Rozmowa z Aniołami
"Joanna d'Arc" - reż. Noa Ain - Krakowski Teatr Scena STU6 listopada na Scenie STU odbędzie się premiera opery „Joanna D'Arc". Przygotowany na Światowe Dni Młodzieży spektakl po raz pierwszy zaprezentowano w lipcu w Kościele Piotra i Pawła w Krakowie. Reżyserką, autorką muzyki oraz libretta do opery jest amerykańska kompozytorka Noa Ain.
„Joanna D'Arc" to wyjątkowy w repertuarze Teatru STU spektakl, nawiązujący do muzycznych tradycji krakowskiej sceny. Historia francuskiej bohaterki i świętej Kościoła, zaprezentowana zostanie w wyjątkowej formie muzycznego monologu – opery na jeden głos. W opowieści Joanny mieszają się plany czasowe – to, co teraźniejsze i to, co przyszłe. W relację o rozmowie z Aniołami, zwiastującymi Joannie jej powołanie, wplecione są wizje przyszłych wydarzeń – jej walki i męczeńskiej śmierci. Całość stanowi oryginalną osobistą perspektywę spojrzenia na postać Joanny D'Arc – z wydobyciem na plan pierwszy emocji, intensywnych przeżyć samej bohaterki i narratorki - wzbogaconych o wyjątkowy walor muzyczny.
Autorką libretta, kompozytorką i reżyserką spektaklu jest Noa Ain, która przed laty współpracowała już z Teatrem STU. W 1980 roku napisała scenariusz, muzykę i wyreżyserowała widowisko „Czas na uwięzi". Opera „Joanna D'Arc" jej autorstwa miała swą premierę w czerwcu 2000 roku w Angel Orensanz Foundation w Nowym Jorku. Jako Joanna wystąpiła wtedy amerykańska śpiewaczka Trudy Ellen Craney. Wśród innych utworów autorstwa Noy Ain znajdują się: zbiór pieśni „Krzesło doskonałe", „Pieśń Turkawki", opera „Głosy Aniołów" (1996), „Wyrzutek" (1990), „Trio" (1984).
W krakowskim przedstawieniu w roli Joanny D'Arc wystąpi znakomita sopranistka Marzena Lubaszka. Artystka nagrała kilkanaście płyt CD, m.in. solowe motety w stylu neapolitańskim w ramach cyklu 1000 lat muzyki we Wrocławiu z zespołem Concerto Palatino, dzieła Heinricha Schutza dla holenderskiej wytwórni Brillant Classics z włoskim zespołem Cappella Augustana i klawesynistą Matteo Messori'm oraz Messa Pastorale Franza Xaviera Richtera z Wrocławską Orkiestrą Barokową. Występuje także z grającą na historycznych instrumentach Capellą Cracoviensis i Janem Tomaszem Adamusem.