Ruch prawostronny

"Pensjonat Pana Bielańskiego" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie

Czy wiedzą Państwo, że w zaborze austriackim, inaczej niż w pozostałych dwóch zaborach, obowiązywał ruch lewostronny?

„Pensjonat Pana Bielańskiego" dzieje się w Krakowie ruchu lewostronnego, czyli jeszcze w zaborze austriackim. Główny bohater, Maurycy Stolnik, ziemianin z pobliskich Bronowic odwiedza krakowską metropolię napędzany niepohamowaną potrzebą zabłyśnięcia przed swoimi znajomymi niesłychanymi opowieściami z Krakowa. Zainspirowany notatką w gazecie o budowie domu wariatów pragnie spędzić w Krakowie, właśnie w domu wariatów, choćby jeden wieczór! Jego bratanek Alfred, który mieszka w Krakowie musi, zdaniem wuja, pomóc mu w realizacji tego celu. Alfred nie chce w tym uczestniczyć, ale obiecane pieniądze od wuja przełamują jego skrupuły, a do tego, zupełnie nieoczekiwanie, jego przyjaciel, młody malarz Kazimierz Czereśniak ma błyskotliwą ideę jak zdobyć pieniądze od Maurycego Stolnika bez konieczności odwiedzania prawdziwego domu wariatów...

Na szczęście, jak na ów gatunek komedii przystało, perypetie bohaterów kończą się dość szczęśliwie, ale... Nie zdradzajmy Państwu wszystkiego. Pensjonat Pana Bielańskiego to komedia „teatru dla śmiechu", wpisująca się doskonale w tradycję „Porwania Sabinek" w legendarnym tłumaczeniu i opracowaniu tekstu Juliana Tuwima.

Twórcy szczecińskiego „Koguta w rosole" są odpowiedzialni za tłumaczenie, opracowanie tekstu, reżyserię oraz kostiumy do szczecińskiego „Pensjonatu Pana Bielańskiego", którego premiera w Teatrze Polskim jest polską prapremierą tej sztuki. W świetnych, komediowych rolach wystąpią znakomici aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie na czele z Michałem Janickim w roli Maurycego Stolnika. Zapraszamy na spektakl dla, młodych i nie tylko, widzów od 14 do 99 roku życia.

Publiczności, która przybędzie do Teatru Polskiego na przedstawienie „Pensjonatu..." samochodem, pragniemy przypomnieć, że u nas NIE obowiązuje ruch lewostronny.

 

(-)
Materiał Teatru
13 stycznia 2018
Portrety
Marek Gierszał

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia