Rozpoczynamy sezon teatru zjawisk

Teatr Polski w Bydgoszczy - sezon 2017/2018

Teatr otwarty i polifoniczny. Siedem premier. Program „Biała Karta". Festiwal Prapremier „Premiery Nie/chciane". Najlepsi reżyserzy, scenografowie, kostiumolodzy, kompozytorzy, dramaturdzy. I znakomici aktorzy.

Po trzyletniej dyrekcji Pawła Wodzińskiego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, ogłoszono konkurs na dyrektora, który wygrał Łukasz Gajdzis. Warto przypomnieć, że Łukasz Gajdzis w latach 2007-2012 występował jako aktor na bydgoskiej scenie. Następne trzy lata spędził w Teatrze Fredy w Gnieźnie na stanowisku zastępcy dyrektora. I, jak powiedział podczas konferencji prasowej otwierającej sezon artystyczny, właśnie w tym roku mija dziesięć lat, odkąd związał się z teatrem. Dziesięć lat temu przyjechał do Bydgoszczy jako aktor, a w tym, jako dyrektor.

Przypomniał, że idea bydgoskiego teatru na najbliższe trzy lata oraz podstawowa baza myślenia o nim wywodzi się z faktu, iż jest to jedyny teatr w mieście. I dlatego powinien mówić wieloma językami. Polifoniczność staje się płaszczyzną wokół której kreowane będzie jego oblicze przez trzy najbliższe sezony.

Raczej sen niż prawdziwe życie

Pierwszą premierą sezonu będzie spektakl w reżyserii Michała Siegoczyńskiego zrealizowany na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińcy. Portret podwójny". Będzie to luźna adaptacja. To dobry moment, by po sukcesie artystycznym książki oraz filmu, temat ten przenieść na scenę. W tej produkcji wystąpią nowi aktorzy. Warto dodać, jak zapowiedział Łukasz Gajdzis, że reżyser wykorzysta materiały radiowe, dotąd niepublikowane. Będzie to historia alternatywna, nie do końca opowiedziana. Spektakl ten będzie debiutem reżyserskim Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Polskim. Kolejnym spektaklem, w grudniu tego roku, będzie „Komedia omyłek" Williama Szekspira w reżyserii Jeana-Philippe'a Salerio. - Będzie to rozrywka na absolutnie wysokim poziomie – powiedział Łukasz Gajdzis. - Salerio przyjedzie z Lyonu, jest aktorem, reżyserem. We Francji znany jest z tego, że specjalizuje się w tzw. lżejszych produkcjach. „– Fabuła sztuki to niekończący się korowód zagadek, nieporozumień i często zaskakujących zwrotów akcji – obiecują organizatorzy. – Atmosfera spektaklu balansować będzie „raczej na podobieństwo snu niż prawdziwego życia". Te dwa spektakle zamkną rok 2017, tym samym rok budżetowy.

„Maria Antonina" i „Balladyna"

Z dniem 1 stycznia 2018 rozpoczyna się nowy rok budżetowy. W tej części sezonu pojawią się kolejni ciekawi twórcy i tematy. Spektakli premierowych będzie pięć. Pierwszym z nich, a pojawi się w lutym, będzie „Maria Antonina" w reżyserii Wojciecha Farugi. Będzie to trzecia już produkcja tego reżysera w bydgoskim teatrze. A sam spektakl będzie kontynuował temat rewolucji francuskiej obecny od lat w Teatrze Polskim. Autorką scenografii będzie Agata Skwarczyńska, która za scenografię do spektaklu „Trędowata", zrealizowanego na bydgoskiej scenie, otrzymała w tym roku główną Złotą Nagrodę podczas 4 Edycji World Stage Design, na wystawie w Tajpej, poświęconej scenografii teatralnej.
W połowie marca widzowie zobaczą „Balladynę" czterech reżyserii Justyny Łagowskiej, znanej scenografii, która znakomicie radzi sobie także w roli reżyserki. Spektakl „Alicja w krainie czarów" w jej reżyserii w Teatrze Fredry w Gnieźnie zebrał wiele pozytywnych opinii. Warto nadmienić, że muzykę do spektaklu napisze sam Robert Piernikowski, komponujący muzykę teatralną.

Święto teatru dla najmłodszych

Także w marcu, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, najmłodsi widzowie obejrzą specjalnie dla nich przygotowany spektakl na podstawie dramatu Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. Warto nadmienić, że przez ostatnie trzy lata nie przygotowano dla małych widzów ani jednego premierowego spektaklu. Cieszy więc fakt, że na widowni w tym tak szczególnym dniu, jakim jest święto teatru, zasiądą najmłodsi.

„Kopciuszek" i „Koniec miłości"

Na czerwiec zaplanowana jest premiera „Kopciuszka" w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Autorem jest francuski dramatopisarz Joël Pommerat, laureat Grand Prix de la littérature dramatique, który uniwersalną baśń braci Grimm umieścił w czasach współczesnych, „w tajemniczej i zaskakującej rzeczywistości młodej dziewczyny".
I ostatnia premiera sezonu 2017/2018. Będzie to spektakl „Koniec miłości" francuskiego dramatopisarza – Pascala Ramberta, w reżyserii Doroty Androsz! I tutaj kolejna informacja – Dorota Androsz znana jest bydgoskiej publiczności, bowiem występowała jako aktorka (i to z wielkimi sukcesami) w Teatrze Polskim w latach 2000-2005, kiedy to dyrektorem był Adam Orzechowski. Dorota Androsz „od kilku lat poszukuje możliwości do wyrażenia się w bliskiej dziedzinie teatralnej jaką jest reżyseria". Tematem spektaklu będzie problem trudnej toksycznej miłości, który, jak zapowiadają organizatorzy, daje aktorom „szansę na stworzenie wyrazistych kreacji".

Nowy teatralny program „Biała Karta"

Ten spektakl, kończący sezon 2017/2018, będzie jednocześnie pierwszym w nowym programie Teatru Polskiego w Bydgoszczy – „Biała Karta". Będzie to trzyletni cykl, do którego będą zapraszani twórcy teatralni debiutujący jako reżyserzy. - Jego istotą - mówił Łukasz Gajdzis – jest zapraszanie do współpracy młodych artystów, mających nieoczywistą i niebanalną perspektywę widzenia świata. Założeniem programu „Biała Karta" jest budowanie nowoczesnego języka scenicznego, konstruowanie nowych form inscenizacyjnych.

Festiwal Prapremier jednak się odbędzie

Jednak najwięcej emocji wywołała podczas konferencji prasowej wiadomość, że Festiwal Prapremier jednak się odbędzie. Będzie nazywał się „PREMIERY NIE/CHCIANE". Czyli „pokazanie na scenie tego, co często teatr publiczny odrzuca w swoim repertuarze, a czego widzowie oczekują". I będzie jak zawsze w październiku! W dniach od 13 do 22. Dyrektor Łukasz Gajdzis mówił, że organizatorzy chcieliby stworzyć festiwal otwarty, niezamykający się w żadnej idei światopoglądowej lub politycznej. – Sztuka właśnie wtedy jest wolna, gdy nie wkładana w żadne ramy, dociera w nieprzewidziany i nieskrępowany sposób do odbiorców" – informują organizatorzy.

Teatr Syrena, Nowy Teatr z Warszawy i Narodowy Teatr Stary z Krakowa

A program Festiwalu „Prapremiery Nie/chciane" przedstawia się następująco. W dniu 13 października br. „Teatr Syrena" w Warszawie i „Pożar w burdelu" zaprezentują spektakl „Herosi transformacji. Nacjopolis" w reżyserii Michała Walczaka. Dzień później „Nowy Teatr" w Warszawie pokaże „Elementarz" w reżyserii Michała Zadary. Będzie to spektakl dla dzieci, a wystąpią m.in. aktorzy, którzy grali na bydgoskiej scenie – Joanna Drozda oraz Mateusz Łasowski. Widzowie bydgoscy pewnie pamiętają, że aktor ten również znakomicie sprawdza się w rolach dla naj-najmłodszych. Wystarczy przypomnieć spektakl „Mleko". 14 października, ale już wieczorem, zobaczymy Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, który przywiezie spektakl w reżyserii Anny Smolar „Kopciuszek". Wystąpi m.in. Marta Ścisłowicz, też występująca nie tak dawno z powodzeniem na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Przemysław Błaszczak, Maja Kleczewska i Agata Duda-Gracz

W dniu 15 października na Małej Scenie wystąpią Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu/ Fundacja Zarzewie ze spektaklem „Witaj w moim domu. Medytacje o kobiecie z wydm" w reżyserii Przemysława Błaszczaka. Dzień później, widzowie zobaczą spektakl z Teatru Powszechnego w Warszawie „Wściekłość" w reżyserii Mai Kleczewskiej. I znowu na scenie pojawią się aktorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy z czasów dyrekcji Pawła Łysaka – Karolina Adamczyk, Michał Jarmicki, Mateusz Łasowski, Michał Czachor.
17 października na festiwalu pojawi się Teatr Polski w Poznaniu ze spektaklem „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Dzień później widzowie zobaczą spektakl „Harper" w reżyserii Grzegorz Wiśniewskiego Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

„Narodowe czytanie „Rejsu", „Archipelag" oraz „Wesele"

W dniu 19 października Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprezentuje spektakl „Disco Solski" w reżyserii Łukasza Fijała. W dniu następnym, czyli 20 października Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie pokaże spektakl „Narodowe czytanie „Rejsu"na podstawie scenariusza i filmu „Rejs" Marka Piwowskiego, w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. W dniu przedostatnim widzowie zobaczą spektakl towarzyszący, wystawiany w ramach projektu „Scena dla tańca 2017". Przedstawienie nosi tytuł „Archipelag", a zaprezentuje go „Teatr Tańca Caro". Autorem koncepcji i choreografii jest Maciej Kuźmiński. I ostatni dzień Festiwalu „Premiery Nie/chciane". Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie pokaże przedstawienie „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty.

Jedyny teatr w mieście dla wszystkich widzów

- Teatr Polski w Bydgoszczy będzie zatem mówił dla wielu widzów, i to wieloma głosami – mówił Łukasz Gajdzis. Jego dotychczasowa formuła będzie rozszerzona, a repertuar różnorodny. Nowa dyrekcja zapewnia, że teatr dotykać będzie wielu problematyk oraz tematów. Zapraszać będzie młodych interesujących twórców. Bowiem idea teatru publicznego, zwłaszcza jedynego w mieście wyraża się głównie w tym, by widzowie mieli do niego swobodny dostęp. Natomiast zróżnicowany repertuar uwzględniać powinien różne potrzeby czy preferencje odbiorcze. I co ważne, program teatru skierowany jest również do najmłodszych i młodych widzów, o których zapomniano w ciągu ostatnich trzech lat, prezentując im tylko kilka wybranych spektakli zrealizowanych znacznie wcześniej.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
15 września 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...