Rusza Sztuka Ulicy

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się na przełomie czerwca i lipca. W dwa kolejne weekendy (29-30 czerwca i 5-7 lipca) zapraszamy do odwiedzenia tradycyjnych już miejsc festiwalowych prezentacji: Rynku Nowego Miasta i Placu Zamkowego, Parku Agrykola i skweru przy stacji metra Słodowiec, gdzie będzie można zobaczyć przedstawienia znanych polskich i zagranicznych teatrów.

Tradycyjnie podczas tegorocznego festiwalu zaprezentujemy spektakle przygotowanych zarówno przez teatry polskie, jak i twórców zagranicznych. Celem festiwalu jest zapoznanie z najnowszymi spektaklami ostatniego sezonu oraz prezentacja różnego sposobu traktowania przestrzeni miasta jako miejsca aktywności twórczej ulicznych aktorów, gdzie tradycyjne formy teatru sąsiadują z nowoczesnymi formami aktywności takimi jak happening czy performance.

Wśród prezentacji teatrów plenerowych znajdą się m.in.: "Na horyzoncie myśli" Teatru Mimo, "Ziemia Gomo" Teatru Apart, "Pielgrzymka" Teatru Snów, "Hotel Royal" Teatru Akt, "Sen o nocy letniej. Słonce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc" Teatru A3, "Księga Gór" Teatru Klinika Lalek i "Ślepcy" Teatru Kto. Ukraiński teatr Teatr Woskresinnia pokaże spektakl "Spotkać Prospera", a na finał zaplanowaliśmy przedstawienie "Causa Fatalis" czesko-rosyjskiego Teatru Novogo Fronta. W ramach działań cyrkowych zaprezentujemy w tym roku m.in. Teatr Irrwish z Austrii w przedstawieniu "Nujork Denzing Kwiin",

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy to wydarzenie artystyczne o międzynarodowym zasięgu realizowane jest w miejskiej przestrzeni publicznej Warszawy od 1993 roku. Co roku gromadzi setki artystów z Polski i ze świata oraz dziesiątki tysięcy widzów. Prezentacje z dziedziny sztuk performatywnych, a w szczególności teatru, tańca i cyrku tworzą wyrazisty i barwny kalejdoskop doświadczeń i przemyśleń artystycznych zaprezentowanych na otwartej scenie ulic, placów, skwerów i parków stolicy.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy jest promowanie nowych form artystycznej ekspresji i współczesnych fenomenów kultury oraz stworzenie przestrzeni do wymiany koncepcji i doświadczeń przez międzynarodowe grono artystów. Festiwal aktywnie wspiera dialog społeczny i wymianę kulturalną, czym przyczynia się do respektowania różnic politycznych, obyczajowych i religijnych oraz indywidualnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego.

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy jest realizowany przez Stowarzyszenie Scena 96, grupujące artystów, animatorów i menedżerów kultury, które od wielu lat organizuje wydarzenia kulturalne: spektakle teatralne i taneczne, festiwale, prowadzi zespoły teatralne i taneczne, warsztaty i przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze artystycznym.

(-)
Materiał Organizatora
26 czerwca 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...