Rozmowa o Szekspirze

Wokół Szekspira - monologi w wykonaniu Andrzeja Seweryna

Podczas XXXVIII Tyskich Spotkań Teatralnych wystąpił wybitny polski aktor i reżyser Andrzej Seweryn. W swoim monodramie "Wokół Szekspira" interpretuje fragmenty najpopularniejszych dzieł Wiliama Szekspira, pokazując najróżniejsze oblicza i stany uczuciowe człowieka

Dla wyrażenia całej gamy skomplikowanych emocji aktorowi potrzebne było minimum rekwizytów i światło. Oba elementy podkreślały doskonałość jego warsztatu. W ciągu kilkudziesięciu minut zdołał pokazać uczucie miłości, zazdrości, żalu, samotności, żądzę władzy, stan opętania, przebiegłość połączoną z fascynacją. W tych kilkunastu fragmentach, które Seweryn recytował, zawarte były najważniejsze oblicza człowieka, które w swej całości obnażyły go i pokazały jego ciemna naturę. Wszystkie te stany emocjonalne komplikują i utrudniają człowiekowi życie. 

Momentami było śmiesznie jak na komedię przystało, momentami zaś poważnie i nostalgicznie. Chociażby wyznanie miłosne Julii: to pozornie piękna scena, jednak gdy Julia jest staruszką wspominającą kochanka to nie uczucie wzruszenia wysuwa się na pierwszy plan, a raczej smutek i współczucie. Szaleństwo Lady Makbet porusza swym okrucieństwem, a ostatnia scena, w której Ryszarda III wyznaje miłości Lady Anne, a zarazem przyznaje się do morderstwa jej męża budzi przeciwstawne uczucia.

Podczas swego wystąpienia aktor nawiązuje dialog z publicznością. Już na samym początku zapowiada, że będzie to rozmowa o twórczości Szekspira, podczas której przetestuje widzów z jego znajomości. Dla niektórych była to powtórka z ulubionego materiału, dla innych zaś cenna lekcja uzupełniająca braki ze szkoły. Wbrew pozorom, forma ta wprowadziła na salę swobodę i lekkość dając do zrozumienia, że jest to spektakl nastawiony na odbieranie i przetwarzanie.

W całej swej prostocie spektakl zmusza do myślenia i analizowania. Dzieł Szekspira nie da się podzielić na komedie czy tragedie. Są głęboko przemyślanymi analizami ludzkich zachowań, pragnień i słabości.

Brawa dla Andrzeja Seweryna, który naucza, a przy tym porusza widza i pomaga przyswoić cały swój przekaz.

Barbara Brzoska
Dziennik Teatralny Katowice
15 kwietnia 2011
Portrety
Andrzej Seweryn

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia