Rolf Hochhuth (1931 - 2020)

Niemiecki dramaturg i powieściopisarz.

Urodził się 1 kwietnia 1931 w Eschwege (Niemcy). Zmarł 13 maja 2020 w Berlinie.

Wywodzi się z protestanckiej rodziny mieszczańskiej. Podczas II wojny światowej był członkiem Deutsches Jungvolk. W 1948 r. Odbył staż jako księgarz. W latach 1950-1955 pracował w księgarniach w Marburgu, Kassel i Monachium. W tym samym czasie uczęszczał na wykłady uniwersyteckie zaczął próbować pisania. W latach 1955-1963 był lektorem dużego zachodnioniemieckiego wydawnictwa.

Pobyt w Rzymie w 1959 roku zainspirował go do napisania debiutanckiego dramatu „Namiestnik", którym od razu zyskał światowy rozgłos, zwłaszcza po prapremierze spektaklu w reżyserii Erwina Piscatora w Berlinie w roku 1963. „Namiestnik", to tragedia chrześcijańska wydana w 1963 r. Tytułowym namiestnikiem, poprzez kontekst, w którym umocowana jest treść dramatu, i inne występujące postacie, jest papież Pius XII. Poprowadzona przez autora narracja i dramaturgia jest wobec tego papieża negatywna i prowadząca do wniosku o co najmniej obojętności, jeśli nie o popieraniu nazistowskiego wyniszczania Żydów. Sztuka była chętnie wykorzystywana w PRL do antyreligijnej propagandy. Ale nie zawsze była przyjmowana entuzjastycznie. Znany warszawski krytyk teatralny, Jerzy Koenig po premierze "Namiestnika" w Teatrze Narodowym w kwietniu 1966 (reż. Kazimierz Dejmek) napisał, że nie jest to przykład ani literatury wielkiej ani teatru politycznego. Dramat ten wystawiany na wielu scenach europejskich i amerykańskich spotkał się z szeroką dyskusją i szeregiem kontrowersji.

Inną głośna i kontrowersyjną sztuką Hochhutha byli "Soldaten", w której sugeruje, że Winston Churchill był bezpośrednio zaangażowany w morderstwo generała Władysława Sikorskiego w wypadku samolotowym na Gibraltarze. W sztuce tej obciąża też Churchilla odpowiedzialnością za masowe naloty dywanowe na miasta niemieckie i śmierć tysięcy mieszkańców tych miast. "Żołnierzy" wystawiały m.in. sceny Berlina, Londynu i Toronto.

Rolf Hochhuth za swoją twórczość literacką nagrodzony był w 1980 Lessing Literaturpreis (Hamburg), a w 1990 w Bazylei nagrodą Jackob-Burchkhardt Preis. Andrzej Wajda w 1983 roku sfilmował powieść Hochhutha Miłość w Niemczech.

Źródła: Wikipedia, Amazon, 

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
13 maja 2022
Portrety
Rolf Hochhuth

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...