Rozkminy z okresu dojrzewania

„Men's talk" – reż. Katarzyna Warnke – Teatr Collegium Nobilium

Młodzi dorośli w naszych czasach mierzą się z ogromem rozterek. Zadają sobie pytania o przyszłość: jak żyć w Polsce?, kim zostać w przyszłości?, dlaczego ludzie nie akceptują inności?, gdzie gnam?, po co?

Najbardziej boli bycie dyskryminowanym. A zdyskryminowanym można być za wszystko...

Trzech młodych aktorów, a właściwie studentów IV roku aktorstwa dramatycznego na Akademii Teatralnej w Warszawie, w spektaklu „Men's talk" opowiadają o doświadczeniach ze swojego życia. Poruszają tematy miłości, zarówno homo, jak i heteroseksualnej. Rozmawiają o literaturze, popkulturze, teatrze, teatrze i teatrze, a także o edukacji, pedagogach i ich metodach wychowawczych, autorytetach, sentymentalności, o poszukiwaniu siebie w świecie.

Na scenie – Maciej Łączyński, Dominik Rubaj, Adam Szustak. Między aktorami widać było więź, wspierali się, rozumieli. W moim odczuciu czuli się swobodnie, kiedy grali. Przez to, że spektakl był o nich – emanował realnością. Pomogło to, że chłopaki zwracali się do siebie – swoimi prawdziwymi imionami. Używali języka potocznego, codziennego. Nie było takiego wrażenia, że ogląda się spektakl, a rozmowę trzech przyjaciół. Oznacza to, że wszystko się udało.

Scenografia nie były wyszukana, więc nie zasłaniała aktorów. Na scenie byli tylko oni i ich historia. Można było zobaczyć leżaki czy krzesła, ale pojawiały się one tylko, gdy studenci je wnosili.

Młodzi mężczyźni rozmawiają, tańczą, śpiewają , stepują, dużo pracują mimiką i ciałem. To wszystko pomogła im spoić Pani reżyser – Katarzyna Warnke. Warto przyjść i zobaczyć ich przedstawienie! Rosną nam w Polsce dobrze zapowiadający się aktorzy!

„Men's talk" to spektakl o emocjach i z emocjami. Widownia dużo się śmiała, ale niektóre tematy rozmów nie były zabawne i skłaniały do refleksji. O trudnych tematach też warto mówić.

Ten spektakl uświadamia nam, że mężczyźni też rozmawiają, czują, mają emocje. Nie wszystko po nich „spływa". Cudownie, że aktorzy ze sceny pokzazali, że każdy ma prawo do emocji, do miłości, że każdy ma prawo źle się czuć i próbować zmieniać świat. Oprócz tego widać było młodych ludzi, którzy uwielbiają sztukę. Jakież to piękne i wzruszające!

Zuzanna Styczeń
Dziennik Teatralny Warszawa
13 maja 2023
Portrety
Katarzyna Warnke

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia