Ruch w Wielkim

Spotkania operowe w sezonie 2021/2022 07/10/2021, godz. 18.30

RUCH W WIELKIM to nowy projekt, którego idea zrodziła się w wyniku współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z „Ruchem Muzycznym” – najstarszym i najbardziej znaczącym polskim czasopismem poświęconym muzyce poważnej. To cykl otwartych spotkań dotyczących tytułów operowych, które zobaczymy na scenie w sezonie artystycznym 2021/22

Projekt obejmuje 13 spotkań dyskusyjnych realizowanych w przestrzeni butiku Opery Narodowej od października 2021 do czerwca 2022 roku.

W pierwszej połowie sezonu zaprosimy nie tylko stałych, ale i nowych widzów Teatru Wielkiego do wysłuchania ciekawych rozmów – zarówno z twórcami, jak i artystami operowymi, których wspólna praca i talent składają się na złożone dzieło sceniczne, jakim jest opera.

7 października odbędzie się spotkanie z wykonawcami głównych partii solistycznych w operze Werther J. Masseneta w reżyserii Willy'ego Deckera. Iryna Zhytynska – sopranistka (Charlotte), oraz Leonardo Caimi – tenor (tytułowy Werther) zdradzą kulisy powstawania inscenizacji, która z sukcesem wystawiana jest na światowych scenach operowych od ponad 26 lat.

Zhytynska śpiewała pod batutą takich dyrygentów, jak: Valery Gergiev, Gianandrea Noseda, Jari Hämäläinen, Miguel Ángel Gómez Martínez, Chikara Imamura, Keri-Lynn Wilson, Roberto Tolomelli, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Evgeny Volynsky i Bassem Akiki oraz współpracowała z uznanymi reżyserami, jak: Mariusz Treliński, Michał Znaniecki, Ignacio Garcia i Kasper Holten.

Caimi natomiast jest laureatem prestiżowych konkursów międzynarodowych: Toti dal Monte w Treviso, Rocca delle Macìe, Marcello Viotti w Vercelli, As.Li.Co, Ferruccio Tagliavini i Voci Verdiane w Busseto. Występował na renomowanych scenach i festiwalach: m.in. w mediolańskiej La Scali, na Festiwalu Salzburskim, w Teatro dell'Opera w Rzymie, Teatro Regio w Turynie, Teatro Real w Madrycie, Operze Florenckiej, Michigan Opera Theater w Detroit oraz teatrach Japonii i Korei.

Zamierzeniem organizatorów cyklu jest umożliwienie widzom szerszego spojrzenia i ciekawszego odbioru danego dzieła operowego, które będą mieli okazję zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Uczestnictwo w spotkaniach niesie także ze sobą rzadką możliwość spędzenia niezapomnianych chwil z twórcami i artystami światowego formatu w kameralnej przestrzeni.

Wydarzenie na Facebooku - https://fb.me/e/1uRyI4104

Werther - 8 i 10 października 2021

Kiedy powieść Johanna Wolfganga Goethego Cierpienia młodego Werthera ukazała się w 1774 roku, czytelnicy zachwycili się historią poety samotnika, idealistycznie zakochanego w kobiecie związanej z innym mężczyzną.

W Operze Narodowej ujrzymy inscenizację w reżyserii Willy Deckera, która obok Elektry (2010) oraz Don Carlo (2013), będzie jego trzecim spektaklem operowym, zaprezentowanym warszawskiej publiczności.

Miłosny trójkąt pomiędzy Charlotte, Wertherem i jego rywalem Albertem nie stracił na aktualności. W przeciwieństwie do pierwowzoru, Charlotte kochając Werthera wybiera praktycznego Alberta, zgodnie z wolą zmarłej matki. Werther, który wierzy w wieczną miłość (l'amour eternel), pragnie umrzeć. Charlotte nakazuje mu opuszczenie okolicy na pół roku, do Bożego Narodzenia. Nie może jednak o nim zapomnieć, czyta jego listy, a gdy ukochany nagle przybywa, nie potrafi ukryć miłości.

Niemiecki reżyser Willy Decker skupia się na psychologicznych aspektach miłosnej obsesji i zamknięciu w pułapce własnego umysłu.

Minimalistyczna scenografia Wolfganga Gussmanna tworzy idealne ramy dla mocno emocjonalnej fabuły. Wyraźne kolory, na początku niebieski i żółty – znak rozpoznawczy tego reżysera – determinują scenografię.
I, jak to często bywa w twórczości Willy'ego Deckera, kolory scenografii są powtarzane w kostiumach. W roli Werthera wystąpi Leonardo Caimi, który partią Fentona w Falstaffie w reżyserii Franco Zeffirellego zadebiutował w Teatro Verdi w Busseto, Teatro Petruzzelli w Bari oraz Teatro dell'Opera w Rzymie. Jego interpretacja słynnej arii Nessun dorma w warszawskim wystawieniu Turandot (2018) wywołała entuzjazm wśród zgromadzonej w widowni.

 

Bilety dostępne w kasach oraz online

Kasy biletowe w holu głównym: 1 – 31 października: w poniedziałki nieczynne, w pozostałe dni otwarte w godz. 11.00–19.00

Butik (i kasa) w lewym skrzydle Teatru: 1 – 31 października: otwarte codziennie w godz. 11.00–19.00

Galeria Opera i Muzeum Teatralne: 1 września – 31 października : otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 12.00–18.00

(-)
Materiał Teatru
4 października 2021

Książka tygodnia

Ulisses
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
James Joyce

Trailer tygodnia