Rusza Festiwal w Bytomiu

19. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej odbędą się po raz 19. w Bytomiu. W tym roku uczestnicy warsztatów, które poprowadzą wybitni tancerze z wielu krajów, będą mogli poznać kilkadziesiąt technik tańca.

Warsztaty w ramach Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu poprowadzą zarówno pedagodzy, którzy po raz pierwszy odwiedzą Bytom, jak i ci tancerze, którzy bywali tu niejednokrotnie i mają rzeszę wiernych fanów. 

W Bytomiu pojawią się m.in. Byron van Jones z Niemiec, Keren Levi z Izraela, Joseph Aka z Wybrzeża Kości Słoniowej, Gabriel Francisco z USA, Slava Krichmariev z Rosji, Matias Ronningen z Norwegii. 

W tym roku uczestnicy warsztatów tańca będą mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w zajęciach poświęconych rozmaitym technikom tańca, m.in. Lyrical Modern, Old School Jazz, African Contemporary Dance. 

Specjalnie dla osób o bardziej zaawansowanych umiejętnościach w tańcu współczesnym, odbędą się zajęcia - Master Class - z twórcą i dyrektorem Śląskiego Teatru Tańca Jackiem Łumińskim.

W ramach Konferencji dla najmłodszych sympatyków tańca współczesnego zorganizowana zostania również Mała Konferencja Tańca - projekt od lat cieszący także dużym zainteresowaniem. 

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej jest imprezą o charakterze artystycznym i edukacyjnym, organizowaną od 19 lat przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu.

Pierwsze warsztaty w ramach 19. edycji odbędą się w sobotę. Zakończenie imprezy zaplanowano na 8 lipca. 

Do tej pory w Bytomiu gościli już przedstawiciele najważniejszych ośrodków tańca m.in. z Chin, USA, Niemiec, Norwegii, Francji, Włoch, Meksyku, Kanady. Co roku w warsztatach bierze udział ponad trzysta osób, które poznają i doskonalą różnorodne techniki tańca.

Mieszczący się w budynku teatralnym z salą na 600 miejsc Śląski Teatr Tańca stał się jednym z najbardziej aktywnych ośrodków tańca współczesnego w kraju. Rozwija, organizuje i powołuje do życia krajowe i międzynarodowe działania artystyczne oraz spektakle. 

Śląski Teatr Tańca utworzył m.in. Fundację Tańca Współczesnego, która promuje i prezentuje prace młodych choreografów polskich oraz Polskie Stowarzyszenie Tańca Współczesnego, które stowarzysza niezależnych tancerzy i zespoły taneczne w kraju.

(-)
PAP
30 czerwca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...