalnie dla najmłodszych widzów premiera adaptacji klasycznej baśni J.Ch. Andersena – „Brzydkiego kaczątka” w reż.  Radosława Kasiukiewicza.

W maju 2011 zaprosimy Państwa na premierą wyjątkowego przedstawienia – „Jeża” w oparciu o znakomity tekst młodej autorki – Marii Spiss. Przedstawienie będzie poświęcone tematyce adopcji – poznamy historię pewnej rodziny adopcyjnej i budowania relacji miłości i wzajemnej akceptacji. Spektakl będzie połączony z rozbudową kampanią społeczną mającą na celu propagowanie idei adopcji.

Jeszcze w tym sezonie (w czerwcu) zaplanowane zostało spektakularne widowisko plenerowe - „Spacerownik staromiejski”. Tym razem aktorzy naszego Teatru wraz z Beatą Maciejewską i Mariuszem Urbankiem zabiorą Wrocławian w niezwykłą podróż w czasie – trasa spaceru obejmie najpiękniejszą część wrocławskiej starówki – od placu Nankiera, ulicą Szewską aż do Rynku. Opowieść Beaty Maciejewskiej zilustrują widowiskowe inscenizacje światło-dzwięk oraz rozbudowane etiudy aktorskie.

W tym roku pojawi się też nowa przestrzeń działań naszego Teatru – 01. kwietnia zainaugurujemy działalność Parku Staromiejskiego. W tej niezwykłej scenerii prezentować będziemy koncerty, recitale i spektakle teatralne, realizowane często we współpracy z innymi instytucjami kultury. Wierzymy, że Park Staromiejski stanie się dla Wrocławian miejscem wspólnego spędzania czasu i rozrywki na najwyższym poziomie.

oprac. mo
Materiały Teatru
30 grudnia 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia