Rusza Materia Prima

5. Festiwal Teatru Formy Materia Prima

Jednym z występów otwierających piąty festiwal Teatru Formy "Materia Prima" w Krakowie, będzie spektakl taneczny pt. "Donka - list do Czechowa" szwajcarskiej formacji Compagnia Finzi Pasca. Podczas czwartkowej konferencji artyści opowiedzieli o swojej metodzie pracy.

W spotkaniu odbywającym się w przededniu rozpoczęcia piątego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy "Materia Prima", wzięli udział przedstawiciele szwajcarskiej formacji Compagnia Finzi Pasca. W trakcie trwającego od 15 do 23 lutego wydarzenia zespół zaprezentuje swój spektakl taneczny pt. "Donka - list do Czechowa", który stworzył i wyreżyserował Daniele Finzi Pasca.

W tegorocznym programie znalazło się w sumie 12 występów zespołów teatralnych z całego świata. Widzowie zobaczą m.in. spektakle teatru tańca, teatru lalek oraz nurtu "nowego cyrku" grup ze Szwajcarii, Francji, Grecji, Danii, Rosji, Hiszpanii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii i Holandii.

Na szczególną metodę, którą posługują się artyści z Compagnia Finzi Pasca, podczas czwartkowego spotkania zwrócił uwagę akrobata David Menes. "Nasza metoda ma w języku angielskim swoją nazwę, którą przetłumaczyć można jako +teatr empatii, czułości+. Wynika ona z naszej chęci połączenia się z publicznością, z bardzo subtelnej komunikacji z nią w trakcie spektaklu" - wyjaśnił.

Inna artystka z zespołu Beatriz Sayad zwróciła uwagę, że każdy członek grupy "zachęcany jest do tego, żeby pokazać na scenie to, w czym się specjalizuje, co wynika z jego profesji, ale także, żeby dodać do tego też coś innego, czego się nie uczył".

- Na przykład akrobaci są zapraszani do tego, żeby grać, aktorzy - by tańczyć, śpiewać. To wyzwala w nas wszystkich kruchość, która objawia się na scenie, co zauważa widz. Jesteśmy wtedy zwykłymi ludźmi, którzy starają się pokazać coś innego - oceniła.

Oprócz szwajcarskiej kompanii, w Krakowie wystąpi m.in. duet - kompozytor Fabrizio Cassol i reżyser Alain Platel, który zaprezentuje się w spektaklu pt. "Requiem pour L.", inspirowanym "Requiem" Mozarta; weźmie w nim udział czternastu muzyków z całego świata. Widzowie obejrzą również widowisko taneczne opowiadające o społecznym ucisku pt. "300 el x 50 el x 30 el", przygotowane przez Toneelhuis/FC Bergman z Belgii.

Pokaz tanecznych umiejętności w intymnej opowieści o miłości pt. "Spotkanie z tobą było moim przeznaczeniem", dadzą także sceniczni i życiowi partnerzy z Francji - Marie-Claude Pietragalla i Julien Derouault, czyli Theatre du Corps Pietragalla-Derouault. Tegoroczna edycja będzie również okazją do obejrzenia hiszpańskiego spektaklu flamenco Patricii Guerrero pt. "Katedra" - tancerka młodego pokolenia opowie w nim o swoim rozumieniu wolności.

Podczas wydarzenia odbędzie się również występ rosyjskiego marionetkarza Viktora Antonowa, który w swoim spektaklu pt. "Cyrk na sznurkach" zaprezentuje marionetki trikowe m.in.: siłacza, tancerkę, małpy i akrobatów. Z kolei grecko-niemiecki Merlin Puppet Theatre pokażą czarną komedię dla dorosłych widzów pt. "Domy klaunów".

Organizatorem festiwalu jest Teatr Groteska w Krakowie. Trwa sprzedaż ostatnich biletów.

Nadia Senkowska
Kurier PAP
15 lutego 2019
Portrety
Adolf Weltschek

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia