Ruszają 50. Kaliskie Spotkania Teatralne

50. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej

W sobotę rozpoczną się 50. Kaliskie Spotkania Teatralne, które są najstarszym i jedynym organizowanym nieprzerwanie od pół wieku festiwalem teatralnym w Polsce. To będą spotkania z najlepszymi teatrami, najciekawszymi inscenizacjami i najwybitniejszymi aktorami. Będzie to też okazja, aby powspominać dawne czasy, zastanowić się nad fenomenem tego festiwalu, podsumować jego dorobek i znaczenie.

Kaliska impreza - jak zapewnił podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu dyrektor Igor Michalski - pozostanie wierna formule ,,festiwalu sztuki aktorskiej\'\'. Pod tym kątem dobierano też jubileuszowy repertuar, który jest znacznie bogatszy niż w poprzednich latach. Zwiększył się też festiwalowy budżet, który zamknął się kwotą 900 tys. złotych (a więc dwa razy większą niż w ubr.). Na tę sumę złożyły się dotacje z Ministerstwa Kultury (300 tys.zł), Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu (200 tys. zł) i Urzędu Miejskiego w Kaliszu (120 tys. zł), a także darowizny od sponsorów i wypływy ze sprzedaży biletów, których ceny też znacznie wzrosły. Dzięki temu można było ściągnąć do Kalisza co najmniej kilka prawdziwych ,,hitów" , w tym także kosztowne spektakle wieloobsadowe. Jak wyliczono, w festiwalu uczestniczyć będzie ponad stu aktorów. A wśród nich prawdziwe ,,gwiazdy", które tak uwielbia kaliska publiczność. 

W pierwszym dniu festiwalu gwiazdą wieczoru będzie niewątpliwie Danuta Szaflarska, która wystąpi w głośnym spektaklu ,,Między nami dobrze jest" [na zdjęciu] z warszawskiego Teatru Rozmaitości. Legendarna aktorka, nestorka polskiej sceny, przed 50 laty gościła na pierwszych Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Jej wizyta w Kaliszu będzie więc miała szczególną wymowę. Bilety na to przedstawienie (mimo zaporowej ceny 160 zł) rozeszły się już w pierwszych dniach sprzedaży.

Duże zainteresowanie wzbudziła również ,,Trylogia\'\' z Teatru Starego w Krakowie w reżyserii Jana Klaty, któremu udało się trzy sienkiewiczowskie powieści pomieścić w 4-godzinnym spektaklu. A w obsadzie znaleźli się artyści tej klasy, co Anna Dymna, Jan Peszek, Barbara Wysocka czy Krzysztof Globisz. Chętnie kupowano też bilety na monodram ,,Rozmowy z diabłem\'\' w wykonaniu Jerzego Treli, laureata Grand Prix KST w ubr. Sporo osób było zainteresowanych przedstawieniem ,,Miasto" z Teatru Ateneum w Warszawie, zapewne po części z sympatii do Izabeli Cywińskiej, która kieruje tą sceną. Podobnie było chyba za spektaklem ,,Według Agafii\'\' z Teatru Jaracza w Łodzi, który na motywach ,,Ożenku\'\' Gogola zbudowała Agata Duda-Gracz, też mająca w Kaliszu sporo swych fanów.

Sporo znanych twarzy i nazwisk pojawia się również w ,,Sztuce bez tytułu\'\' (wg. ,,Płatonowa\'\') z Teatru Współczesnego w Warszawie. Kaliszanie na pewno rozpoznają w obsadzie Monikę Krzywkowską, która przed kilku laty debiutowała w Kaliszu, a ze starszego pokolenia Janusza Michałowskiego czy Krzysztofa Kowalewskiego. Warto zauważyć też dwa spektakle wrocławskie: ,,Kaspara\'\' z Teatru Współczesnego w reżyserii Barbary Wysockiej, o której ostatnio coraz głośniej oraz ,,Szajbę\'\' z Teatru Polskiego, drugą propozycję reżyserską Jana Klaty. A z form musicalowych - spektakl ,,Rzecze Budda Chinaski\'\' z dobrze znaną kaliszanom Justyną Szafran, a także ,,Smycz\'\', rodzaj autorskiego recitalu Bartosza Porczyka (także laureata KST). Gdańsk tym razem promuje jednego z młodych reżyserów, Kubę Kowalskiego i jego spektakl ,,Zwodnica\'\'. A Teatr Współczesny w Szczecinie wraz z teatrem kaliskim zaprasza na prapremierę sztuki Dawida Hare\'a ,,Getsemani\'\'. Gospodarze ponadto zgłosili do konkursu ,,Hamleta" i ,,New Electric Ballroom\'\'.

Spośród 16 przedstawień, jakie znalazły się na festiwalowym afiszu, 11 będzie uczestniczyć w konkursie - pod okiem jury w składzie: Agnieszka Celeda, Mirosław Baka, Mirosław Bork, Remgiusz Brzyk i Łukasz Drewniak. Po spektaklach, jeśli tylko pora nie będzie zbyt późna, gospodarze zapraszają na spotkania dyskusyjne w tzw. Malarni. A w dniach 11-12 maja (godz. 11-15) na konferencję naukową ,,AKTOR - REŻYSER\'\' wraz z promocją specjalnej edycji ,,Notatnika Teatralnego", poświęconej sztuce aktorskiej i kaliskim festiwalom oraz książki ,,Grotowski - Cieślak. Spojrzenia\'\', sumującej obchody Roku Grotowskiego w Kaliszu.

Festiwalowi towarzyszyć będzie kilka ciekawych wystaw. Jedna z nich, prezentowana w Sali Bogusławskiego, przypomni sylwetki Tadeusza Kubalskiego, twórcy KST i znakomitej aktorki Kazimiery Starzyckiej-Kubalskiej.

Bożena Szal - Truszkowska
Polska Głos Wielkopolski
8 maja 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia