"Romans z pajacem" na Gorzowskim Festiwalu Teatrów Ogródkowych

"Romans z pajacem" - reż. Waldemar Matuszewski - Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego

30 czerwca na scenie XVII Gorzowskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych zaprezentuje się Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego - ze spektaklem "Romans z pajacem", opartym na tekście opowiadania Stefana Kiedrzyńskiego.


Ta opowieść o wędrownej trupie aktorskiej z przełomu XIX i XX wieku, która nie gardzi żadną publicznością, nawet w najmniejszej miejscowości wystąpi (byle tam była chociaż sala remizy strażackiej, w której można zagrać) doskonale wpisuje się w tradycję Teatru Ogródkowego. Otwarta przestrzeń, pobudzona niejednokrotnie dodatkowo alkoholem publiczność, nastawienie na odbiór rozrywki i towarzyski charakter spotkania, były dla aktorów epoki teatrów ogródkowych nie lada wyzwaniem. "Żołnierz królowej Madagaskaru" niech nam posłuży za pełny obraz owych aktorskich wyzwań i zmagań.

Starszy brat autora opowiadania - Wacław Kiedrzyński (1876 - 1921) był aktorem i kierownikiem prowincjonalnych trup teatralnych, w okresie wolnym dla młodszego brata od szkoły zabierał, przyszłego autora "Romansu z pajacem", w objazd. Możemy więc spodziewać się, że obraz wędrownego zespołu aktorskiego przywoływany przez Teatr Na Pustej Podłodze nie jest daleki od prawdy tamtego teatru.

Trupa aktorska Alfreda Morelskiego, dyrektora i czołowego aktora wędrownego zespołu (gra go Jacek Zienkiewicz) - musi za każdym razem, ze swoim "jedynym, wielkim, powitalnym i pożegnalnym przedstawieniem" zawalczyć nie tylko o artystyczny sukces ale i o własne przetrwanie.

Dyrektor Jan Tomaszewicz prowadzący od wielu lat gorzowski teatr zaraz na początku swojej dyrekcji odkrył na zapleczu budynku teatru ślady Sceny Letniej - pozostałości mniejszego budynku teatralnego a na jego ścianach - resztki zdobiących go polichromii. Po pierwszej swojej dyrekcji - w objazdowym Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze, który połowę ze swoich 400, spektakli w każdym kolejnym sezonie, grał w objeździe, gdzie też pozostawił po sobie dobrą pamięć "dyrektora budowniczego", dyr. Tomaszewicz nie zastanawiał się długo, kiedy ujrzał pozostałości Sceny Letniej w Gorzowie. Została ona w krótkim czasie przywrócona teatralnemu życiu!

Ogródkowe spotkania teatralne odbywają się w tym historycznym miejscu już po raz 17. Trupa teatralna Alfreda Morelskiego (obok Jacka Zienkiewicza należą do niej: Kinga Suchan (jako Monika) i Michał Winiarski (jako narzeczony Moniki) ma możliwość wpisania się w przywróconą przez dyrekcję gorzowskiego teatru magię długiej tradycji teatralno-ogródkowych spotkań. W tej konwencji inaczej się aktorom gra, wymaga to od artystów dodatkowych umiejętności, trochę innymi też zmysłami widzowie chłoną Teatr - nie jest zwyczajnie.

Warto więc w naszym klimacie czekać wiele długich jesienno-zimowych miesięcy po to, aby zasiąść na świeżym powietrzu wieczorowa porą i posłuchać w tym nie zwyczajnym teatrze np. "najznakomitszego monologisty-komika naszych czasów" Alfreda Morelskiego i pozostałych członów jego wędrownej trupy. Sam Kiedrzyński stawia przed nimi cienie aktorów z tamtego czasu: Żółkowskiego, Królikowskiego, Kamińskiego i Frenkla... Może czasem warto oderwać się od tzw. "nowego teatru" dla - tego starego.

(-)
Materiał organizatora
24 lipca 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...