Rusza wielkie święto sztuki

Noc Muzeów 2019 w całej Polsce - Co warto zobaczyć?

"Warszawskie prace" Tadeusza Rolke, "Szuflada Szymborskiej", którą w Krakowie przedstawi Michał Rusinek, medytacyjny flash mob w Muzeum Narodowym w Poznaniu i Wirtualne Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Łodzi - to tylko część atrakcji, przygotowanych z okazji największej imprezy kulturalnej w Polsce. Co czeka nas na Nocy Muzeów? Sprawdziliśmy, jakie oferty artystyczne mają Warszawa, Śląsk, Lublin, Kraków, Poznań, Łódź czy Szczecin. Co warto zobaczyć? Oto propozycje na spędzenie nocy ze sztuką!


"Największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna cieszy się ogromną popularnością od 2004 roku. Placówki biorące udział w wydarzeniu to miejsca związane m.in. ze sztuką, kulturą, historią i jako organizatorzy imprezy zapewniają ciekawą i bogatą rozrywkę, a także pokazują swoje często zamknięte na co dzień korytarze" - napisał prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski, zapowiadając tegoroczną Noc Muzeów. "Tej nocy sztuka należy do nas!" - dodał.

Warszawa

Dom spotkań z historią - "Noc Muzeów" z Tadeuszem Rolke
Największa dotychczas prezentacja zdjęć Tadeusza Rolke, jednego z najpopularniejszych polskich fotografów została otwarta w marcu w Domu Spotkań z Historią. Stanowi wielowątkową opowieść o Warszawie przełomu lat 50. i 60.; jej modzie, stylowi, muzyce, młodzieży, architekturze, historii i teraźniejszości w Polsce Ludowej. Na zdjęciach zobaczymy zarówno zrujnowane budynki "dawnej Warszawy", jak i nowe, socrealistyczne miasto; modelki, aktorów i ludzi sztuki, skutery lambretta, zdjęcia z propagandowych uroczystości, komunistycznych dygnitarzy i politycznych haseł, obecnych w miejskim krajobrazie epoki.

Przewodnikiem po wystawie "Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie" będzie sam artysta. Opowie także o swoim życiu zawodowym i prywatnym podczas rozmowy z Małgorzatą Purzyńską, autorką biograficznej rozmowy, która ukazała się jako książka "Tadeusz Rolke. Moja namiętność". Wystawę oglądać będzie można przez całą noc. Po spotkaniu z fotografem, zaplanowano koncert grupy Blues Junkers, grającej bluesa, rock and rolla i boogie-woogie.

Muzeum Powstania Warszawskiego - koncert Stanisławy Celińskiej

Występ Stanisławy Celińskiej uświetni otwarcie kulturalno-rekreacyjnego pawilonu Pokój na Lato przy gmachu stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego. Aktorka i piosenkarka wystąpi przy akompaniamencie ośmioosobowego zespołu, który poprowadzi Maciej Muraszko. Po koncercie Celińskiej na scenie Pokoju na Lato pojawi się DJ Kozak. Tradycyjnie, aż do godziny 1 w nocy będzie można również zwiedzać ekspozycję stałą Muzeum.

Organizatorzy przygotowali również specjalne programy rozrywkowo-edukacyjne w oddziałach muzeum w Fotoplastikonie Warszawskim - zwiedzający zobaczą ekspozycję fotografii Tadeusza Bukowskiego, fotoreportera Biura Informacji i Propagandy AK; jak czytamy, "obrazy te w niezwykły sposób dokumentują zmiany, jakie zaszły w stolicy od 1935 do 1950 roku. Zapraszamy na wędrówkę przez niepowtarzalny klimat II Rzeczpospolitej, okupację i Powstanie Warszawskie, aż po pierwsze lata entuzjastycznej odbudowy zrujnowanego miasta". W gmachu byłego aresztu śledczego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Koszykowej pokazana zostanie natomiast wystawa "Cele bezpieki".

Kraków

Krakowski Bunkier Sztuki zaprasza na kiermasz książek i oprowadzanie kuratorskie po wystawie "W nocy twarzą ku niebu", ekspozycję, zainspirowaną historią literatury iberoamerykańskiej, jej magiczną narracją oraz zarysowanymi w niej losami artystów i autorów totalnych. "Jest w zamierzeniu wizualną i poetycką opowieścią snutą przez współczesnych twórców, w której dzieło sztuki przeradza się w tekst" - opisują organizatorzy, przywołując postaci Julio Cortázara i Roberta Bolaña.

Z kolei w Ogrodzie Botanicznym będzie można na przykład zwiedzić szklarnie "Victorii" i "Jubileuszowej" oraz podziwiać iluminacje ogrodowych ścieżek. "Jubileuszowa" to największy kompleks szklarniowy, zbudowany z okazji jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, "Vicotoria" jest zaś najstarszym kompleksem szklarniowym w Ogrodzie.

W Kamienicy Szołayskich wyjątkowe oprowadzanie po wystawie "Szuflada Szymborskiej". A oprowadzać będzie nie byle kto, bo sam Michał Rusinek, sekretarz Noblistki. Organizatorzy zapowiadają pokazy filmów i scenki rodzajowe z prezentacją tańców oraz mody z okresu Belle Epoque.

Ciekawie zapowiada się ta noc także w innych miejscach Krakowa. Na tych, którzy planują celebrować ogólnopolskie święto sztuki w Muzeum Fotografii czekają dwie wystawy - stała "Portret" i czasowa "Chmura". Natomiast dla osób, które odwiedzą Muzeum Podgórza, przygotowane zostało zwiedzanie wystawy stałej "Miasto pod kopcem Kraka". Pośród przewidzianych atrakcji, które z pewnością odróżniają ofertę Podgórza od pozostałych miejsc jest słynny podgórski ekologiczny Targ Pietruszkowy. Jeśli komuś zabraknie emocji, może wybrać się do Kamienicy Hipolitów, w której Noc Muzeów upłynie pod hasłem "Ogród w fajansowej donicy". A co się za tym kryje, sprawdźcie sami!

Śląsk

Kopalnia Wujek w Katowicach. Wciąż fedrująca. Świadek historii. Miejsce największej masakry na protestujących robotnikach w stanie wojennym. Muzeum Śląskie w Katowicach - podczas Nocy Muzeów, placówka będzie świętowała swoje 90-lecie. Zwiedzanie maszynowni Szybu "Poniatowski" wraz z wystawą "Miejsce na ziemi. O historii Kopalni Wieczorek" w Katowicach - po raz pierwszy. Sztolnia Królowa Luiza i Kopalni Guido w Zabrzu - najciekawsze obiekty dziedzictwa postindustrialnego w Polsce. I nietypowo Stadion Śląski w Chorzowie. Największy obiekt lekkoatletyczny w Polsce, który po latach wraca na sportową mapę Europy.

Kielce
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotuje specjalną grę miejską pod hasłem "Ukryta różnorodność". Uczestnicy będą musieli odwiedzić wiele placówek, wykazać się spostrzegawczością i dociekliwością. Karty do gry zostaną udostępnione na stronach internetowych instytucji kultury uczestniczących w przedsięwzięciu oraz będą dostępne w formie drukowanej w siedzibach kieleckich muzeów o godz. 20 w sobotę.

Ciekawą ofertę przygotował też Instytut Pamięci Narodowej. W planach m.in. pokazy filmów, prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych, rekonstrukcja biura paszportowego i celi więziennej, zwiedzanie magazynu głównego.

W Energetycznym Centrum Nauki goście będą mogli na własną rękę poeksperymentować na aż 28 interaktywnych urządzeniach, rozstawionych w strefach tematycznych "Ogień i Ziemia", "Powietrze i Woda" oraz "Człowiek".

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów Muzeum Wsi Kieleckiej zainauguruje nową wystawę zatytułowaną "Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej" pokazując ponad 90 obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzących ze zbiorów placówki z XIX i początków XX wieku. Z kolei okazji na dziedzińcu Dworku Laszczyków uruchomione zostanie kino letnie, a w nim filmy "Muzeum Utracone", "Ginące zawody" oraz spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni.

Sąd Okręgowy w Kielcach po raz trzeci weźmie udział w obchodach Nocy Muzeów. Na uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie budynku Sądu Okręgowego w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej 12a oraz pokoju dla konwojowanych (tzw. "dołek"). Dużą atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w symulowanych rozprawach karnych.

Lublin

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zaprasza na wyjątkową noc w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów. W piątek 17 maja, w godz. 20:00-02:00, będzie można wyruszyć w nastrojową, nocną wędrówkę w scenerii dawnej lubelskiej wsi i dworu.

Z kolei podczas Nocy Muzeów w Muzeum Czartoryskich zostaną zaprezentowane niezwykłe obiekty. Zobaczymy m.in. popiersie Księżnej Izabeli Czartoryskiej wykonane na wzór maski pośmiertnej, maska pośmiertna oraz muzealia zgromadzone pierwotnie w Domu Gotyckim: obraz Venus Victrix Michele Tosiniego, militaria kojarzone z krucjatami, relikwie sławnych par: Laury i Petrarki, Heloizy i Abelarda, kordelas znanego podróżnika Jamesa Cooka.

Poznań

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało szereg atrakcji dla uczestników Nocy Muzeów, ale szczególnie jedna wyróżnia się w tym roku. To MedMob, czyli medytacyjny flash mob, który zaplanowano w Sali Hiszpańskiej. Wspólna medytacja odbędzie się w otoczeniu dzieł takich artystów jak Zurbaran czy Strozzi. Cała akcja ma potrwać 30 min, ale organizatorzy zachęcają się do przyłączenia chociażby na 5 czy 10 min. Poza tym w programie Nocy Muzeów w poznańskim Muzeum Narodowym wystawy, spotkania, koncerty i spacery.

W tym roku po raz pierwszy poznańskiej edycji Nocy Muzeów weźmie udział Muzeum Policji przy ulicy Taborowej 22. Zwiedzający będą mogli zwiedzić salę tradycji, gdzie znajdują się eksponaty z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz przedmioty należące do milicji czy też policji generalskiej. W programie również pokaz uzbrojenia policji, pokaz pracy policyjnych techników przy oględzinach miejsca zdarzenia, a także zwiedzanie parku maszyn z radiowozami, miotaczami wody czy automatycznymi wyrzutniami. Na zwiedzających będzie czekała grochówka.

Wrocław

W tym roku podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu po raz pierwszy będzie można zajrzeć do OP ENHEIM, nowej przestrzeni dla kultury we Wrocławiu, która powstała w zabytkowej kamienicy przy placu Solnym 4.Godna polecenia jest także wycieczka do Hydropolis, czyli jedynego w Polsce centrum wiedzy o wodzie, które znajduje się w budynku przy ul. Na Grobli.

Po raz kolejny w ramach Nocy Muzeów będzie też okazja, by zobaczyć MovieGate, czyli schron pod placem Solnym. Już tradycyjnie będzie też można zwiedzić Pawilon Czterech Kopuł w kompleksie Hali Stulecia, Browar Mieszczański oraz Centrum Historii Zajezdnia. Będzie także okazja, żeby zajrzeć w zakamarki Stadionu Wrocław oraz Stadionu Olimpijskiego.

Łódź

Noc Muzeów 2019 w Virtual House
Virtual House zaprasza do Wirtualnego Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Takiego atrakcji w Łodzi na Noc Muzeów jeszcze nie było!
Udacie się na wirtualna wystawę kolekcji obrazów Zdzisława Beksińskiego "De Profundis – Beksiński VR" (autorstwa twórców 11th Dimension).Pokaz będzie niesamowity, ponieważ pozwoli Wam przekroczyć ramy dzieł i znaleźć się wewnątrz malowideł artysty. Brzmi nieprawdopodobnie, ale jest to jak najbardziej możliwe! To niepowtarzalna okazja, by poczuć ich tajemniczy, niepokojący klimat i podziwiać sztukę tak blisko.

Noc Muzeów 2019 w Muzeum Kanału "Dętka"

Muzeum Kanału zaprasza w Noc Muzeów na zwiedzanie zabytkowego kanału "Dętka".
Wnętrze zabytkowego kanału "Dętka" – podziemnego, owalnego zbiornika na wodę, wybudowanego w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Korytarzem "Dętki" wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na ok. półtora metra, co sprawia, że bez przeszkód można nim spacerować.

Noc Muzeów 2019 w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi

W 2019 roku przypada 100 rocznica powstania Policji Państwowej. Aby uczcić ten okrągły jubileusz Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi przystąpiła do ogólnopolskiej akcji - Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja.

Z tej okazji przed budynkiem komendy przy ulicy Lutomierskiej w Łodzi zaprezentowane zostaną nowoczesne i stare pojazdy Policji, a w auli gen. Henryka Wardęskiego odbędzie się wystawa poświęcona historii tej formacji w latach 1919-2019.W programie imprezy znajdą się między innymi: interaktywna wystawa pamiątek, pokaz unikalnego umundurowania i wyposażenia Policji oraz dokumentów i fotografii.

W planach są również spotkania z prezesem stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi, który w krótkich panelach (o godz. 19:00, 20:00 i 21:00) podzieli się wiedzą i ciekawostkami na temat funkcjonowania Policji Państwowej w okresie międzywojennym.Ponadto można będzie zwiedzić Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Gdańsk

W Noc Muzeów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie można zwiedzać także w nocy - ostatnie wejścia planowane są tutaj już po północy. W MIIWŚ będzie można obejrzeć pokazy mody z okresu II wojny światowej (Paryż, Nowy York) i wysłuchać mini recitali "kapeli podwórkowej" z repertuarem międzywojennym i okupacyjnym.

Ciekawie zapowiada się Noc Muzeów w Teatrze Szekspirowskim. Przez cały wieczór odbywać się tutaj będą nietypowe spacery z przewodnikami. - Opowieściom będą towarzyszyły działania aktorów, zaskakujące rekwizyty, projekcje rycin, obrazów i filmów oraz wiele niespodzianek - zapowiadają organizatorzy.

Sporo będzie działo się w filiach Narodowego Muzeum Morskiego. Najbardziej spektakularnie zrobi się na nabrzeżu Ołowianki (w okolicach statku-muzeum Sołdek). Okolica zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich - grupy rekonstrukcyjne odtworzą ostatnie godziny przed słynnym "D-Day".

Szczecin

Co roku największą uwagę w Szczecinie podczas Nocy Muzeów przyciąga Muzeum Techniki i Komunikacji. Podobnie jak w latach ubiegłych, nie zabraknie parady zabytkowych pojazdów. Auta wyruszą z ul. Niemierzyńskiej o godz. 17 i przejadą przez centrum miasta. Co ciekawe, do parady może zgłosić się każdy właściciel nagryzionego zębem czasu samochodu, który chce wziąć udział w paradzie. Tradycyjnie później aż do północy będzie można oglądać samochody na dziedzińcu Muzeum. Z kolei w środku na zwiedzających będą czekać zabytkowe autobusy, tramwaje, motocykle i wiele innych sprzętów.

Sporo wydarzeń odbędzie także w samym centrum Szczecina. Wiele atrakcji skupiać będzie się wokół placu Solidarności. W Centrum Dialogu Przełomy, które pokazuje Szczecin na przestrzeni lat w swojej stałej wystawie, będzie można obejrzeć także czasową ekspozycję "PRL pod lupą. Chwila przed zmianą". Sam plac Solidarności zmieni się w plac zabaw. Będzie można zagrać w szachy, poskakać na skakance, czy pobawić się w berka.

Kilkadziesiąt metrów dalej, w Filharmonii Szczecińskiej będzie można m.in. zobaczyć niezwykły film "Photon", który przybliży nie tylko tym najmłodszym historię i tajemnice ewolucji nie tylko człowieka, ale całego świata.

W Szczecinie podczas Nocy Muzeum można też poczuć się jak sam prezydent miasta. Na jeden wieczór Piotr Krzystek nie tylko udostępnia gmach urzędu, ale także swój gabinet. Po zakamarkach magistratu będzie oprowadzał sam prezydent Szczecina, a chętni będą mogli zobaczyć nie tylko gabinet, czy reprezentatywną bibliotekę, ale także zejść do podziemi gmachu urzędu. Noc Muzeum jest jedyną okazją do zwiedzania niezwykłego schronu pod magistratem w Szczecinie. Organizatorzy zapowiadają też kilka niespodzianek.

Bydgoszcz

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w bydgoskim Exploseum będzie można podziwiać wystawę czasową "KOMAR w warsztacie", która skupi uwagę zwiedzających na kultowych motorowerach, produkowanych dawniej w zakładzie Romet w Bydgoszczy. Wernisaż tej wystawy zaplanowano na godz. 18. Poza tym w Exploseum będzie można zaczerpnąć wiedzy m.in. na temat produkcji nitrogliceryny oraz prochu.

Toruń

Podczas Nocy Muzeów 2019 w Sądzie Okręgowym w Toruniu będzie można obejrzeć pokazowy proces w wykonaniu członków organizacji Elsa. Rozprawy zostaną odegrane o godz. 20.30 oraz 21.30. Po nich, w godz. 21.00-21.30 oraz 22.00-22.30, będzie odbywało się zwiedzanie gmachu sądu. Poza tym o godz. 20 oraz 21 można wysłuchać tam wykładu o ptakach w mieście.

Olsztyn

Tegoroczny program Nocy Muzeów na olsztyńskim zamku nawiąże do 666. rocznicy założenia Olsztyna. Podczas nocnego spotkania kilkukrotnie na zamkowym dziedzińcu będzie można oglądać pokazy Bractwa rycerskiego Konwentu Św. Piotra z Olsztynka. Poza tym w programie otwarcie pokazu "Pójdę na Stare Miasto", a także nocna opowieść o Edwardzie Dwurniku, którą na górnej kondygnacji strychowej przedstawi Grażyna Prusińska. Z kolei Teatr Form Niezależnych - Korzunowicz zaprezentuje spektakl "O czym szemrze Łyna?".

Dodatkowo uczestnicy nocnego zwiedzania będą mogli zobaczyć cztery wystawy, w tym m.in. tę o warmińskiej rzeźbie ludowej oraz o patriotycznych telegramach z lat 1895-1939. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty, konkurs plastyczny "Moja Noc w Muzeum" oraz dawne stylizacje.

(-)
Onet.Kultura
17 maja 2019
Wątki
Noc Muzeów

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia