Rusza Laboratorium w Dramatycznym

Poniedziałkowe czytania i dyskusje

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy i Cafe Kulturalna w ramach nowej Edycji Laboratorium Dramatu zapraszają na poniedziałkowe czytania aktorskie i dyskusje.

Ruszają nowe cykle - "Czytamy młodych poetów", którego kuratorem jest polonista prof. Marek Zaleski i "Uzdrawianie bogów", autorski program filologa klasycznego prof. Zbigniewa Kadłubka i psychiatry prof. Cezarego Żechowskiego. Wracają również znane cykle jak "Maska Jezus", prowadzony przez religioznawcę prof. Tadeusza Bartosia i "Lektury Lektora", poświęcone współczesnej polskiej dramaturgii. Wszystkie spotkania w poniedziałki o 19:00 w Cafe Kulturalna. Wstęp wolny. Pierwsze czytanie już 20 stycznia 2014.

"Czytamy młodych poetów"

W cyklu będziemy czytać i analizować najnowszą polską poezję - "najbardziej subtelny język" jakim dysponujemy, czuły instrument z pomocą którego możemy wypowiedzieć prawdy o naszej kondycji. Czego dowiadujemy się dziś o sobie od poetów? O to chcielibyśmy zapytać młodych poetów i młode poetki. Dlaczego akurat ich? Ponieważ, to ludzi młodzi będą za chwilę decydować o tym, co ważne. Z młodymi poetami rozmawiać będą ich starsi koledzy, ich czytelnicy, ale często ich intelektualni mistrzowie i krytycy, filozofowie, socjologowie, kulturoznawcy, teologowie. W każdym ze spotkań obok młodego poety wystąpi jego starszy rozmówca i aktor czytający poezję. Moderatorem rozmów będzie prof. Marek Zaleski, krytyk literacki i literaturoznawca.

20. stycznia g. 19.00 - "Harfa daje radę", poezję Justyny Bargielskiej czyta Agnieszka Warchulska, moderator prof. Marek Zaleski, ekspert prof. Adam Lipszyc.

"Maska Jezus"

Kontynuacja cieszącego się ogromnym zainteresowaniem cyklu spotkań "Maska Jezus", w czasie których były czytane i analizowane nowotestamentowe teksty biblijne. Próbując odpowiedzieć na pytanie o to, kim był Jezus, konieczna jest najpierw rezygnacja (zawieszenie, reinterpretacja) chrześcijańskiego obrazu ponadczasowej obecności Jezusa-Boga: inaczej łatwo zapomnimy, że go już nie ma. Trzeba zdejmować (i być może zakładać z powrotem), jedną po drugiej, maski, nakładane w toku dziejów na niedostępny już na zawsze oryginał. Zresztą problem jest szerszy. Także uczniowie Jezusa nie mogli wiedzieć kim był. On sam o sobie nie mógł tego powiedzieć. Żaden człowiek , jeśli nie chce żyć w iluzji, nie może tego o sobie powiedzieć. Pozostają nam role, jakie w życiu odgrywamy, społeczne funkcje, podejmowane na podstawie tego, co o sobie myślimy, lub chcielibyśmy myśleć, co myślą o nas inni. Jaką rolę odgrywał Jezus? Jak rozumiał sam siebie? Jak inni rozumieli jego działania? Sam pytał uczniów: "Za kogo ludzie uważają syna człowieczego?". To nasze pytania. Kurator i głowny ekspert projektu - filozof Tadeusz Bartoś zaprasza ekspertów, z którymi rozmawia po przeczytaniu wybranych fragmentów biblijnych, apokryficznych.

27. stycznia godzina 19.00 - "Dzieci kwiaty. Kim był Jezus dla Hipisów?", czyta Adam Woronowicz, moderator prof. Tadeusz Bartoś, ekspert Kamil Sipowicz

"Uzdrawianie bogów"

W ramach cyklu "Uzdrawianie bogów" będą czytane i analizowane wybrane mity antyczne, które stanowią nie tylko "korzenną" narrację szeroko rozumianej europejskiej kultury, ale też klucz do współczesnych teorii psychologicznych oraz społecznych, zwłaszcza tych, które w oparciu o najnowsze badania filozofii platońskiej ukazują wartość demokracji i przeciwstawiają się "odbóstwionym" systemom totalitarnym.

Tematem/bohaterem każdego spotkania będzie jeden bóg - Zeus, Hermes, Dionizos, Afrodyta, Apollo, Atena, Artemida, Hefajstos, Kronos, Eros, Hera, Posejdon - analizowany i interpretowany w oparciu o wybrane mity oraz teksty kultury.

Ekspertami cyklu będą: prof. Zbigniew Kadłubek, filolog klasyczny oraz dr Cezary Żechowski - psychiatra i psychoterapeuta.

Najbliższe czytanie 3 lutego pod tytułem "Zeus"

"Lektury Lektora"

Cykl "Lektury Lektora" jest kontynuacją czytań nowego polskiego dramatu, które prowadzone są w Laboratorium Dramatu od początku jego istnienia. Sztuki do tego cyklu wybierane są m.in. spośród najlepszych propozycji nadsyłanych w ramach programu "Lektor". Program polega na otwarciu Laboratorium dla młodych polskich dramatopisarzy, stwarzając im możliwości nadesłania swojego tekstu i uzyskania opinii na jego temat, opracowanej przez grupę lektorów z LD. Najciekawsze teksty zostają poddane próbie czytania aktorskiego a następnie dyskusji w obecności autora, reżysera, ekspertów i publiczności.

Najbliższe czytanie 10 lutego poświecone będzie najnowszej sztuce młodego dramatopisarza Michała Kmiecika "H8", która jest współczesną parafrazą "Hamleta" Wiliama Szekspira.

(-)
Materiał Teatru
15 stycznia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...