Ruch wymyka się słowom i obrazom

"OV" - Renan Raz Dance Group - 20. Festiwal Kultury Żydowskiej

Festiwal Kultury Żydowskiej przyniósł spotkanie ze współczesnym tańcem izraelskim, dzięki spektaklowi "OV" Renana Raz Dance Group

Para tancerzy stoi naprzeciwko siebie, wpatrują się, skupiają uwagę. To chwila napięcia, która rozciąga się na cały spektakl. Przechodzą przez scenę, zakładają stroje, zakreślają świetlny krąg. Wszystko jest tu wciąż przygotowaniem do... seansu spirytualistycznego? Miłosnego aktu? Dopiero teraz tak naprawdę zaczyna się spektakl, widz wchodzi w opowieść wraz z tancerzami. Staje się świadkiem miłosnej historii przedzielonej linią śmierci, którą zakochani próbują przekroczyć. Przyciągają się i odpychają, wchodzą w nowe role.

Tę taneczną opowieść oparto na legendzie dramatycznej Szymona Anskiego "Dybuk", napisanej na początku XX wieku. To historia osadzona w folklorze żydowskim, w której bohaterami miłosnej gry stają się duchy zmarłych przejmujące kontrolę nad ciałami żywych. Opanowując osobę, tytułowy dybuk miał wpływać na zmianę jej osobowości, przemawiać jej ustami. I te mistyczne przekonania odbijają się w spektaklu. Wszystko jest grą, symbolem. Wiszące ubranie, puste, pozbawione życia, staje się pamiątką po ciele. Nic dziwnego, że to właśnie one są metaforą zmiany, wejścia dybuka w świat żywych.

Ale prawdziwym narzędziem wywoływania ducha staje się ludzkie ciało. Ruch, znakomicie wydobyty przez choreografię i muzykę oraz klezmerskie wyczyny grupy Oy Division, oddaje niematerialny charakter opowieści. Wymyka się słowom i obrazom. Pozostaje tylko drgnienie, które przerodzi się w taneczny rytuał.

Izrael jest mekką tańca współczesnego. Wystarczy wspomnieć takie grupy, jak Batsheva czy Kibbutz. Krakowski występ dowiódł, że są w tym gronie także Renana Raz i Ofer Amram.

Łukasz Gazur
Dziennik Polski
3 lipca 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia