Rok z życia małych mieszkańców Bullerbyn

"Dzieci z Bullerbyn" - reż. Jerzy Jan Połoński - Teatr Miejski w Gliwicach

Dziesiąta premiera Teatru Miejskiego w Gliwicach skierowana jest do młodych widzów, choć sceniczna adaptacja znakomitej książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego trafia w gusta publiczności w każdym wieku.

Znakomita powieść, która od wielu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem u dzieci jak i ich rodziców, ukazująca rok z życia Lisy, Lassego, Bossego, Ollego , Anny i Brity – małych mieszkańców miasteczka Bullerbyn, doczekała się już kilkunastu realizacji teatralnych w teatrach całej Polski. Jednak my chcemy zaprezentować ją po raz kolejny, a zarazem jakby po raz pierwszy. Bogaty świat wyobraźni, dziecięcych zabaw, radości, smutków jak i obowiązków rodzinnych, jest idealnym punktem wyjścia do zabaw plastyczną formą teatralną. Bo my, dorośli ( tak, my „nudni" dorośli) pamiętamy jeszcze czasy, gdy kijek mógł być motorem, wiadro – armatą, kołdra – bazą a błoto – złotem. Dziś ten świat coraz bardziej staje się zapomniany i wypierany przez wszechogarniającą „DO-SŁO-WNOŚĆ!!!". A ona zabija w nas wrażliwość a w dzieciach kreatywność.

Nasze dzieci z Bullerbyn to hołd składany wyobraźni. Hołd dla dziecięcej, nieskrępowanej wiary w siłę miłości, przyjaźni i uśmiechu. A nieograniczający świat teatru lalek, teatru formy i teatru plastycznego pomoże zabrać Państwa tam, gdzie każdy był nawet całkiem niedawno. W rodzinne strony bycia dzieckiem. Zapraszamy. – Jerzy Jan Połoński, reżyser przedstawienia.

W spektaklu grają aktorzy współpracujący z nami przy poprzednich produkcjach dla dzieci: Iga Bancewicz („W kole"), Rafał Domagała („Ach, jak cudowna jest Panama"), Cezary Jabłoński („Ach, jak cudowna jest Panama" ) oraz Magdalena Zabel i Kornel Sadowski.

Jerzy Jan Połoński, reżyser spektaklu, ma w swoim artystycznym portfolio doświadczenia aktorskie, kabaretowe i reżyserskie. Współpracował m.in. z Formacją Chatelet, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Groteska w Krakowie od kilu lat związany jest z Teatrem Maska w Rzeszowie.

Spektakl będzie prezentowany od 25 listopada do 6 grudnia na Małej Scenie przy ul. Nowy Świat.

Agnieszka Skowronek
Materiał Teatru
13 listopada 2017

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia