Różnorodny charakter autorskiego rysu

Wystawa „Sztuka ognia. Umění ohně" pod opieką kuratorską Elżbiety Kuraj - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na polsko-czeską wystawę emalii artystycznej „Sztuka ognia. Umění ohně" pod opieką kuratorską Elżbiety Kuraj. Wernisaż odbędzie się 19 kwietnia (piątek) o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Obrazy na blasze stalowej zaprezentuje ośmioro artystów związanych z Pracownią Emalii Artystycznej (Dílna uměleckého smaltu) DUS we Frydku-Mistku w Czechach: Jana Hradilová, Eva Kučerová-Landsbergová, Petr Bednár, Lumír Hradil, Aleksandra Firlińska, Elżbieta Kuraj, Krzysztof Dadak I Adam Molenda.

Piętnastoletni okres współpracy (2008-2023) artystów malarzy z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie z pracownią DUS Frydlant n. Ostrawicą (aktualnie we Frydku-Mistku) wpisuje się w inicjatywę reaktywacji tradycji emalierskich na Podbeskidziu. Rezultaty tego ważnego twórczego doświadczenia prezentowane były na wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach, m.in. w Polsce, Czechach, Niemczech, Ukrainie czy na Słowacji.

„Sztuka ognia. Umění ohně" w Galerii Ateneum nawiązuje do projektu z 2014 roku nagrodzonego wśród Mikroprojektów Euroregionu Beskydy-Beskidy. Ekspozycja przedstawiająca artystów środowiska polskiego i czeskiego związanych z pracownią DUS, złożona z autorskich prezentacji obejmujących po kilka obrazów w technice emalii, prowadzi widza wielowątkowym tropem i sygnalizuje obszar tematycznych oraz formalnych zainteresowań twórców. Poetyka dzieł ujawnia w ich różnorodnym charakterze autorski rys, osobisty sposób wyrażania i traktowania medium.

W indywidualnym procesie twórczym czynnik emocjonalny w szczególny sposób wyraża i definiuje osobowość autora. Z jednej strony artyści kontynuują związki z tradycją, z drugiej w niekonwencjonalny sposób stosują całe spektrum pokrewnych technik malarskich, graficznych i innych eksperymentalnych działań, takich jak tworzenie kolażu czy piaskowanie. Kontekst prac prezentowanych na wystawie zasadza się na indywidualnych preferencjach artystycznych w autorskim rozumieniu i stosowaniu medium oraz szerokim spektrum wątków tematycznych.

Emalia, tradycyjna technika artystyczna, technologicznie jest szkliwem wypalanym w temperaturze ok. 800 ℃ na powierzchni blachy miedzianej lub stalowej. Formę malarską, tzw. limuzyńską, uprawiają twórcy we Francji oraz w takich krajach europejskich, jak: Holandia, Anglia, Niemcy, Czechy, Węgry, Słowacja. W Polsce technika emalii jest przywracana i adaptowana do sztuki współczesnej za sprawą nielicznej grupy artystów współpracujących z ośrodkami na Słowacji albo – tak jak malarze z Instytutu Sztuki w Cieszynie – z czeską pracownią smaltu DUS.

Na podstawie tekstu Elżbiety Kuraj

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
19 kwietnia 2024
Portrety
Elżbieta Kuraj

Książka tygodnia

Bioteatr Agnieszki Przepiórskiej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Katarzyna Flader-Rzeszowska

Trailer tygodnia